Украина наш дом

Це справжній концтабір: 21 фільтраційний табір створили окупанти на Донеччині

Фільтраційний табір у Безіменному. Скріншот відео: t.me/andriyshTime

Росія розгорнула на окупованих українських територіях систему фільтраційних таборів, де тримають мирних жителів. Експерти американського Єльського університету вивчили супутникові знімки цих місць і виявили, що біля деяких таборів викопано могили. У їхній доповіді зазначено, що з березня 2022 року Росія створила щонайменше 21 фільтраційний табір для українців на окупованій частині Донецької області, повідомляє "Дом".

17-річна Марія Вдовиченко пройшла через російську фільтрацію, коли виїжджала із сім'єю з Маріуполя. Під час допиту їй натякали на зґвалтування, а її батька дуже побили.

"Спочатку йому просто казали: "А якщо ми тобі відріжемо вухо, що ти скажеш?" Потім почали штовхати. Тато не знав, що робити, він далі мовчав і слухав те, що йому говорили, а коли вдарили сильно по голові, він ніби загубився у просторі та не пам'ятає, що там було”, — розповідає дівчина.

Сім'ю Марії випустили. А от тим, хто був перед ними, не пощастило.

"Перед нами зайшли чоловік із дружиною, вони там пробули близько 20 хвилин. Чоловік вийшов один і питає, скільки чекати на дружину, а вони сказали, мовляв, жінка не пройшла фільтрацію, вона залишається тут, а ти підеш далі. Він плакав, не міг добитися, що означає "не пройшла фільтрацію", — продовжує Марія Вдовиченко.

"Не пройшов фільтрацію" — це, фактично, вирок. Таких людей росіяни відправляють до фільтраційних колоній і допитують знову. Про долю тих, хто потрапив туди, рідним не говорять.

Нічого не відомо і про тих, кого відправили до фільтраційних в'язниць — ще одна ланка репресивної машини, яку російські окупанти розгорнули на тимчасово захоплених територіях України.

"Найгірша ситуація з фільтраційними в'язницями. Ми знаємо щонайменше про чотири, які діють на території Донецької області. Це дві в'язниці в Оленівці — наприклад, виправна колонія № 120, де, крім цивільних, тримають військовополонених. Але 120-та колонія — це колонія з найменш жорстоким режимом. А є ще колонії суворого режиму №54 або №52, фільтраційна, там набагато гірша ситуація, ніж в Оленівці. І в Донецьку є ще СІЗО №5 та в'язниця “Ізоляція”, — зазначає радник Маріупольського міського голови Петро Андрющенко.

Загалом російські окупанти розгорнули 21 фільтраційний табір у Донецькій області. Для цього переобладнали школи, ринки, в'язниці. Там у нестерпних умовах тримають мирних українських громадян.

"Людей там тримають, періодично водять на допити, б'ють, погано годують, немає жодної медичної допомоги", — констатує директорка з адвокації Центру прав людини ZMINA Олена Луньова.

Один із таких фільтраційних таборів розташований під Маріуполем — у селі Безіменне. Відомо, що тут тримали близько 2 тис. людей, переважно з Маріуполя.

Експерти Єльського університету (США) досліджували супутникові знімки цих таборів і виявили могили біля фільтраційної колонії в Оленівці, де тримали також українських військовослужбовців. Фото із супутника зробили ще до того, як 29 липня окупанти підірвали будівлю та вбили українських військовополонених.

Скількох людей тримають у таких таборах — невідомо, як і те, скільки українців не пережили тортур російських окупантів.

"Це справжній концтабір, де чоловіків тримають разом із жінками — абсолютно навмисно. Туди спеціально частково перевели людей із судимостями, тобто криміналітет. Знущання, тортури... Там немає навіть натяку на цивілізацію", — описує радник Маріупольського міського голови Петро Андрющенко.

"Створення фільтраційних таборів було заплановано — це не якась самодіяльність, не ексцес, це запланована акція для роботи з мешканцями окупованих територій. Їх тримають, як у в'язниці, це, по суті, ізоляція", — наголошує правозахисниця Олена Луньова.

Експерти Єльського університету підтвердили, що систему фільтраційних таборів у Кремлі спланували за кілька тижнів до повномасштабного вторгнення в Україну. У Держдепартаменті США вже відреагували на звіт дослідників.

"Ми знову закликаємо Росію негайно припинити операції з фільтрації та насильницької депортації. Президент Путін і його уряд не зможуть безкарно займатися цими постійними зловживаннями. Відповідальність необхідна, і Сполучені Штати разом з партнерами не мовчатимуть. Народ України заслуговує на справедливість, і Сполучені Штати будуть єдиними з ним стільки, скільки потрібно", — йдеться у заяві Держдепу.

Цей звіт стане ще одним доказом для міжнародних судів щодо воєнних злочинів Росії.

Читайте також: Вибухи, фільтраційні табори та заміна "міністрів" на російських: про ситуацію в "Л/ДНР" говоримо з правозахисницею Вірою Ястребовою

Нагадаємо, у ніч на 29 липня на території колишньої виправної колонії № 120 в окупованій Оленівці (Донецька область), яка зараз використовується як місце утримання українських військовополонених, стався потужний вибух. Внаслідок вибуху було зруйновано приміщення, де перебували полонені українці, зокрема представники полку "Азов".

За даними росіян, загинули понад 50 українських захисників. Але офіційно досі не встановлено точної кількості загиблих, немає їхнього списку.

Читайте також: Правозахисники, закриті групи, "гаряча лінія": куди звертатися депортованим до Росії українцям (ВІДЕО)

Прямий ефір