COVID-вакцинація в робочих колективах — правила та особливості: "Утро Дома" з Юлією Далібук

Юлія Далібук. Фото: kanaldom.tv

Вакцинація в Україні є добровільною, однак у деяких колективах роботодавці змушують людей щепитися від коронавірусу, загрожуючи звільненням чи штрафами.

Чи законні такі дії та що робити працівникам, яких змушують вакцинуватися, — розповіла головний редактор HR-контенту Rabota.ua Юлія Далібук в ефірі програми "Утро Дома".

Ведучі — Анастасія Касілова та Костянтин Октябрський.

— Навіщо в колективі говорити про вакцинацію, якщо це особиста справа кожного?

— Сучасні тенденції кажуть, що співробітники дедалі більше починають довіряти своїм компаніям-роботодавцям. Більше того, роботодавці стають для співробітників своєрідним лідером, який може впливати на якісь соціальні аспекти життя. Тому роботодавці зацікавлені в тому, щоб, звісно, ​​доносити до працівників якусь важливу інформацію.

Усі компанії працюють у межах певної країни та зацікавлені, щоби жителі цієї країни, нація, були здорові. Тому жодна компанія не може стояти осторонь якихось важливих питань, особливо якщо вони стосуються здоров’я співробітників. Адже ми знаємо, що співробітники компанії — це найважливіший актив та найцінніше, що є у компанії.

— Але часто керівництво компанії тисне на людей, загрожує звільненням, якщо вони не вакцинуються. Що ви думаєте щодо цього? Чи можна таким чином доносити інформацію до людей?

— Примусовий захід — це найкращий варіант для роботодавця. Адже навіть люди, які охоче вакцинуються і погоджуються з цим, якщо вони побачать примус, вони зовсім по-іншому ставитимуться до роботодавця. Тому тут важливо пам’ятати, що роботодавець не має права змусити людину вакцинуватись, примусово зробити це. Є лише певні професії, представники яких мають обов’язково вакцинуватися, вони закріплені переліком у законодавстві, й ці відносини регулюються законом насамперед. Це працівники громадських організацій, організацій освіти та інші, які закріплені у цій законодавчій нормі. Інші — роботодавець повинен мотивувати, заохочувати співробітників, але робити це дуже тактовно, м’яко та правильно.

— Як роботодавцю м’яко мотивувати працівників до вакцинації?

— Наразі все більше компаній використовують якісь заохочувальні елементи, ігрові елементи, гейміфікацію. Гейміфікація — це коли людина виконує якісь певні завдання, але робить це в ігровій формі. Вакцинується, але отримує якийсь заохочувальний бонус. Деякі компанії використовують фінансові бонуси, деякі компанії щось розігрують, дарують, проводять якісь акції, тобто заохочують до ігрової форми.

Тут потрібно, щоби компанія сама вибирала, чи це справді хороший варіант. Тому що, звісно, ​​є люди, для яких це спрацює, які захочуть якусь подорож чи бонус, чи додатковий вихідний — також така система мотивації є. Але, звичайно, є співробітники, які можуть подумати, що це недостатньо правильне рішення, тому роботодавець має тримати руку на пульсі своєї компанії, моніторити ситуацію, проводити опитування в компанії, в командах окремих, і відстежувати, як саме відреагують на таку ініціативу.

— Якщо у колективі є людина, яка категорично проти вакцинації, що з нею робити? Як на неї впливати?

— Кожна людина має право на власну думку. Вакцинуватися чи не вакцинуватися — це теж особистий вибір кожного з нас: і мій, і ваш теж, і будь-якої людини, яка працює в компанії. Тому роботодавець теж повинен це враховувати, і в жодному разі не можна маніпулювати, змушувати чи застосовувати якісь інші маніпулятивні способи.

Варто також поговорити, провести якийсь діалог і просто перестати заохочувати таку поведінку в колективі, коли проводяться якісь кулуарні дискусії з приводу того, що я крутий, я вакцинувався, або я крутий — я не вакцинувався. Просто треба цього не допускати, адже ми на роботу всі ходимо для того, щоби виконувати якісь завдання та досягати цілей, а не для того, щоби дискутувати, сперечатися.

— Якщо людину змушують вакцинуватися, загрожують звільненням, що вона може зробити?

— Є законодавчі норми, які зараз регулюють правила вакцинації. Є список обов’язкових професій, представники яких мають бути вакциновані. І це справді так. Там люди мають бути вакциновані, або їх буде відсторонено від роботи. Вони не можуть бути звільнені, вони будуть усунуті на деякий час від роботи.

Також є перелік протипоказань до вакцинації. Якщо людина має ці протипоказання, вона отримує довідку про те, що їй вакцинуватися не можна. У будь-якому разі, якщо людині загрожують звільненням або якщо роботодавець маніпулює працівником, то співробітник має право звернутися з позовом до суду, і таким чином відстояти свої права.

Ми також зараз збираємо всю цю інформацію, і випускаємо цілі гайди з вакцинації для співробітників та роботодавців для того, щоби поінформувати обидві сторони, як взагалі відбувається взаємодія у цих нових умовах вакцинації.

— Як організувати вакцинацію у колективі?

— Якщо в компанії є щонайменше 50 охочих на вакцинацію, то подається колективна заявка до Міністерства охорони здоров’я. У компанії проводиться колективна вакцинація, це можна зробити навіть на території офісу, якщо вам дозволяє площа вашого офісу. Якщо ні, то також організовується колективна вакцинація у центрі вакцинації. Це — перший варіант.

Другий варіант — якщо компанія не настільки велика, або якщо не настільки багато бажаючих, то роботодавець може просто полегшити процес пошуку центру вакцинації. Можна допомогти інформаційно. Наприклад, деякі компанії створюють окремо позицію співробітника, який займається допомогою щодо інформування про вакцинацію, про коронавірус. Тобто ця людина відповідає за якісь законодавчі норми. Ця людина відповідає за нюанси зі страховими, страховими виплатами, компенсаціями на ПЛР-тести. Співробітники знають, що вони будь-якої миті можуть підійти до цього співробітника і поцікавитися, де розташований найближчий центр вакцинації, які треба здавати аналізи, щоби безпечно вакцинуватися. Такий співробітник допомагає зробити правильний вибір і в процесі може супроводжувати співробітника, який хоче вакцинуватися. Це два такі варіанти.

І, звичайно, роботодавцю варто бути толерантними до робочого графіка людини. Якщо співробітник записався на вакцинацію в робочий день, в робочі години, тому що інших слотів немає, або дуже велика черга, то роботодавцю краще бути лояльним і все ж таки відпустити його для того, щоб співробітник вакцинувався.

Медіа-партнери
Прямий ефір