COVID-сертифікати та електронні лікарняні: інтерв'ю із заступником міністра охорони здоров'я Ярославом Кучером

Ярослав Кучер в программе "На самом деле". Скриншот видео: kanaldom.tv

1 липня українці отримали перші COVID-сертифікати — документи міжнародного зразка, що підтверджують, що їхній власник не є носієм коронавірусу. У ньому міститься інформація про повний курс вакцинації або про імунітет внаслідок перенесеної хвороби, або негативний ПЛР-тест. Сертифікат повинен відкрити для українців кордони країн Європейського Союзу.

Щоб стати його власником потрібно: пройти повний курс імунізації (отримати дві дози вакцини), завантажити мобільний застосунок "Дія" та пройти верифікацію. Після цього на телефоні повинна з'явитися електронна версія сертифікату.

Про те, як буде діяти COVID-сертифікат, як його отримати та які можливості він надає, в програмі На самом деле" телеканалу "Дом" говорить заступник міністра охорони здоров'я з питань цифровізації Ярослав Кучер.

Ведуча програми — Альона Чорновол.

— Як отримати сертифікат, куди бігти?

— Насправді нікуди бігти не треба. Після того, як ви зробили друге щеплення, через деякий час у застосунку "Дія", який можна завантажити на свій смартфон, можете згенерувати сертифікат. Логіка така. У додатку є пункт "Документи", потрібно зайти в цей пункт, підписати запит на отримання цього сертифіката (він підтверджується зараз підписом). Також необхідно зробити своє селфі на телефон, система звірить вас із нашими міграційним реєстром, перевірить, що ви це ви, і надасть ваш сертифікат, з яким далі ви зможете подорожувати.

— Крім даних про вакцинацію, там ще будуть дані про перенесену хворобу, антитіла, наскільки я розумію, про те, як саме проходила хвороба...

— Думаю, що прикордоннику в пункті пропуску Європейського Союзу не дуже цікаво, як проходила ваша хвороба і як вас лікували. Але фактично така інформація буде, але в першій версії, яка запущена зараз, сертифікат видається винятково на базі проведення двох щеплень. Вакцинуватися потрібно однією вакциною.

Є важливий нюанс: ви повинні проконтролювати, щоб лікарі внесли коректно інформацію про вас до системи eHealth. При проведенні вакцинації вони цю інформацію вносять. Насправді усі лікарі, які це роблять, знають, це відпрацьована вже система. Але бувають нюанси, коли вносять неправильно дані. Але це зараз визначається на етапі тестування системи, чому ми його і запустили.

Що стосується людей, у яких є протипоказання до вакцинації або вони перехворіли на коронавірус. Думки з цього приводу різняться. Але фактично зазвичай через 3 місяці після одужання вже варто задуматися над тим, що потрібно все-таки вакцинуватися, потрібно порадитися зі своїм лікарем. Надалі в системі буде відбито, що ви в цей період перехворіли, і теж можна буде отримати сертифікат. Зараз у тестовій версії цього немає, сертифікат видається винятково на базі двох щеплень.

— Підсумую: скажімо, до осені, якщо раптом я не буду вакцинована до цього часу, я можу зробити або ПЛР-тест, або перехворіти та отримати антитіла й також отримати цей сертифікат, правильно?

— Майже. Просто сертифікат, якщо ми говоримо про подорожі, то це просто зручний спосіб довести, що ви вакцинована особистість, що підтверджується державою. Це не якась довідка, яку можна підробити. Це інформація, яка перебуває в системі, там видно: хто був лікар, як зробив щеплення, звідки вакцина приїхала, як вона приїхала, як вона зберігалася та за якої температури. Це дуже серйозно, це все залишається за кадром, але це наша щоденна робота і ми над цим працюємо. Тому нашому цифровому документу довіряють.

Але все-таки потрібно розуміти, що цей документ — він є додатковим. Він, зрозуміло, спростить усі формальності проходження паспортного контролю, але за фактом перевіряти правила в'їзду до тієї чи іншої країни все-таки потрібно.

Для нас пріоритетом сьогодні є Європейський Союз, але навіть в ЄС деякі країни встановлюють свої обмеження — зокрема для людей, які вакциновані або не вакциновані, — тут є свої нюанси.

— Є вакцини, які між собою корелюються. Наприклад, я можу перше щеплення зробити AstraZeneca європейського виробництва, а другу — індійського AstraZeneca/CoviShield та отримати сертифікат?

— Дійсно, існує одна й та сама вакцина, яка виготовляється на різних фабриках. Її роблять за однією технологією, вона повністю ідентична, але це стосується винятково певної вакцини. На етапі, коли ви будете вакцинуватися, у вас в системі буде забита її комерційна назва — у двох дозах ви будете все одно вакцинуватися однією й тією самою вакциною, просто різниця в тому, де вона виготовлена.

Наприклад, та ж сама AstraZeneca може бути виготовлена в Індії, в Кореї, в Італії. Це одні й ті самі заводи, але працюють у різних країнах.

— А буде поділ на внутрішній сертифікат для використання всередині України та зовнішній, міжнародний?

— Сертифікат, який згенерує "Дія", — це сертифікат також і для внутрішнього використання. Технічно це майже одне й те саме.

Усередині країни нам стане в пригоді сертифікат, наприклад, у період локдауну. Ми розглядаємо можливість роботи тих бізнесів, у яких є вакцинований персонал або відвідувачі. Наприклад, спортзал.

— А освітні установи?

— Також. Це буде вирішувати наш уряд. А сертифікат як технічний інструмент ми зможемо використовувати для того, щоб не закривати підприємства, установи.

Тобто це стимул вакцинуватися, отримати сертифікат і надалі під час локдауну мати доступ до всіх послуг, мати можливість ходити на роботу тощо.

Зараз в Україні працює 307 мобільних бригад, які їздять і по черзі вакцинують на різних підприємствах. Відкрито 2 120 різних пунктів вакцинації, вони працюють на базі різних закладів. Станом на сьогодні є 150 центрів масової вакцинації, куди може прийти будь-яка людина, яка бажає вакцинуватися, і отримати свою вакцину.

— Чи є "термін придатності" у сертифіката? Наприклад, в Ізраїлі перші сертифікати давали на пів року. Як щодо нас?

— Зараз запрограмовано таким чином, що сертифікат діє 180 днів. Ми використовуємо дослідження, досвід цивілізованого світу, рекомендації Всесвітньої організації охорони здоров'я. Наші представники є в усіх відповідних експертних групах. Рішення одноосібно ніхто в Україні не ухвалює, це буде цивілізоване, зважене рішення з огляду на всі наші реалії та, відповідно, найкращий світовий досвід.

Тому поки що 180 днів, а далі подивимося.

— Вакцинацію здійснюють на одному з найбільших музичних фестивалів України, який цими днями проходить на ВДНГ в Києві. Ця ідея — теж досвід якихось країн?

— Ідея запозичена. Класна ідея, я її підтримую, до речі. Зараз вона реалізується на фестивалі в Києві, але буде ще кілька великих фестивалів в Україні, зокрема на Західній Україні. Попередньо ми ведемо переговори, щоб зробити це якісно.

Поговорімо ще про електронні лікарняні.

— Ви здивуєтеся, але в більшості випадків вони вже є, працюють. Існують проблеми саме з технічним доступом, наприклад, у сільській місцевості, але відсоток цих проблем невисокий. Зараз є відповідні рішення уряду щодо їхнього усунення — субвенції та інше.

Електронний лікарняний набагато спростить життя, оскільки одноразово внесли інформацію до системи та не потрібно бігати до лікарні потім закривати цей лікарняний, не потрібно його нести на своє підприємство, де його хтось повинен підшивати в теку. Це все відходить.

Також скорочується час на його оформлення. Тому що раніше бланк заповнювали поганим почерком пів години, й помилки були, й назви підприємств указували неправильно. Це теж все відходить. Зараз лікарняний реально виписують за 5 хвилин.

Раніше лікарняні можна було підробити, його можна було навіть купити на OLX і на інших майданчиках. То в "цифрі" вже чітко видно, хто видав, коли видав, кому видав. Наприклад, якщо один доктор видав, скажімо, за добу 500 листків непрацездатності, то зрозуміло, що технічно у нього така можливість може бути, але це буде аномалією, і ми обов'язково про це дізнаємося.

Поки ще діють і паперові лікарняні, але з вересня ми вже переходимо майже повністю на "цифру".

І буде цікаво через рік подивитися, яке все-таки навантаження на Фонд соціального страхування з виплати лікарняних. Бо у нас є великі борги з нього — там понад 2 млрд грн. Я впевнений, що через рік сума буде меншою.

Медіа-партнери
Прямий ефір