Щоб не їхали лікарі: як потрібно міняти систему охорони здоров'я, розповів Тодуров

Борис Тодуров. Фото: likarni.com

В результаті медичної реформи в Україні зламана стара система охорони здоров'я, але не побудована нова. Ситуація ускладнюється відсутністю державної стратегії в цій сфері та недофінансуванням галузі. Про це в програмі "Официальный разговор" телеканалу "Дом" заявив кардіохірург, директор Інституту серця Борис Тодуров.

"Немає державної стратегії розвитку медичної галузі, в цілому. У нас досі немає державних страхових компаній. У нас досі немає закону про загальнообов'язкове державне медичне страхування. У нас немає багато чого економічного з цього напряму, навіть немає тарифів, розрахованих за нормальною формулою. У нас навіть немає затвердженої нормальної формули розрахунку тарифів", — перерахував він.

На думку Тодурова, децентралізація медицини "внесла хаос в організацію".

"Немає управлінської вертикалі. Немає загальної політики. Немає стратегії розвитку. Кожен регіон розвивається сам, у відриві від якоїсь центральної політики розвитку всієї медицини в Україні", — вважає він.

Суттєва проблема — недофінансування. Тодуров зазначив, що в Україні законодавчо закріплено, що на медицину повинно виділятися 5% державного бюджету. При цьому останні роки фінансування йде на рівні 4%.

"Досі в Україні відсоток з держбюджету, який виділяється на медицину, — менше ніж 5%. Хоча у всіх розвинених країнах — це мінімум 7-11%, або як в Англії — 12%... Є закон про те, що на медицину потрібно витрачати з бюджету 5% мінімум. Не був виконаний закон... Недостатньо тих 4%, які сьогодні є в бюджеті. Потрібно 7%", — наголосив він.

Брак коштів позначається на фінансуванні медустанов, які змушені "просто виживати" і на низьких зарплатах медиків.

"На сьогодні зарплати лікарів починаються від 5 тис. грн у провідних установах. 5-7 тис. — це самі розумієте, не є кроком до розвитку медицини в цілому ", — продовжив Тодуров.

За його словами, через низький рівень оплати праці "тисячі лікарів, вже підготовлених висококваліфікованих кандидатів, докторів наук" їдуть до інших держав. Виїжджають не тільки фахівці, а навіть медсестри.

"Медсестри їдуть цілими сім'ями. Ось випуск медучилища — і 80% може виїхати до Польщі. Вони з першого курсу вже вивчають польську мову, а це молоді дівчата, яким треба було б в Україні народжувати дітей та жити в Україні, приносити користь своїй країні, а вони їдуть цілими сім'ями туди", — навів приклад він.

Тодуров вважає, що виправляти ситуацію, що склалася, доведеться радикальними заходами — "скасовувати те, що ухвалено мертвонародженим і ухвалювати нові закони".

Серед основних напрямів, на яких потрібно зосередитися, медик назвав такі: медичні університети, підготовка кадрів, зарплата лікарів, належне фінансування галузі.

"Поки ці основні питання — економічні, кадрові, політичні (зокрема політичні, бо медицина — це свого роду теж політика) — не будуть вирішені, на жаль, не зрушиться з мертвої точки проблема медичного обслуговування", — наголосив Тодуров.

Для розв'язання всіх цих проблем Україна може використовувати досвід інших країн. Найбільш вдалий, на думку директора Інституту серця, — приклад Туреччини.

"Було державне замовлення на кадри, на медичні послуги. Була створена система державного страхування, державного забезпечення цих клінік. І завдяки цьому Туреччина сьогодні має те, що вона має... Ердоган тримається при владі завдяки своїм соціальним програмам. Ердоган будує клініки на 3 тис. ліжок в Анкарі. Державна клініка — 1,1 млн кв. м (!), де все безкоштовно для громадян країни. Безкоштовна навіть пересадка печінки, пересадка серця, пересадка нирок. Повністю покривається державною страховкою. Ось вам уся політика", — навів приклад Тодуров.

"Вигадувати особливо немає чого... Візьміть цю модель... Чотири-п'ять пунктів основних — і ви за три роки можете розв'язати всі проблеми в медицині України. Поки ще є старі кадри, поки ще є, кому працювати", — резюмував він.

Повна версія інтерв'ю: Давайте спочатку забезпечимо жителів України доступною медициною: інтерв'ю з Борисом Тодуровим про реінтеграцію

Прямий ефір