Плани Путіна та майбутнє Нормандського формату: "5 вопросов на злобу дня" з Павлом Клімкіним

Павел Климкин. Фото: afp.com

Лідер Франції Еммануель Макрон, канцлер Німеччини Ангела Меркель та президент Росії Володимир Путін напередодні провели спільну відеоконференцію. Йшлося, зокрема, і про ситуацію на Донбасі.

Що ці переговори значать для України — розповів міністр закордонних справ України (2014-2019 рр.) Павло Клімкін в програмі "5 вопросов на злобу дня" телеканалу "Дом".

Ведучий — Олег Борисов.

— Для чого Путін провів цю розмову з Меркель і Макроном?

— Він просто хотів з ними поговорити. І раніше були зустрічі в тристоронньому форматі і, звичайно, ми окремо говорили з французами і німцями. І це абсолютно зрозуміло: є речі, які в присутності Путіна сказати, насправді, складно або навіть неможливо. І так само канцлер Німеччини теж хотіла послухати, що каже Путін щодо низки питань. Крім того, наші американські колеги теж говорили з російськими представниками.

Обговорення обговоренням, а ось ухвалення будь-яких рішень за нашою спиною або через нашу голову — ось це дійсно могло б стати проблемою. Але поки я такого не бачу, зокрема, по настроям серед українців. Я навіть уявити собі такого не можу. Ми не дозволимо, щоб якісь рішення, ухвалені через нашу голову, потім нам хтось на голову постарався надягти. 100%, цього не буде.

— А чи свідчить ця ситуація про те, що відносини України з країнами ЄС, в даному випадку, з Францією та Німеччиною, дають тріщину?

— Ні, це класичний фейк. Навіть не дуже креативно. По-моєму, досить-таки смішний. Тому, насправді, ми як говорили з нашими партнерами, так і говоримо. Нехай розганяють, якщо простір більше немає чим заповнити.

— Така ініціатива Путіна може вказувати на те, що він хоче максимально витиснути Україну з міжнародної арени, щоб ані питання Криму, ані питання Донбасу не обговорювалися?

— Він, насправді, хоче обговорювати питання Донбасу.

Він хоче торгувати цим питанням, тому що українські громадяни, які там, на Донбасі, йому не цікаві. Він буде торгуватися з новою американською адміністрацією, виторговувати якісь моменти. Вони можуть бути різні: й щодо доступу до активів, і санкційні, й інші. Розмова буде, і все, що відбувається останнім часом, — це свідома ескалація, в результаті якої загинули четверо наших військовослужбовців.

А подивіться, що відбувається зараз на окупованому Донбасі. Там паспорти вже видають направо-наліво, прискорили темпи їхньої видачі. Якщо раніше треба було чекати, то тепер дають їх, прив'язують їх навіть до полісів охорони здоров'я.

Мені переслали з Луганська оголошення в під'їзді, на якому написано, що громадяни, які зареєстровані на території України, мається на увазі територія, контрольована нами, вже вважаються іноземцями в Луганську. Йде така повзуча анексія, яка для Росії — гра, а для тих, хто на Донбасі, коштуватиме дуже дорого.

— Чи можуть такі дії призвести до ескалації на Донбасі?

— Для того, щоб підвищити рейтинги, щоб поліпшити позиції всередині Росії, нікому не потрібна довга затяжна війна. А, звісно, будь-які ескалації в Україні до цього призведуть, тому що ми свою державу захищатимемо. І це 100%, я сподіваюся, в Москві зрозуміли. А зробити якусь маленьку таку провокацію, яка б поліпшила або рейтинги, або щось ще, звичайно ж, можуть. Я думаю, що військова ескалація та провокації будуть поєднуватися з якимись методами дестабілізації. Тобто те, що ми називаємо гібридними методами. Ось це буде основна історія, яку ми будемо бачити в найближчі місяці й на перспективу теж.

— До чого зараз має готуватися Україна та що має робити як на міжнародній арені, так і всередині країни?

— Я вважаю, що ми маємо сконцентруватися, мобілізуватися всі разом, триматися лікоть до ліктя і бути готовими до будь-якого розвитку ситуації. Тому що ми прекрасно розуміємо, що маневр для Кремля зараз звужений, а це означає, що може бути будь-який варіант. Бути готовим — це вже частина нашого захисту. Я завжди вважаю, що найкращий захист — це проактивні дії, тому ми повинні готуватися до будь-якого можливого сценарію.

Друге — ми повинні говорити з нашими друзями і партнерами, а це і Меркель, і Макрон, яких ми сьогодні згадували, і, звичайно, нова американська адміністрація, президент США, щоб вони передали в Кремль дуже чіткий сигнал: будь-які рухи щодо України, будь-який рух вперед спричинить дуже-дуже жорстку спільну реакцію, солідарну реакцію США і ЄС. І я так розумію, що такий сигнал переданий.

— Чи є майбутнє у Нормандського формату?

— По-перше, Нормандський формат функціонує. Так, він не такий ефективний, як нам би всім хотілося. Але без друзів теж ніяк не можна, і в цій війні для нас друзі дуже важливі. Тому я не бачу поки якоїсь загрози існуванню Нормандського формату. Буде щось інше, створимо — прекрасно. Але знищити Нормандський формат до того, як ми створили щось нове, це нерозумно. Тому працюватимемо далі, ну і, звісно, міркувати над тим, як посилити наші позиції та наш тиск. Думаю, що скоро почуємо нові ідеї та нові ініціативи.

Медіа-партнери
Прямий ефір