Що чекає на олігархів після ухвалення закону Зеленського: "5 вопросов на злобу дня" з нардепом Євгенією Кравчук

Евгения Кравчук. Фото: sluga-narodu.com

Закон про олігархів планує розглянути Рада в першому читанні найближчим часом. Зокрема, під поняття "олігарх" потраплятимуть люди, які впливають на велику політику і засоби масової інформації.

Які ще критерії визначення олігархів передбачені проєктом закону — розповіла народний депутат України Євгенія Кравчук у програмі "5 вопросов на злобу дня" телеканалу "Дом".

Ведучий — Альона Чорновол.

— Для чого потрібен закон про олігархів?

— Поняття "олігарх" вперше вводиться в законодавство. Він потрібен, тому що всі розуміють, що в Україні є вплив великого бізнесу на політичні партії, на окремих депутатів, навіть на міністерства. Також олігархи і бізнесмени володіють своїми каналами, де вони правильно показують тих чи інших політиків. А якісь теми взагалі не показують, якщо вони пов’язані з їхнім бізнесом. Вони зробили собі замкнутий цикл. Вибирають тих, кого хочуть; включають або виключають щось з ефіру, новини правильно показують. А потім хочуть отримати якісь преференції з бюджету, монопольне становище.

Зеленський — перший президент, який наважився цю систему демонтувати. Тому що вона діє з 1990-х років — тоді Україну поділили між 5-6 людьми, а зараз ситуація залишилася приблизно такою ж. Ми живемо в якійсь клановості.

Тому цей законопроєкт не про те, щоб хтось перестав бути бізнесменом або хтось продав канал. Просто є якісь критерії, і, якщо ці критерії збігаються, тоді потрібно позбутися від одного з них. Хочеш бути монополістом і фінансувати якусь партію, тоді не фінансуй канал, який правильно показує твоїх політиків і депутатів. Логіка така.

Але це тільки перший крок. Тому що паралельно внесений законопроєкт, який підвищує податки для великого бізнесу, орендну плату на руду. Це збільшить надходження до бюджету на 60 млрд грн на рік.

Так склалося, що великий бізнес намагається ухилитися від цих підвищень, від орендної плати. Я не хочу сказати, що це популізм або повернення до зрівнялівки, але це справедливість. Крім того, ці монополісти, як правило, приватизували облгази, енергетичні системи, заводи, і практично нічого не вкладали в їх модернізацію. Саме тому існує великий опір, наприклад, законопроєктам, покликаним регулювати екологію, викиди.

— За якими критеріями в Україні визначатимуть олігархів?

— Є чотири критерії, за якими в законопроєкті президент пропонує оцінювати, олігарх це чи ні. Перший критерій — це вплив на політику. Це стосується представників центральних органів влади або виконавчої влади, а також тих, хто фінансує політичні партії. Тому що людина може не бути народним депутатом або причетною до управління державою, але фінансувати певну політичну партію. Це один критерій.

Другий критерій — це якщо людина є власником медіа: каналу, холдингу, сайту. Як правило, всі ці медіа кимось дотуються, тому що самі по собі вони є збитковими.

Третій критерій — монопольне становище на ринку. Якщо у власності є 80% облгазів, це монопольне становище на ринку. Ви можете бути власником цих облгазів, але тоді не намагайтеся провести свою партію в парламент, або не фінансуйте канал для того, щоб своїх депутатів показувати по телебаченню.

І четвертий критерій — це сума. Зараз ця сума — близько 2,2 млрд грн. Це вартість активів. Ось такі критерії. Якщо збігаються три з чотирьох критеріїв, тоді на РНБО вноситиметься пропозиція внести людини в реєстр олігархів.

— Тобто бути олігархом в Україні стане невигідно?

— Це законопроєкт, який називає речі своїми іменами. Звичайно ж, повинні бути додаткові законопроєкти, які врегулюють антимонопольне законодавство, щоб можна було карати олігархів. Потрібно врегулювати законодавство, яке стосується фінансування політичних партій. Але такої безкарності, яка була до цього, не повинно бути і не може бути.

Але ще питання, чи проголосує взагалі Верховна Рада цей законопроєкт. І чи буде хтось, крім партії "Слуга народу", голосувати за законопроєкт президента. Тому що я чую мільйон відмовок. "Ви те юридично неправильно виписали!", "А давайте ухвалимо ще 50 законів!" Так, кілька законів потрібно буде ухвалити, але це не може розтягнутися ще на п’ять років.

Я думаю, що якщо ми проголосуємо за проєкт закону в найближчі тижні в першому читанні, депутати подадуть 10 тис. правок, щоб затягнути процес.

— Також в тексті законопроєкту говориться про декларації про контакт з олігархом. Що це за декларації?

— Було кілька журналістських розслідувань, коли політики або чиновники зустрічалися в ресторанах з представниками великого бізнесу. Якщо такі зустрічі відбуваються, про них потрібно говорити людям. Якщо представник якогось міністерства, топ-чиновник зустрічався з олігархом, який контролює цю сферу, і це не робоча зустріч, не якийсь круглий стіл в рамках роботи міністерства, тоді це потрібно задекларувати. І це повинен декларувати саме чиновник. Після цього можуть бути дисциплінарні штрафи, аж до звільнення, якщо він не зможе пояснити, що це була за зустріч.

Медіа-партнери
Прямий ефір