Що таке Рада бізнесомбудсмена: "Официальный разговор" із Тетяною Короткою

Татьяна Короткая (справа). Скриншот видео: kanaldom.tv

З 2014 року в Україні функціонує Рада бізнесомбудсмена, яка забезпечує безкоштовний захист та ефективну системну комунікацію бізнесу з органами державної влади та місцевого самоврядування. За п’ять років роботи орган розглянув понад 8,5 тис. скарг і повернув бізнесу 14 млрд грн.

Як працює Рада бізнесомбудсмена і які у неї є функції — розповіла заступниця бізнесомбудсмена України Тетяна Коротка в ефірі програми "Официальный разговор" телеканалу "Дом".

Ведуча — Дарина Вершиленко.

— З якими проблемами представники бізнесу звертаються до бізнесомбудсмена?

— Бізнесомбудсмен займається питаннями оподаткування, роботою митної служби та роботою правоохоронних органів.

— До вас можна звернутися з будь-якого куточка України?

— Так, Рада бізнесомбудсмена — це організація, яка фізично розташована в Києві, але ми працюємо з усіма регіонами України. До нас дуже легко звернутися. Нам не потрібно писати листи. Потрібно зайти до нас на сайт, натиснути кнопочку "надіслати скаргу", і вона відразу ж буде у нас. Ми організували свою роботу таким чином, щоб будь-який підприємець, будь-якого рівня, з будь-якою кількістю працівників і помічників міг знайти допомогу в Раді бізнесомбудсмена з мінімальними витратами.

— Що держава повинна зробити, щоб поліпшити стан бізнесу?

— Важливі реформи, які вже відбуваються, — головне не відступати назад. У нас є кілька важливих реформ для бізнесу. Це дерегуляція — максимальне спрощення роботи бізнесу.

Друге — власна внутрішня боротьба з корупцією. А третій напрям — це робота із поліпшення культури ведення бізнесу. Тому що, якщо ми плануємо впроваджуватися в міжнародний економічний простір, а у нас це активно виходить як у країни, нам потрібно підготуватися. Бізнес має бути готовим підхопити цю хвилю у всіх містах України, зокрема і в регіонах.

У кожному регіоні є своя специфіка. Східним областям зараз приділяють менше уваги, але у нас є можливість повернути цю увагу. Тому що відновлення нормальної життєдіяльності цих регіонів дає колосальні можливості для розвитку бізнесу.

— Ви говорите про відновлення бізнесу на сході країни?

— Цілком очевидно, що цей регіон потребує оновлення основних фондів. Це і дороги, і системи життєдіяльності, водо-, тепло- та електропостачання. Це питання проживання — потрібно відновлювати житло. Все це створить нові можливості для розвитку місцевого бізнесу. У нього буде потенціал, знання і доступ до можливостей для розвитку.

— На що найчастіше скаржиться бізнес?

— Близько 73% скарг нам надходить від малого і середнього бізнесу. Частина, що залишилася, — великий бізнес.

Великий бізнес скаржиться на те ж саме, що і малий бізнес. Просто масштаби їхніх проблем набагато більші. Він так само скаржиться на проблеми з дозвільними документами, на тиск з боку правоохоронних органів. У великого бізнесу менше скарг, тому що у нього є ресурси для того, щоб звернутися до юридичних консультантів. І навіть водночас з цим усім вони звертаються до нас. Тому що Рада бізнесомбудсмена — незаангажована організація, в якій працюють професіонали, і ми можемо професійно оцінити дії державних органів. Спокійна робота з фактами дозволяє нам вказати, де була неправа державна сторона чи де був неправий бізнес.

Ми не працюємо з фізичними особами-підприємцями. Ми працюємо з юридичними особами.

У нас дуже багато повернень від середнього і малого бізнесу, тому що вони розуміють, що Рада бізнесомбудсмена не бере гроші за свою роботу, хоча у нас працюють серйозні працівники з хорошою кваліфікацією. Вони повертаються, тому що вони бачать, що ми є незаангажованими.

— За якими критеріями ви відбираєте справи, якими займаєтеся?

— У нас є стандартні критерії. По-перше, ми не беремо справи "бізнес на бізнес". Ми беремо тільки ті справи, в яких бізнес скаржиться на державу. У будь-якому вигляді — скарги на місцеві органи самоврядування, на державні підприємства, на муніципальні підприємства, де більша частина — частка держави, і ці підприємства виступають монополістами в цих регіонах.

Ми не беремо справи, якщо вже є судові рішення щодо них. Ми поважаємо судову владу. Також ми не беремо справи, якщо вони дуже старі, де немає можливості юридично вхопитися хоч за маленький елемент, щоб допомогти бізнесу. Якщо ж мінімальна можливість допомогти є, то і старі справи ми теж візьмемо.

— Скільки скарг ви вже розглянули?

— Рада бізнесомбудсмена обробила понад 8,5 тис. скарг за п’ять років. Фінансовий ефект від нашої роботи для бізнесу — 14 млрд грн.

— Ви заощадили бізнесу 14 млрд грн?

— Не просто заощадили — ми повернули бізнесу незаконно вилучені гроші у вигляді штрафів, податків або незаконних переплат.

Прямий ефір