Що відбувається на Запорізькій АЕС — можливі ризики та реакція світу (ВІДЕО)

ЗАЕС. Фото: energoatom.ua

Росія продовжує ядерний шантаж України та всього світу, використовуючи окупацію міста Енергодара та розташованої поруч із ним Запорізької атомної електростанції (ЗАЕС). Російські війська обстрілюють із території станції підконтрольні Україні населені пункти. Одночасно завдають ударів по АЕС, а в разі вимушеного відступу загрожують її підірвати. Експерти наголошують: до аварії з катастрофічними наслідками може призвести пожежа, вибух чи атака снарядами, інформує "Дом".

На Запорізькій АЕС буде або "російська земля, або випалена пустеля". Так свою позицію щодо атомної станції днями пояснили російські окупанти.

"Як ви знаєте, ми замінували всі важливі об'єкти Запорізької атомної станції. І ми не приховуємо цього від ворога. Ми їх попередили. Ворог знає, що станція буде або російською, або нічиєю. Ми готові до наслідків цього кроку. І ви, воїни-визволителі, повинні розуміти, що іншого шляху в нас немає. І якщо буде найжорсткіший наказ — ми маємо виконати його з честю", — заявив Валерій Васильєв, командувач гарнізону ЗАЕС під час виступу перед особовим складом.

Ця заява одразу з'явилася у повідомленнях не лише українських, але й іноземних ЗМІ. Хоча першоджерела її швидко вилучили.

Серйозність ситуації підтвердило відео, розповсюджене виданням, яке спеціалізується на журналістських розслідуваннях. На ньому видно, як до будівлі одного з енергоблоків заїжджають військові вантажівки.

Також був обстріл території АЕС, внаслідок якого пошкоджено азотно-кисневу станцію, датчики радіаційного моніторингу, один із блоків відключили від мережі. У такій провокації росіяни одразу звинуватили Україну.

Російські заяви та дії на території окупованої атомної станції є ядерним тероризмом не лише України, але й усього світу, заявив президент Володимир Зеленський.

"Є вже відповідні реакції міжнародної спільноти. Але необхідно прискорювати відповідні дії. Росія не реагуватиме на слова і стурбованість. Необхідні нові санкції проти держави-терориста і всієї російської атомної галузі за створення загрози ядерної катастрофи", — резюмував Зеленський.

За словами експертів, наслідки катастрофи передусім відчують на собі на півдні України, в Криму, а також у балканських країнах, серед яких — Болгарія, Молдова, Туреччина. Також відбудеться радіоактивне забруднення акваторії Чорного моря.

"Кількість ліквідаторів може становити від 1 млн осіб, а загиблих — десятки тисяч, залежно від поточної кількості людей на території Запорізької області. Кількість евакуйованих/відселених — від 2 млн осіб. Також на багато років буде забруднена річка Дніпро. Аварія може призвести до викиду радіоактивного Цезію-137 у кількостях, небезпечних для здоров'я людей, ґрунтів, водойм. Основна частина викидів припаде на Україну, але постраждають також країни ЄС, Білорусь та Росія", — пояснила можливі ризики радниця міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Лала Тарапакіна.

Навіть за попередніми прогнозами, під радіоактивним ударом опиняться мільйони людей та десятки країн. Тому директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі засудив будь-які дії на Запорізькій АЕС, які можуть спричинити катастрофу.

"Будь-які воєнні дії, що ставлять під загрозу безпеку ЗАЕС — найбільшої такої станції в Європі, є абсолютно неприйнятними, і їх слід уникати", — наголосив Гроссі.

У зв'язку із ситуацією, що виникла, саме МАГАТЕ має відвідати станцію до кінця місяця. Вже зараз агентство підтвердило порушення п'яти із семи принципів ядерної безпеки на окупованій атомній станції.

"Ми чекаємо на місію, важливу міжнародну місію на Запорізьку АЕС. Місію, яку, звичайно, очолить Міжнародне агентство з атомної енергії як провідне агентство в цій галузі", — сказав Євген Цимбалюк, представник України при міжнародних організаціях у Відні.

Наразі через отримані пошкодження Запорізька атомна станція працює в обмеженому режимі. Існує велика ймовірність того, що вона може бути відключена від зовнішнього енергопостачання. А це може спричинити ядерну аварію на станції.

Читайте також: Обстріл Запорізької АЕС — хто обслуговує станцію, як запобігти катастрофі: інтерв'ю з експерткою з ядерної безпеки Ольгою Кошарною

Медіа-партнери
Прямий ефір