Що необхідно знати про "формулу Штайнмаєра": "5 вопросов" з Олександром Мусієнком

Ілюстративне фото: news.24tv.ua

Після зустрічі з президентом України Володимиром Зеленським під час пресконференції канцлер Німеччини Ангела Меркель заявила про необхідність реалізації "формули Штайнмаєра". Водночас США не підтримують цю формулу, яка регулює питання особливого статусу Донбасу.

Що необхідно знати про "формулу Штайнмаєра" і яка в цьому питанні офіційна позиція Києва — розповів керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко в програмі "5 вопросов" телеканалу "Дом".

Ведучий — Олег Борисов.

— Нагадайте, що таке "формула Штайнмаєра" і чому думки розділилися щодо її впровадження?

— "Формула Штайнмаєра" завжди, напевно, буде своєрідним наріжним каменем, оскільки вона передбачає таке: що вибори на окупованих територіях Донецької та Луганської областей мають відбутися. І тільки в момент фіксації та проведення підсумків голосування й результатів такого волевиявлення громадян, фактично після цього повинен відбуватися момент передачі неконтрольованої ділянки російсько-українського кордону під контроль і суверенітет Української держави. Тобто давайте підемо на компроміси, на такі хитрощі Росії, проведемо вибори. І тільки після цього, під абсолютно невідомі гарантії, під зобов'язання, які підвішені в повітрі, оскільки ми ж розуміємо, з якою державою маємо справу, і не раз фактично зобов'язання, взяті на себе, Росія не виконувала, і після цього ви можливо отримаєте контроль над кордоном.

Водночас немає відповіді на принципові питання. Перше — це безпека таких виборів. Другий момент — ще до процедури голосування, як це повинно відбуватися з юридичного та технічного погляду, необхідно, щоб Центрвиборчком України уточнив списки виборців, щоб партії, які бажають взяти участь у цьому виборчому процесі, були допущені. Також мають бути допущені спостерігачі, журналісти, представники громадських організацій, зокрема й міжнародних. На ці питання відповідей немає. Тому українська сторона завжди наполягала на тому, що ми не проти провести вибори, ми підтримуємо цю ідею, але давайте підійдемо до цього тверезо та з урахуванням усіх моментів, про які я заявив. Тобто і з урахуванням стандартів ОБСЄ, і з урахуванням демократичної процедури.

Щоб там була безпека, щоб люди склали зброю, щоб якомога більше важкого озброєння і взагалі збройних формувань залишили ці території та пішли, звідки й прийшли, — до РФ. Щоб відбулося роззброєння. Тобто мають бути створені всі передумови. Тільки після цього ми проводимо вибори згідно із законодавством України та міжнародними стандартами. Ніхто не виступає проти ідеї голосування, це принциповий момент. Але для цього повинні бути створені серйозні передумови, має бути гарантована безпека, враховані гуманітарні аспекти. Повинен бути організований виборчий процес, який дійсно відбувається за демократичними стандартами міжнародної спільноти й українського законодавства.

По-іншому це провести неможливо. І держави, які це розуміють дедалі більше, — вони й підтримують Україну. Адже зрозуміло, що поки не буде гарантована безпека, поки кандидати та всі охочі не можуть взяти участь у голосуванні, поки люди голосують під примусом, що називається "під дулами автоматів" тощо, неможливо цього провести.

Тому Україна ніколи не відкидала ідею цю. Ми завжди стояли на такій позиції: спочатку припиніть вогонь, обстріли, відведіть озброєння, виведіть формування, починаємо процедуру розмінування, відкриття КПВВ, поступово рухаємося в цьому напрямку деокупації й поступово починаємо приймати контроль за неконтрольованою ділянкою кордону.

Тільки після цього рухаємося в питанні голосування. Як на мене, ставити безпеку на перше місце — це правильно.

— Але чому, з одного боку, Німеччина повністю підтримує Україну в питаннях суверенітету, але з іншого — закликає виконувати "формулу Штайнмаєра"?

— Заради об'єктивності треба сказати, що і канцлер Ангела Меркель, і заява МЗС Німеччини, в якій згадується "формула Штайнмаєра" і її виконання, — вони цитують фактично норми Паризької угоди, підписаної в грудні 2019 року, коли збиралася "нормандська четвірка": лідери України, Франції, Німеччини та Росії. Тоді було підписано комюніке за результатами зустрічі. У ньому є низка пунктів, які пані Меркель теж взяла до уваги.

Які це пункти? Припинення вогню, відкриття КПВВ. І канцлер Німеччини дуже чітко зауважила, що Україна свої зобов'язання виконала й КПВВ відкриває. Блокує саме протилежна сторона ці питання. Також ідеться про обмін утримуваними особами. Йдеться про узгодження ділянок подальшого розведення сил і засобів, а також про ділянки розмінування. У цих пунктах прогресу немає. Тому українська сторона говорить, що, оскільки виконання цих пунктів немає, не може йтися про інкорпорацію "формули Штайнмайера" в українське законодавство.

Медіа-партнери
Прямий ефір