Що зміниться після переміщення військ із Лисичанська — оцінки військових експертів (ВІДЕО)

Лисичанськ. Фото: Гайдай/Тelegram

Українські військові відійшли від міста Лисичанська Луганської області, але завдали противнику велику шкоду. Поступилися у тактичному відношенні, але виграли у стратегічному, повідомляє "Дом".

Так, за 7 тижнів штурму Сєвєродонецька та Лисичанська російська армія зазнала величезних втрат. Військові експерти підрахували, що від 44 батальйонно-тактичних груп, у яких було понад 30 тисяч військовослужбовців, залишилося 30-50% особового складу.

"Росіяни настільки видихнулися і настільки зазнали великих втрат, що на рівні Путіна — він озвучив, що військам, які захопили, зайняли, треба дати можливість відпочити", — сказав генерал-лейтенант запасу, кандидат військових наук, доктор технічних наук, професор Ігор Романенко.

Стягуючи сили для наступу на Луганщині, російські війська значно послабили свої позиції в інших регіонах. Завдяки цьому Збройним силам України вдалося досягти помітних успіхів на Запорізькому, Криворізькому та Херсонському напрямках.

"На Криворізькому, оскільки останнім часом просунулися до 50 км, а на Херсонському протягом останніх кількох тижнів повільно, але просувалися вперед. У військовій справі цей прийом називається асиметричними діями", — каже Романенко.

Далі російська армія намагатиметься захопити Донецьку область. Насамперед розвиватиме наступ на Бахмут і Сіверськ, а також на Слов'янськ та Краматорськ, кажуть експерти. Але вважають, що на цих напрямках загарбники навряд чи матимуть успіх після понесених втрат. Тому що українські військові встигли підготувати серйозні захисні споруди.

"Атакувати в лоб, навіть росіянам, навіть при тому, що вони мають тотальну перевагу щодо артилерійських засобів впливу, це не допоможе. Ми бачимо, як довго росіяни намагаються атакувати позиції українських захисників у районах Авдіївки, Мар'їнки, Курахового — нічого у них не виходить. Бо потужні оборонні споруди не дозволяють росіянам пробитися крізь них", — коментує військовий експерт Владислав Селезньов.

Крім того, річка Сіверський Донець має складний рельєф на Донеччині, що створить додаткові труднощі для наступаючих. За словами експертів, українським військовим зараз важливо успішно стримувати росіян бодай місяць. Далі з'явиться більше можливостей зрівняти потенціал.

"Ми зараз почнемо отримувати від країн НАТО дуже потужну зброю, а потім після цього ще й під'єднається ленд-ліз. Ось у чому, скажімо так, важливість цього місяця", — зазначає військовий експерт Анатолій Кравчук.

Але небезпека полягає в тому, що за цей час російські окупанти намагатимуться збільшити кількість сил. Готових йти воювати зараз шукають у колоніях. За даними видання "Важливі історії", у Санкт-Петербурзі ув'язнених через їхніх старшин почали вербувати співробітники ПВК "Вагнер". За пів року служби їм обіцяють 200 тисяч рублів та амністію. А у разі загибелі — виплату сім'ї 5 млн рублів. Продовжують і активну приховану мобілізацію.

"Чому зараз так масово почалися обстріли найближчих до українського кордону областей — саме вони хочуть — йдеться про Курську, Брянську, Ростовську, Білгородську області — вони просто хочуть і там оголосити про мобілізацію. В принципі, це досить багато", — пояснює Кравчук.

Великою проблемою залишається і те, що, намагаючись наступати, російські війська проводять масовані обстріли населених пунктів, практично повністю руйнуючи їх та створюючи гуманітарну катастрофу.

Дослідники Bellingcat нещодавно опублікували дані про збитки, завдані критичній водній інфраструктурі Донбасу. І розповіли про руйнування Попаснянського водоканалу, через яке без води лишилися близько мільйона жителів Луганської області. Російські військові бомбили його, стверджуючи, що знищують казарми українських солдатів поблизу Білогорівки.

"Ми говоримо не тільки про Попаснянський водоканал, але також у містах Рубіжне, Кремінна, Сєвєродонецьк, Лисичанськ були абсолютно автономні водоканали. У них були свердловини підземні, звідки добувалася вода і постачалася централізовано людям до багатоповерхових та приватних житлових будинків, там теж величезні руйнування, доступу до них немає", — повідомив директор департаменту житлово-комунального господарства Луганської ОДА Віталій Сурай.

За даними обласної військової адміністрації, на відновлення комунальної інфраструктури на Луганщині знадобиться щонайменше 7 млрд грн та місяці роботи.

Читайте також: В армії РФ залишилося сил лише спробувати дотиснути Донеччину, потім має настати оперативна пауза, — військовий експерт

Нагадаємо, 3 липня Генеральний штаб ЗСУ повідомив, що після важких боїв за Лисичанськ Сили оборони України були змушені відійти з зайнятих позицій і рубежів. Навіть в останній день оборони Лисичанська медики під щільним вогнем госпіталізували поранених, пожежники рятували місто, поліція фіксувала злочини.

Медіа-партнери
Прямий ефір