Украина наш дом

Що зміниться для кримських татар з ухваленням закону про корінні народи, розповів Умєров

Крымскотатарский флаг. Фото: qha.com.ua

Законопроєкт "Про корінні народи України", який вніс до Верховної Ради президент України Володимир Зеленський, сприяє збереженню історичної спадщини та самоорганізації їх представників. Про це у програмі "На самом деле: Крым" телеканалу "Дом" заявив народний депутат України Рустем Умєров.

За його словами, парламентські фракції висловили солідарність і готовність підтримати законодавчу ініціативу, яка повинна стати сигналом українській владі для окупованих територій.

"Я думаю, те, що президент подав його як невідкладний, означає насамперед, що це погоджено з фракцією ("Слуга народу", — ред.). І сам президент, вносячи такий проєкт закону до парламенту, упевнений в тому, що буде підтримка. Це великий сигнал кримським татарам. Це великий сигнал тимчасово окупованим територіям. І я думаю, тут всі фракції його підтримають", — підкреслив Умєров.

Він нагадав, що в Україні досі законодавчо не визначений термін "корінні народи", законопроєкт же ідентифікує корінні народи — це кримські татари, караїми та кримчаки, які проживають на території країни.

Умєров уточнив, чим саме корінні народи відрізняються від національних меншин.

"Національними меншинами вважаються народи, що проживають на території України. Вони можуть бути громадянами України, вони можуть народитися, але у них є історична батьківщина. У корінних народів історичної батьківщини, крім України, немає", — пояснив нардеп, додавши, що стосовно національних меншин зараз розробляється окремий законопроєкт.

У законопроєкті "Про корінні народи України" також прописані повноваження корінних народів, їхнє право на самоорганізацію, на створення національних інститутів.

"Законопроєкт дасть можливість зберегти культуру, побут, спадщину корінного народу", — продовжив парламентарій.

Крім того, після набуття законом чинності кримські татари більше не будуть вважатися "нерезидентами" в Україні, що було обумовлено окупацією Криму.

"Ми більше не будемо вважатися нерезидентами. У нас, дай боже, не буде більше проблем із банківськими послугами, зі спадщиною майна і з оподаткуванням. Тут ми всі ці питання змінюємо на користь громадян", — акцентував нардеп.

Умєров доповнив, що робота з розширення прав корінних народів буде продовжена й далі. Зокрема, на наступному етапі варто очікувати внесення змін до ст. 10 Конституції України (стаття про державну та інші мови), а також до законодавства про топоніміку.

Повна версія інтерв'ю: Зберегти спадщину: законопроєкт про корінні народи України коментує нардеп Рустем Умєров

Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський вніс на розгляд Верховної Ради законопроєкт про корінні народи 18 травня — в День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу.

Прямий ефір