Як діяти, якщо на українському кордоні отримали штраф за виїзд з ОРДЛО в об'їзд КПВВ

Прикордонний контроль. Фото: dpsu.gov.ua

Збільшилась кількість випадків, коли громадяни, які живуть в окремих регіонах Донецької і Луганської областей (ОРДЛО), отримують від українських прикордонників штрафи за те, що виїжджали з ОРДЛО до Росії поза офіційними українськими пунктами пропуску. А потім намагалися в'їхати на підконтрольну територію України. Про це інформує "Дом" із посиланням на пресслужбу благодійного фонду "Восток SOS".

Так, українські прикордонники складають протоколи та постанов про скоєння адміністративного правопорушення "Порушення порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї", передбаченого ст. 204-2 КУпАП України.

Правозахисники роз'яснюють, як діяти, якщо на вас склали постанову про порушення порядку в’їзду та виїзду з тимчасово окупованих територій.

Так, якщо прикордонник повідомляє, що ви вчинили таке правопорушення, ваші дії:

1. Ввічливо поясність співробітнику всі обставини, через які ви були вимушені в’їхати на підконтрольну урядові територію в об’їзд КПВВ. Це може бути відсутність дозволу зі сторони НЗФ ОРДЛО, терміновість поїздки, стан здоров’я тощо. За можливості пред’явіть прикордоннику документи, що можуть це підтвердити. Також, як зазначають юристи, через малозначність правопорушення, ви можете клопотати не застосовувати адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням (ст. 22 КУпАП).

2. Якщо прикордонник все одно має намір притягнути до адміністративної відповідальності, оскаржуйте стягнення і вимагайте складання протоколу про адміністративне правопорушення (ст. 258 КУпАП). В протоколі обов’язково зазначте чому ви не погоджуєтесь з притягненням до відповідальності і вкажіть всі обставини, через які ви були вимушені в’їхати на підконтрольну урядові територію в об’їзд КПВВ.

Такими обставинами можуть бути:

  • похилий вік особи, наявність інвалідності, тяжкий стан здоров’я особи;
  • наявність на утриманні у особи двох і більше неповнолітніх, або осіб з інвалідністю;
  • здійснення догляду за близьким родичем у тяжкому стані (мати, батько, дід, бабуся, дитина, брат, сестра, всиновлений чи всиновитель);
  • слідування з метою відвідання похорону близьких родичів; отримання медичної допомоги; навчання для студентів/школярів або для складання сесії чи ЗНО; для вирішення питань, пов'язаних з оформленням документів (паспорт, спадщина, водійські посвідчення, пенсійні та соціальні виплати, тощо); для вакцинації від COVID-19;
  • відмова зі сторони окупаційних адміністрацій ОРДЛО надати дозвіл на перетин КПВВ;
  • інші підстави гуманітарного характеру.

Як зазначають правозахисники, обставини, на які ви посилаєтесь, повинні бути  по можливості підтверджені документально і мають важливе значення для подальшого судового оскарження.

3. Уважно ознайомтесь з протоколом на предмет відповідності його фактичним обставинам справи. Цей протокол має бути долучений до ще одного документа — постанови про притягнення до відповідальності. В постанові має бути згадано про складання протокола, оскільки він є її додатком. Отримайте копію постанови (ст. 258 КУпАП). За можливістю зробіть копії всіх документів.

У разі отримання штрафу, ви не зобов’язані його сплачувати на місці. Відповідно до ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як за 15 днів з дня вручення постанови про накладення штрафу. Звернення до суду зупиняє цей термін і необхідність сплати штрафу поновлюється лише в разі залишення позову без задоволення.

Проте, якщо ви все ж таки вирішили сплатити штраф на місці, прикордонники зобов’язані зробити це виключно за допомогою безготівкового платіжного терміналу (ст. 222-1 КУпАП) і видати вам квитанцію (ст. 309 КУпАП).

4. Якнайшвидше зверніться до юриста з метою складання позову — оскарження притягнення до відповідальності, оскільки скаргу на постанову можна подати протягом 10 днів із дня винесення постанови (ст.289 КУпАП). Водночас суд може визнати причини пропуску строку поважними (наприклад, якщо вони стосуються обмежень, пов’язаних з введенням карантину) і поновити його.

Звернення до суду обійдеться вам у 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб. У 2021 судовий збір складатиме 454 грн (ч. 5 ст. 4 Закону України "Про судовий збір").

Читайте також: Як виїхати з ОРДЛО і не отримати штраф на українському кордоні, пояснила юристка (ВІДЕО)

Нагадаємо, що якщо людина планує виїхати з тимчасово окупованої території Донбасу, маючи із собою понад 50 тис. грн, то переміщення коштів через КПВВ треба погодити з представниками координаційного центру.

Медіа-партнери
Прямий ефір