Чому ми наділяємо речі сакральним змістом: відповідає психологиня Наталя Підлісна

Наталя Підлісна. Скриншот: kanaldom.tv

Останнім часом українці наділяють сакральним значенням донати на ЗСУ, українські вірші, державні символи. Такі дії допомагають коригувати свій психоемоційний стан та надають сили боротися, вважає психологиня "Ранку Вдома" Наталя Підлісна.

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

— Від слова сакральний віє духом давнини. Що значить це слово?

— Сакральне допускає наділення предметів та речей якимось особливим змістом. Це така містична арттерапія. Взагалі, сакрум — це священний предмет або священна дія. Релігійний культ, обряд чи ритуал, який заспокоює. Якщо йдеться про якусь річ, то сакральна — це священна, або заповітна.

Що сакрального є зараз в українців? Як на це дивиться сучасна психологія?

— Сакральними діями ми часто усуваємо наслідки психічної травми. Психологія, дивіться на певні ритуали чи дії, як на захист. Сакральне у нас зараз — це те, що підлягає вшануванню і ретельно охороняється. Наприклад, державні символи, вишиванки, цитати Шевченка, Українки чи музика Леонтовича.

В нас є нове сакральне —  це ЗСУ. Донатити на ЗСУ сьогодні — це нова сакральна дія. Коли звучить повітряна тривога, всі донатять. Це як молитва. А з точки зору психологів — це дії, які корегують наш психологічний стан. Ще психологія говорить, що ми зараз приміряли на себе роль охоронців сакрального, воїнів світла, які захищають свою культуру і спадок. І це дуже важливо, бо в нас з'явилася нова і дуже важлива мета в житті.

Наділяючи предмет чи дії чарівним змістом ми отримуємо психологічний захист? Як це працює?

— Це працює, дійсно. Ви просто самі можете наділяти змістом події, особливого значення надавати певним речам. Наприклад, сьогодні багато людей роблять осбі татуювання з українськими символами. Чи оздоблюють одяг українськими символами? Це сакральне лікування. Також ми компенсуємо собі те, чого нам бракувало в дитинстві, чого нам не додали, коли українські сакральне заборонялося.

Ще один приклад. Всі мої знайомі вивчають українську літературу, історію України. Це наша нова сакральна освіта.

Коли я, до речі, доначу на ЗСУ, то стаю сильнішою разом з ними. Це моя сакральна сила. Коли я кажу: "Слава Україні!", то ніби об'єднуюся зі своїми й стаю міцнішою. Ми всі стаємо сильнішими коли кажемо цю сакральну для нас фразу.

Тобто все це допомагає нам зміцнювати наші оборонні форми реагування на стрес, це наш захист.

Читайте також:

Прямий ефір