Чому інвестори обирають євробонди: про військові облігації розмовляємо з фінансовою експерткою Юлією Баткаловою

Юлія Баткалова. Скриншот: kanaldom.tv

Військові облігації — це цінні папери, які випускає Міністерство фінансів України. Кошти від облігацій спрямовують на забезпечення Збройних сил України та інші фінансові потреби держави в умовах воєнного стану. Чи можна вважати купівлю облігацій інвестиціями, чому інвестори обирають євробонди та чим ризикує людина, яка купила цінні папери? На ці запитання у "Ранку Вдома" відповіла фінансова експертка Юлія Баткалова.

Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський.

— Сьогодні українці допомагають країні, як можуть. Роблять це по-різному. Поясніть, будь ласка, чим відрізняється донат від купівлі військових облігацій?

— Сьогодні допомагати Україні можна по-різному: хтось донатить на ЗСУ або на благодійні фонди, а хтось купує військові облігації. Треба розуміти, що донат на благодійний фонд — це цільова допомога. Військові облігації — це допомога державі, яка потім повертається. Військові облігації — це кредит для країни.

Де їх можна придбати і чи можна таке надбання вважати інвестицією?

— Придбати військові облігації ми можемо або в українських банках,  або у "Дії". Там облігації називаються як українські міста. Наприклад, для мене, як для кримчанки, дуже трепетно володіти облігацією "Севастополь". Скажу відверто, купівля облігацій — це більше допомога країні, аніж інвестиція. Бо попри те, що нам гроші повертають, існує поняття інфляції.

Більшість військових облігацій на території України продають в гривні, а гривня знецінюється. Тому вважати це інвестицією не можна, але це класна допомога країні. Плюс певна сума нам потім повертається.

— Як це працює?

— Є ринкова вартість військових облігацій, тобто сума за яку ми зараз можемо їх придбати, а є номінал. За одну облігацію завжди повертають одну тисячу грошових одиниць, не зважаючи на те, за скільки ми купили її. Плюс купон — це ще 10-15%. Тобто фактично нам в сумі повертають більше, але зважаючи на інфляцію фактично ці гроші знецінюються.

Наприклад, ми купуємо облігацію за 900 гривень. Нам повертають більшу суму. Купили за 900 грн, деякий час минув і нам повернули тисячу гривень. Тобто ми 100 гривень на одній облігації заробили. Це перша частинка нашого доходу. Друга частинка — це купон.

Це не глобальна інвестиція, тому що вона не дає змогу заробити грошей. Але при цьому залишається дві статті прибутковості — це подорожчання самої облігації та купон.

Що таке євробонди та чому вони зараз популярні?

— Євробонди — це наша державна українська облігація, яку ми можемо придбати в євро на Європейській фондовій біржі. Особливість її в тому, що ми можемо купити від 100 штук. Зважаючи на те, що Україна має тяжку економічну ситуацію, попит на наші євробонди невеликий.

Їх вартість низька через те, що у кожній облігації є кінцевий термін погашення. Зараз Україна не погасила облігації, які закінчились у січні 2023 року. Цей строк відтермінували. Володіючи облігаціями, ми не можемо на 100% бути впевненими, що нам повернуть гроші у строк. Але ми знаємо, що Україна відновлюється і буде повертати свої закордонні борги, в тому числі кредити. А облігації — це кредит, який власник цінного паперу дає державі під час війни.

Зараз один євробонд коштує в середньому 25% від номіналу. Наприклад, ми купуємо 100 штук за 25 тисяч євро. Коли настає дата погашення цієї облігації, то нам повертають 100 тисяч євро.

Тобто євробонди — це свого роду інвестиція?

— Так, тому вони й популярні. Поки що там відсотки не виплачуються, але це потенційно дуже гарний прибуток. Тобто ми можемо заробити в чотири рази більше грошей.

Де та як купувати євробонди?

— Євробонди можна купити через закордонних брокерів. Зараз через українські банки ми цього зробити не можемо, бо є певні обмеження. Якщо ми купили євробонди з датою погашення, наприклад, січень 2025 року, то ми повинні врахувати ризик того, що нам ці гроші не повернуть у зазначений строк. Нам повернуть їх, можливо, пізніше.

Повертають усю суму відразу. Тобто, якщо ви купили на 25 тисяч євро облігацій, то вам за раз повернуть 100 тисяч євро.

Для України — це кредит, і їй важливо його, як й інші кредити, закривати, щоб розвиватись. Після перемоги деякий час українська економіка буде відновлюватись, а тоді ми зможемо повністю розраховуватись по євробондах.

Також цікаво:

Медіа-партнери
Прямий ефір