Чи є єдність у питанні щодо надання Україні статусу кандидата на вступ до ЄС — оцінки експертів-міжнародників (ВІДЕО)

Прапори ЄС і України. Фото: sbr.in.ua

Питання про надання Україні статусу кандидата на вступ до Європейського Союзу має вирішитись найближчими двома днями на саміті у Брюсселі (Бельгія), на який зберуться лідери Євросоюзу. Остаточне рішення та будь-які додаткові умови мають бути затверджені всіма державами-членами, повідомляє "Дом".

Абсолютна більшість українців підтримала б вступ до ЄС у разі проведення референдуму. "За" готові проголосувати 87% населення. Про це свідчать результати дослідження, проведеного соціологічною групою "Рейтинг". Разом із цим дві третини учасників опитування вірять, що Україна вступить до ЄС максимум за 5 років, а 40% вважають, що це відбудеться у найближчі 1-2 роки.

"Головне те, що всього 7% респондентів не вірять у, скажімо, вступ до Євросоюзу взагалі. Якщо порівнювати з 2021 роком, то таких респондентів було близько 26%. Зараз ми маємо дуже велике скорочення тих, хто не вірить, і це хороша, позитивна новина", — коментує заступник директора Соціологічної групи "Рейтинг" Любомир Мисів.

Інтеграцію України в ЄС підтримують більшість європейців. За її членство у Союзі виступає у середньому 66% жителів, а 71% вважає, що Україна є частиною європейської родини. Такі результати показало нещодавнє опитування Flash Eurobarometer.

"У демократичних суспільствах як діє взагалі, як ухвалюють політики рішення — вони дивляться на своїх виборців. Виборці європейські — на боці України. Ми отримали їхні уми, їхні серця. Це дуже важливо, бо політичне рішення, яке ухвалюватиметься 23-24 червня, воно з урахуванням настроїв у суспільстві", — каже народна депутатка України від фракції "Слуга народу" Євгенія Кравчук.

Надання Україні статусу кандидата готові офіційно схвалити усі 27 країн-членів Євросоюзу. Про це днями повідомило агентство Bloomberg із посиланням на власні джерела. Єврокомісія вже затвердила рекомендацію підтримати це рішення, яка містить сім умов, зокрема — судову реформу, боротьбу з корупцією, деолігархізацію та впровадження рекомендацій Венеціанської комісії щодо статусу нацменшин. Але в аналітиків досі залишається побоювання, що деякі країни можуть виступити проти.

"Раніше були відповідні питання щодо таких держав, як, наприклад, Нідерланди, Швеція, Данія. Зокрема, Швеція та Данія висували додаткові вимоги щодо реформи українських правоохоронних органів, боротьби з корупцією. В Італії помітна опозиція в парламенті, різноманітні ліві політичні сили, які, в принципі, досить давно орієнтувалися на Росію", — висловив думку експерт з міжнародної політики, доцент Київського національного університету ім. Т. Шевченка Петро Олещук.

Неоднозначну позицію щодо України займала й Угорщина. А в Австрії заявляли, що прискорений рух України до членства нібито може образити держави Західних Балкан, які давно йдуть до Євросоюзу.

"У цій зустрічі на верхах Євросоюзу деякі країни, на мою думку, висловлюватимуть певні критичні зауваження. Ви правильно виділили Угорщину. Можуть бути й інші країни, які можуть мати інші підходи, до речі, економічні, фінансові тощо", — вважає депутат Європарламенту від Литви Пятрас Ауштрявічюс.

"Ціла низка країн, насамперед Східної Європи, є багаторічними бенефіціарами дотацій Євросоюзу. Як така скляна стіна стоїть небажання країн ЄС отримувати нового реципієнта власних дотацій і йти на конфлікт із Москвою", — зазначає експерт-міжнародник Центру політичних студій "Доктрина" Денис Москалик.

Але ці дебати не повинні стати визначальними, стверджують міжнародники. Попри побоювання, більшість із них дотримуються позиції стриманого оптимізму.

"Європа зараз проходить тест на свою солідарність і на підтримку України. Підтримати Україну, зокрема морально, для Європи зараз життєво важливо і в її інтересах. Тому що сьогодні війна в Україні, розв'язана Росією, не є лише війною проти України. Вона є війною проти європейського порядку, норм міжнародного права", — каже директор НДІ європейської інтеграції та регіональних досліджень ЧНУ ім. Ю. Федьковича Анатолій Круглашов.

За словами експертів, незгода в Європейському Союзі зараз може призвести до вкрай важких наслідків з точки зору безпеки. Тому що у Кремлі найбільше сподіваються саме на розкол у питаннях підтримки України.

Читайте також: ЄС — Балкани: яке реальне ставлення до євроінтеграції України (ВІДЕО)

Нагадаємо, Європейська комісія рекомендувала надати Україні статус кандидата на членство в ЄС. Остаточне рішення буде ухвалено на саміті 23-24 червня. Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль пояснив, що дасть Україні статус кандидата в Євросоюз.

Медіа-партнери
Прямий ефір