Чотири Росії: як санкції позначаються на різних верствах населення РФ — деталі від російського економіста

У магазині Москви. Фото: Facebook

Росія та росіяни з погляду споживчої поведінки дуже нерівномірні. Тому й санкції проти РФ діють по-різному на різні верстви населення. Про це в ефірі телемарафону "Говорить Україна" телеканалів "Дом" та UA розповів російський економіст Сергій Хестанов.

Він зазначив, що російські економісти ділять Росію на чотири абсолютно не схожі одна на одну групи споживачів.

Перша група — Росія великих міст (Москва, Санкт-Петербург, Єкатеринбург, Новосибірськ, Казань, Уфа та інші).

"Це великі обласні центри з досить успішною економікою. І там значна частина громадян живе приблизно як європейці (щоправда, не найбагатших європейських країн). Звичайно, це найбільш постраждала частина з економічного погляду", — сказав Хестанов.

Друга група — мешканці менш успішних міських поселень.

"Вони живуть зовсім по-іншому. Більшість тих благ, які зараз закриті санкціями (ті ж айфони, товари високих технологій, автомобілі, дорогі імпортні товари тощо), їм і так недоступні", — додав економіст.

Третя група — сільська Росія, яка живе досить близько до натурального господарства, тому полишення західних компаній російського ринку, заборона на ввезення іноземних товарів особливо на цих росіянах не позначиться.

"Це ті регіони, де, кумедно, але пенсіонери є найзаможнішими громадянами, оскільки вони регулярно одержують пенсію", — уточнив Хестанов.

Четверта група — Росія національних республік, досить специфічна, зі своїми особливостями, де цілком специфічні відносини для людей, спосіб життя інший тощо.

"І ось з усіх цих чотирьох Росій, звісно, найсильніше відчують зміни жителі великих успішних міст. Причому ще й не всі, а ті, хто працює якраз у ринкових секторах. Тобто на держслужбовцях все це менше позначається. А ось хто у військовому секторі працює у комерційному секторі, той, природно, це все відчує", — зазначив економіст.

Санкції призвели до дефіциту окремих груп товарів, подорожчання виробництва відповідно до зростання цін. Вплив інфляції по-різному виявляється у різних соціальних групах.

"Як правило, що людина бідніша, то вона сильніше відчуває вплив інфляції — тому що у неї вища частка витрат на продовольство", — сказав експерт.

І хоча інфляція на продукти харчування завжди обганяє непродовольчу, проте на непродовольчому ринку також вже відчуваються проблеми.

"Але в різних товарних групах — дуже по-різному. Наприклад, виросли в рази ціни на деякі види автозапчастин і спостерігається певний дефіцит. А є товарні групи, де існує ілюзія, що нічого не сталося. Цікаво, що на безліч айтішних товарів спочатку ціни злетіли, а зараз практично повернулися до колишнього рівня. Просто сильно скоротився попит, і коли попит впав, товарні мережі повернули ціни майже в попередні значення", — навів приклади Хестанов.

Проте зараз ще більшість росіян до кінця не усвідомлює весь масштаб санкційних проблем.

"Бо багато компаній мають складські запаси. І зараз йде споживання того, що завозилося досить давно, приблизно пів року тому. А ось уже найближчими місяцями ці запаси вичерпаються, і росіяни зіткнуться з новою реальністю", — продовжив Хестанов.

Однак він не прогнозує зростання протестних настроїв у країні, тому що в Росії з кожним роком збільшують сили для придушення громадських протестів.

"Приклад прояву невдоволення був наприкінці 2011 року, коли сильно сповільнилися темпи економічного зростання. Але ці протести жорстко придушили, була жорстка реакція силових структур. Тому зараз публічних проявів невдоволення ми не побачимо. Люди просто бояться висловити своє ставлення. Невдоволення буде, але воно або буде непублічним, або за перших спроб публічності, швидше за все, буде придушене", — підсумував російський економіст.

Читайте також: Це новинка, такого не було навіть у СРСР: три основні проблеми економіки Росії назвав експерт

Прямий ефір