Чим дивує Україна на виставці "Експо-2020": "Официальный разговор" з Олексієм Рябчиним

Павильон Украины на выставке "Экспо-2020". Фото: ukrinform.net

"Експо-2020" — виставка інновацій, де кожна країна представляє свою глобальну візію з розвитку. Україна цього року вперше взяла там участь і оплатила павільйон, який тепер користується великою популярністю. Ще протягом пів року охочі зможуть ознайомитися з представництвами країн на "Експо-2020".

Яку вигоду приносить Україні участь у виставці і які новинки там представили інші країни — розповів радник голови правління НАК "Нафтогаз України" Олексій Рябчин у програмі "Официальный разговор" телеканалу "Дом".

Ведуча — Альона Грамова.

— Ви були на виставці "Експо-2020". Розкажіть про неї.

— Так, дійсно, "Експо-2020" проходила в 2021 році, тому що через коронавірус дуже багато заходів було перенесено. І не можу сказати, чи стало від цього гірше. Я думаю, що ми встигли набагато краще підготуватися, як і інші країни.

Я туди їздив, це був мій перший "Експо", і ми туди поїхали в складі української делегації разом із представниками уряду, інших підприємств, які представляли Україну на відкритті. Я туди їздив, розуміючи, що це, напевно, виставка, де представляють бізнес, якісь товари, щось продають, якийсь глобальний ярмарок. Я помилився з очікуваннями, тому що це насправді глобальне "Євробачення", де кожна країна представляє свій павільйон, але не тільки через бізнес, а через глобальну візію. Те, як країна бачить розвиток своєї держави в майбутньому.

Наприклад, у Німеччині був один із найкращих павільйонів, а червоною ниткою там ішла тема зелених інновацій. Інновації, зміна клімату, зелена енергія — ці теми були майже в усіх павільйонах, просто кожен це по-різному показував.

Норвегія, наприклад, через концепцію блакитного океану. Вони — за стійку риболовлю. Вони показують, як вони будуть хоронити СО², який впливає на зміну клімату в морських западинах, як вони будуть багато чого робити. Кожна країна через такий вау-ефект, фільм, через 3D, через гейміфікацію або через якісь нові технології показує себе, демонструє.

Ми маємо дуже солідний вигляд, це додаткова репутація країні, додатково укладені контракти, додатково укладені угоди. У нас було 50/50. 50% — це намір провести вау-ефект, показати креативність через віртуальну реальність, через якісь наші традиційні смисли. І 50% — це було представництво нашого бізнесу, IT-бізнесу, який дуже добре представлений, зелена енергетика.

Були хлопці, які представляли так званий Booking для рибалок. Вони хочуть зробити глобальну платформу, адже, за їхніми словами, ⅙ населення світу захоплюється риболовлею. Тому, коли людина приїжджає до іншої країни, вона шукає місця, де можна порибалити. Цей сервіс буде допомагати бронювати через мобільний телефон ці місця, катери, вудки.

Наступне "Експо" буде в Японії, і я впевнений, що ми ще краще підготуємося. Якщо проводити аналогію з "Євробаченням", у "Євробаченні" ми вже перемагали не раз, ось і можемо бути одними з найкращих після того, як зробимо роботу над помилками.

— Що вам запам’яталося найбільше? Що незабаром може з’явитися в світі?

— Дуже багато речей щодо переходу країн на зелену енергетику, енергоефективність. Тематика зеленого водню як газу, який буде заміняти природний газ, біоенергетика. Дуже багато концептуальних речей було представлено, і дуже цікаво, наскільки в це будуть інвестувати в усьому світі.

Одним із пам’ятних павільйонів для мене став павільйон Нової Зеландії, яка представляє себе через концепцію екосистемного партнерства. Що мають на увазі? Раніше природа була суб’єктом, а люди — об’єктом, тобто природа домінувала мільйони років тому. А зараз людина є суб’єктом, а природа — об’єктом, тобто ми домінуємо над природою, тому що багато в чому людство знищує природу. То ось Нова Зеландія пропонує екосистему партнерства, де немає суб’єктів-об’єктів, а є партнерство. Вперше в цій країні річці надані такі самі права, як і людині. Тобто річка на законодавчому рівні визнана живою істотою, але, умовно кажучи, неповнолітньою.

На цій річці живе плем’я дуже давно, яке вірить, що ця річка — жива істота, і вони домоглися визнання цього на законодавчому рівні, і вони є опікуном цієї річки. Відповідно, вони захищають її права, щоб її не забруднювали, щоб з нею поводилися гідно. Через цю концепції новозеландці кажуть, що будуть по-іншому добувати ресурси, по-іншому ставитися до рибних ресурсів, стійкіше добувати. І вони показують, як вони мають намір це робити.

— Тобто можна сказати, що дуже багато інновацій було пов’язано зі збереженням природних ресурсів, з нашою екологією. Всі країни звертають на це увагу.

— Так, і не тільки розвинені країни. Так, це Європа, Америка, Японія. Навіть арабські країни, де пустеля, перебудовують і показують, що вони будують нові міста за іншими концепціям, що вони будуть повністю на зеленій енергетиці, що будуть використовувати зелений водень, виробляти тільки відходи тільки для опалення або охолодження.

Ще одна тематика — це космос, який домінує, наприклад, в американському павільйоні, в китайському павільйоні. В американців стоїть копія ракети SpaceX багаторазового використання, яка вже кілька разів злітала і поверталася. Китайці показують марсоходи. Показують, що вони націлюються на Місяць і також Марс.

І, звичайно ж, IT. У всіх цих напрямах Україна присутня так чи інакше, і певна гордість за країну є.

Також можу зауважити, що дуже багато компаній, які були присутні, включно з тією компанією, яку я зараз представляю, — "Нафтогаз" — надали свої інновації, свої проєкти для інвесторів. У нас теж є напрями, за якими можна залучати інвесторів, — водень, біоенергетика, енергоефективність, зелені технології. Був дуже ефективний українсько-арабський форум, у межах якого, я впевнений, будуть подальші прогресивні кроки, і контракти будуть укладені.

Медіа-партнери
Прямий ефір