Чим загрожує жителям Донбасу затоплення шахт в ОРДЛО, перелічили експертки

Ілюстративне фото: ukrinform.ua

Неконтрольоване затоплення шахт в окремих регіонах Донецької та Луганської областей (ОРДЛО) призводить до незворотних процесів, які відображаються на житті та здоров'ї жителів. Як інформує кореспондент телеканалу "Дом", про це сьогодні, 19 жовтня, під час пресконференції "Екологічне майбутнє Донбасу" розповіла керівниця проєкту "Миробудівництво і примирення з питань екологічного та ресурсного відновлення на сході України" благодійного фонду "Право на захист" Олександра Лук'яненко.

Проєкт "Миробудівництво і примирення з питань екологічного та ресурсного відновлення на сході України" реалізується з початку 2021 року. В його межах проводилися зустрічі експертів, які працюють в галузі гірничодобувної промисловості та екології. Переважно вони працювали з проблемами підняття рівня шахтних вод на сході України, що викликано неконтрольованим затопленням шахт на непідконтрольній українському уряду території.

"На сьогодні через неконтрольоване затоплення шахт і недостатнє відкачування шахтних вод ми маємо забруднення поверхневих і ґрунтових вод, ми маємо забруднення ґрунтів, а також підтоплення територій, що призводить до просідання поверхні ґрунтів. Крім того, є великий ризик вибуху газу метану, який виходить на поверхню із затоплених шахт. Це може відбуватися і в житлових будинках, що несе ризики для населення", — перелічила Лук'яненко.

В межах проєкту експерти напрацювали рекомендації для ухвалення рішень органами влади підконтрольної території для інформування населення щодо можливих ризиків.

"Під час роботи ми виявили, що висвітлення цих питань в медіа не активне, тому населення просто не отримує необхідної інформації", — додала експертка.

Керівниця комунікаційного відділу БФ "Право на захист" Вікторія Дей підтвердила, що дуже багато людей, які проживають в епіцентрі можливої в майбутньому екологічної катастрофи, не поінформовані про цю проблему.

"Вони не знають, що відбувається поблизу їхніх осель, і що впливає на їхнє життя і здоров'я", — сказала вона.

Експертка також пов'язує це зокрема з тим, що тема екології не є пріоритетною для засобів масової інформації.

"І зрозуміло, чому. З одного боку, тема не викликає підвищений інтерес у читачів. А з іншого боку, для нашої країни та для наших сусідів характерна не дуже розвинена екологічна журналістика, як один із напрямів діяльності", — зазначила Дей.

Читайте також: Шахти, пенсії та вода — в роботі однієї підгрупи ТКГ намітився прогрес

Нагадаємо, до 2014 року на Донбасі було 150 чинних шахт. Після 2014 року в так званих "ЛНР" і "ДНР" обліковувалося 96 шахт, із них працювало від 28 до 32. У "ДНР" у 2017 році на ліквідацію були передані ще 18 шахт, частина з них законсервовані. План "розвитку" вугільної промисловості "ЛНР" на 2020 рік передбачав ліквідацію 5 вугільних підприємств, із них 2 шахти вже закриті.

Ліквідація шахт в ОРДЛО здійснюється методом неконтрольованого затоплення. Це загрожує екологічною катастрофою не тільки Донбасу, але і всій України, бо забруднені підземні води поєднані та потрапляють в річки, водойми. Крім того, підвищення рівня шахтних вод порушує систему центрального водопостачання в населених пунктах, відбувається змішування з питною водою, через це в крани споживачів надходить вода низької якості.

Наприклад, жителі окупованого Донецька останні кілька років скаржаться на якість води — фільтри очищення, які до 2014 року служили до 4 років, зараз виходять з ладу менше ніж за рік. Також зазначають, що з крана тече вода "з запахом ліків", "смердить дустом". У Горлівці фіксується вихід на поверхню і займання метану, в окупованому Перевальському районі Луганщини — вибухи метану невеликої потужності в льохах приватних будинків. У Макіївці також фіксувався вихід метану на поверхню, крім того — осідання ґрунтів, що призвело до тріщин у житлових будинках.

Прямий ефір