Чим загрожує служба в російській армії призовникам із Криму, пояснив адвокат

Иллюстративное фото: 24tv.ua

Російська Федерація закликає жителів окупованого Криму на службу в російську армію, прямо порушуючи норми міжнародного права. Водночас незгодним із закликом загрожує кримінальне переслідування, що також є порушенням. Про це у програмі "На самом деле: Крым" телеканалу "Дом" розповів російський адвокат Микола Полозов.

Правозахисник зауважив, що згідно з міжнародним правом, заклик кримчан в російську армію — це пряме порушення Четвертої Женевської конвенції, а точніше — її статті 51.

"Яка забороняє державі-окупанту на окупованій території здійснювати призов для відбування військової служби у своїй армії або іншим чином залучати до військової діяльності осіб, які перебувають на окупованій території. Тобто це пряме порушення норм міжнародного права", — пояснив Микола Полозов.

Адвокат додав, що, отримавши російський паспорт, жителі окупованого Криму стали громадянами РФ з погляду влади Росії. І відповідно на таких людей поширюються як права, так і обов'язки громадян РФ, зокрема це стосується і служби в армії. Водночас призовники-кримчани йдуть служити нарівні з усіма, і їх можуть розподілити в будь-який підрозділ армії РФ.

"Йдеться про те, що їх примусово будуть вивозити з території півострова на материк, що є ще одним порушенням Четвертої Женевської конвенції. І служити вони будуть там, куди їх розподілять. Якщо Росія буде вести якісь війни, у кримчан є великий шанс опинитися на цих війнах за межами Росії, зокрема", — пояснив Микола Полозов.

Водночас відмовитися від служби, якщо для цього немає підстав, неможливо. Ухилення загрожує кримінальним переслідуванням.

"Відмова від призову трактується російською владою, як кримінальний злочин, а саме стаття 328 КК РФ "Ухилення від проходження військової та альтернативної цивільної служби"... За цією статтею максимальне покарання за ухилення від призову на військову службу становить до двох років позбавлення волі", — каже адвокат.

Полозов додав, що кримчани призовного віку можуть уникнути призову, виїхавши на материкову частину України. Однак такі дії також можуть бути розцінені владою РФ, як спроба ухилення.

"І будь-які несприятливі наслідки теж можуть бути", — зазначив адвокат.

Правозахисник повідомив, що кримчанам, які відслужили в російській армії як солдати-строковики і не виконували будь-яких злочинних наказів, то їм нічого не загрожує з погляду міжнародного права.

"Тому що призовники — це завжди підневільні люди", — пояснив він.

Якщо ж людина йде в армію за контрактом і якщо вона здійснювала будь-які злочини проти України, проти громадян України, то щодо нього може бути передбачена відповідальність, зокрема кримінального характеру. Тому що контрактник підписує необхідні угоди, має договірні зобов'язання.

Повна версія інтерв'ю: Призов кримчан в армію РФ — чим загрожує та чи можна ухилитися: інтерв'ю з адвокатом Миколою Полозовим

Нагадаємо, з 2015 року окупаційна адміністрація РФ у Криму здійснила 12 призовних кампаній, незаконно призвавши близько 28 тис. осіб. 1 квітня 2021 року Росія розпочала чергову призовну кампанію. Такі дії засудили у МЗС України та назвали воєнним злочином.

Прямий ефір