Майбутнє "Укроборонпрому" після реформи: "Официальный разговор" з Юрієм Гусєвим

Юрий Гусев. Фото: Facebook

Процес реформування "Укроборонпрому" як ядра оборонно-промислового комплексу країни має розвиватися за сценаріями, які відповідають сучасним викликам. Сьогодні стратегія його розвитку ухвалена на рівні Кабінету міністрів і відправлена ​​на розгляд РНБО.

Що передбачає ця стратегія, та які ще аспекти важливі для розвитку оборонного комплексу України — розповів генеральний директор ДК "Укроборонпром" Юрій Гусєв у програмі "Официальный разговор" телеканалу "Дом".

Ведуча — Дарина Вершиленко.

— Що означає реформа оборонного комплексу?

— На сьогодні стратегію розвитку оборонно-промислового комплексу. Ця стратегія хвалена на рівні Кабміну і відправлена ​​на розгляд Ради нацбезпеки та оборони (РНБО). Нам важливо, щоб процес реформування "Укроборонпрому" як ядра оборонно-промислового комплексу країни розвивався за сценаріями, які відповідають сучасним викликам.

Це означає, що нам необхідна корпоратизація. Сучасне, ефективне корпоративне управління. Можливість разом із нашими партнерами з країн НАТО створювати спільні підприємства, робити трансфер технологій і розвивати оборонно-промисловий комплекс як фундамент для армії країни.

— "Укроборонпром" — це 137 підприємств. Що потрібно, що підприємство стало акціонерним товариством?

— Зараз підприємств вже менше. Частина підприємств за рішенням Кабміну передана до Фонду держмайна. Це підприємства, які давно не є частиною оборонно-промислового комплексу.

Дуже важливо посилювати ті підприємства, які виконують замовлення для Збройних сил України. Тому що насамперед ми працюємо для їх посилення. Нам важливо побудувати ефективну систему управління.

Система державного концерну створювалася в 2010-2011 роках як система квазіміністерства, де концерн містить у собі підприємства та за допомогою певних інструментів управляє ними, стверджуючи фінансові плани, призначаючи директорів тощо. Зараз нам важливо побудувати систему холдингового управління для того, щоб ефективність цього управління була на більш високому рівні. Щоб виконання завдань, які сьогодні ставить президент, уряд і Верховна Рада, було на високому рівні.

— Як буде виглядати акціонерне товариство "Укроборонпром"?

— Зараз в планах створення двох холдингових структур. Це оборонна система України та аерокосмічні системи. Вони будуть фокусуватися на тому, що стосується оборонно-промислового комплексу — це розвиток авіації та космосу. Ми активно працюємо і вже почали процес підготовки корпоратизації.

Нещодавно у президента пройшла нарада, де він доручив прискорити ухвалення законопроєкту № 3822, який розглядається перед другим читанням у профільному комітеті Верховної Ради. Ми очікуємо, що вже в кінці травня — на початку червня відбудеться успішне голосування в другому читанні за законопроєкт, який дасть змогу нам прискорити корпоратизацію і створити ефективну систему управління оборонно-промисловим комплексом країни.

— Чому законопроєкт № 3822 так часто критикують?

— Тому що багато років різні групи зловживали на державному майні оборонно-промислового комплексу. Станом на кінець минулого року на підприємствах "Укроборонпрому" було накопичено боргів на суму понад 14 млрд грн. Це ситуація, яка вимагає негайного реформування.

Звичайно ж, є групи, які зацікавлені в тому, щоб зберегти цей статус-кво. Але хочу зауважити, що нас підтримує і представництво НАТО в Україні, й наші міжнародні партнери. Ми розуміємо, що зміни системи управління, реформа, яка передбачена законопроєктом № 3822, дасть можливість нам бути не тільки більш ефективними для виконання завдань для Збройних сил України, а й на зовнішніх ринках. Для нас дуже важлива ця реформа, яка дасть змогу оздоровити цілу низку підприємств.

Я затвердив своїм розпорядженням антикризовий план Харківського державного авіаційного підприємства. Це харківський авіазавод, який багато років перебуває в складному фінансово-економічному становищі. Ми розробили законопроєкт, який дав змогу би фінансово оздоровити Харківське державне авіаційне виробниче підприємство.

Там потрібно думати над можливим списанням безнадійної заборгованості, що накопичувалася протягом багатьох років. І, звичайно ж, ми працюємо над тим, щоб харківський авіазавод отримав замовлення для Збройних сил України, для інших відомств. Тому що ті літаки, які випускав харківський авіазавод, насамперед Ан-74 — це літаки, які в своєму класі конкурентні в усьому світі. Ми проводимо переговори і з українськими, і з міжнародними партнерами для того, щоб реалізувати низку проєктів, спрямованих на відродження авіабудування. Зокрема на харківському авіазаводі.

— Скільки зброї можуть виробляти в Україні?

— Тоді, коли фіксувалося збільшення кількості Збройних сил Росії біля державного кордону України та на території тимчасово окупованого Криму, я зробив заяву про те, що ми готові виробляти в два рази більше продукції для Збройних сил України. За перші чотири місяці роботи у 2021 році виробництво продукції збільшилося на 21% в порівнянні з аналогічним періодом в 2020 році.

Крім забезпечення збільшення продукції, збільшення кількості контрактів, ми прагнемо працювати над модернізацією виробництва. Нам потрібні сучасні технології, нам потрібно озброєння, яке було б найкращим в світі. Ми активно працюємо, в тому числі, з нашими вишами над тим, щоб створювати інноваційну екосистему. На мою пропозицію КПІ ім. Сікорського створює зараз Інститут оборонних технологій в своїй структурі. Нам потрібно створювати середовище, яке б виховувало нових геніїв — таких, якими були Сікорський, Антонов.

Це дуже потрібно для оборонно-промислового комплексу. Можливо, це не так необхідно сьогодні, як завтра і післязавтра. Нам необхідно думати над тим, якими будуть війни і технології ведення воєн в майбутньому. І ми над цим активно працюємо.

— Який відсоток зброї потрібно модернізувати в українській армії?

— Зараз ми активно виконуємо всі замовлення, які передбачені державним оборонним замовленням, який затверджується РНБО, Кабміном і проходить узгодження профільного комітету Верховної Ради.

На наш погляд, потреби в модернізації озброєння Збройних сил України значно більші, ніж це передбачено державним оборонним замовленням. Тому, за дорученням президента, ми ведемо роботу над підготовкою до реалізації низки проєктів під державні гарантії. У минулому році був підписаний контракт на будівництво трьох літаків Ан-178 для Збройних сил України. І це проєкт, який фінансується під державні гарантії. Державні гарантії ми хочемо використовувати для того, щоб запустити нові проєкти. Це стосується й авіації, й радарних систем.

— Над чим саме ви працюєте?

— Ми працюємо над тим, щоб Збройні сили України отримували найкращі радарні системи. І у нас є відповідні розробки та продукти, які здатні конкурувати на глобальних ринках і які, звичайно ж, на наш погляд, повинні бути в Збройних силах України. Ракетні системи — одні з найкращих у світі, які користуються великим попитом і популярністю в різних країнах.

Ви знаєте про те, що поставлені на озброєння такі комплекси як "Нептун", "Вільха-М". Багато тих розробок, які сьогодні є передовими. Передовими не тільки, якщо говорити про історію оборонно-промислового комплексу України, а й якщо говорити про глобальний ринок озброєння.

— Ви п’ять місяців працюєте на своїй посаді. Які цілі собі ставите?

— Насамперед президент поставив завдання, щоб протягом 6-9 місяців ми почали перетворення "Укроборонпрому" як державного концерну в нову систему. Систему з корпоративним управлінням.

Істотним етапом цієї реформи є ухвалення законопроєкту № 3822. І президент, підтримуючи цю реформу, дав доручення прискорити процес і ухвалення законопроєкту, і внутрішніх процесів, які ми сьогодні реалізуємо в концерні.

Також є два інших завдання, які дуже важливі. Це розвиток виробництва і, звичайно ж, зростання кількості контрактів на зовнішніх ринках. За чотири місяці цього року ми підписали в 2,5 рази більше контрактів, ніж за чотири місяці минулого року. Ці результати надихають нас рухатися вперед, досягати нових результатів для наших збройних сил.

Колись в оборонно-промисловому комплексі США був створений інтернет. Ми ж хочемо, щоб в оборонно-промисловому комплексі України створювалися інновації, які б просували не тільки ОПК України, а й всю промисловість нашої країни.

Прямий ефір