Босі ноги, відсутність домашніх завдань та оцінок: що дивує українських переселенців у школах Ісландії

В Ісландії. Фото: youtube.com/channel/ALLin4k

Майже 2000 українців отримали в Ісландії тимчасовий захист. Він дає нашим переселенцям широкі права, включно з правом на освіту. Проте влаштувати дитину до дитячого садочка — складне завдання, зізнаються наші співвітчизники. Місць не вистачає навіть ісландцям. Детальніше про навчання українців в ісландських садочках, школах та університетах розповідається у сюжеті "Ранку Вдома".

"В ісландських садочках у групах навчається по 4-5 дітей. З ними працює один вихователь. Вихователів не вистачає, тож з'являється проблема нестачі місць для дітей", — пояснює представниця "Геополітичного альянсу жінок" в Ісландії Олена Джадалла.

Навчання у школах починається з 6 років і обов'язкове до 16. Виключень немає і для українських переселенців — вони зобов'язані відвідувати ісландські навчальні заклади. За порушення може бути покарання. Підготовки до нового навчального року немає. Батьки тут не бігають і не скуповують зошити і книжки — усе видають в школі.  

Спочатку українські школярі в Ісландії відвідують адаптаційні класи. Їх, як правило організовують, волонтери. Потім дітей приймають до звичайних, де є деякі незвичні для українців речі. Наприклад, у всіх навчальних закладах, починаючи з садочка, діти ходять без взуття, у шкарпетках. Вважається, що так вони швидше звикнуть до місцевого холодного клімату — навіть влітку в Ісландії температура зрідка піднімається вище +15. 

Учням зазвичай не задають домашніх завдань. Вважається, що усі знання вони отримують в школі, а у вільний час мають розвиватися: читати художні книги та займатися спортом. Фізична активність тут дуже популярна — діти часто ходять на додаткові секції з футболу, волейболу чи в басейн. Для українців усе це безкоштовно. Багато уваги вчителі приділяють здоров'ю. У школярів є кілька великих перерв, на яких діти зобов'язані перебувати на подвір'ї. 

Навчання в місцевих школах українським дітям здається казкою, зізнаються наші переселенці. Кажуть що до дев'ятого класу учнів не завантажують інформацією, а вчителі намагаються заохотити, а не змусити, навчатися. Тому уроки часто проходять в ігровій формі, ще й ніхто не реагує на оцінки. Система оцінювання в Ісландії 100-бальна, але набрані бали зазвичай не озвучують. Через академічну заборгованість не залишають дитину на повторний навчальний рік.

Вищих навчальних закладів є сім: чотири державних і три приватних. Умови вступу різні, але у деяких вишах українським переселенцям пішли назустріч. Наприклад, в університеті Біфросту організували безкоштовні підготовчі курси, спеціальні програми і грантову підтримку.

Більше про життя українців в інших країнах:

Прямий ефір