Боротьба за рівну оплату праці в Донецькій області: "Официальный разговор" із Лілією Кісліциною

Лилия Кислицина. Фото: Facebook

Проблема гендерного розриву в оплаті праці для жінок і чоловіків актуальна для всього світу, і Україна не виняток. У Донецькій області жінки станом на 2019 рік отримували на 38% менше заробітної плати, ніж чоловіки.

Чому склалася така ситуація і як з нею можна боротися — розповіла президентка громадської організації Smarta Лілія Кісліцина у програмі "Официальный разговор" телеканалу "Дом".

Ведуча — Альона Грамова.

— Розкажіть про вашу організацію — чим вона займається?

— Smarta — це громадська організація, яка була заснована в 2016 році. На той момент її основним завданням було створення обласного перинатального центру в Краматорську. Тому що на неокупованій території жінки залишилися без перинатального центру третього рівня. Дуже довгий час жінки, особливо мами з дітьми, не могли отримувати якісну медичну допомогу.

У 2018 році нам вдалося офіційно підписати всі документи для створення центру. Сьогодні в нашому перинатальному центрі є фахівці, є діагностика, є обладнання на 50 млн грн, є відділення реанімації для дитини і для жінок, чого не було раніше. Будівля центру не в найкращому стані, але це вторинне. Головне — що є обладнання та фахівці, і багато мам і дітей виживають завдяки цьому. Це особливо важливо для недоношених дітей, яких в регіоні народжується багато.

— Розкажіть про проєкт щодо трудових прав.

— Трудові права в Україні — це питання, яке вимагає дуже уважного дослідження і дуже конкретних кроків. Те, що відбувається в цій сфері зараз, не є нормальним. Ми порушили це питання, тому що воно завжди залишається в тіні, воно не актуальне, але саме це призвело до нинішнього стану.

У нас низькі пенсії, трудова незахищеність. Настав час, коли до порядку денного ми повинні ставити питання захисту трудових прав, зокрема жінок. Чому саме жінок? Тому що Smarta — це феміністична організація. У нас не тільки жінки, а й чоловіки підтримують ідею гендерної рівності. Ми впевнені, що жінка буде почувати себе вільно, коли у неї буде економічна захищеність.

Зараз у Донецькій області дуже велика проблема — гендерний розрив у заробітних платах. Якщо подивитися статистику по всій Україні, то гендерний розрив у зарплаті становить 20-23%. У Донецькій області станом на 2018 рік цей показник був на рівні 35%. У 2019 році він збільшився до 38,1%. 2020 рік був для України і всього світу дуже складним, тому я впевнена, що за результатами 2020-го ми побачимо ще більш високу цифру.

В Україні нічого не роблять для того, щоб побороти стереотипи, які існують у державі. Щоб захистити трудові права жінок і чоловіків, ми, Smarta, і порушили це питання.

— Чому в Донецькій області склалася така ситуація?

— Дуже сильно вплинув конфлікт на сході України. У 2014 році розрив у зарплатах чоловіків і жінок сягнув 43-45%.

Економіка в Донецькій області розвивається, вона існує, але їй дуже складно. Тому що немає кредитування, мало робочих місць, багато людей зі статусом внутрішньо переміщених осіб, які опинилися в складній ситуації та шукають роботу.

Ми активно працюємо з центрами зайнятості, і коли людину беруть на роботу, завжди пріоритет нададуть чоловікові. Тому що у нас існує стереотип, що чоловік менше займається сім’єю, у нього менше відповідальності за дітей, а ось жінка — вся в сім’ї. Багато хто думає, що якщо це молода жінка, то вона буде народжувати. Якщо це ВПО, то у неї буде багато питань, і роботодавці не довіряють такій людині. Якщо жінка старша, ніж 40 років — скажуть, що хотілося б молодше. Це все існує, і ці стереотипи не дають нам рухатися.

Гендер — це не про жінок, це про справедливість. Йдеться про чоловіків, про дітей, про людей у зрілому віці, про людей з інвалідністю, про людей з певними статусами.

Якщо ми не змінимо ситуацію, якщо ми не побачимо жінок там, де ухвалюються рішення, то ми будемо на рівні тих країнах, в яких правлять тільки чоловіки. Тому що країни, де жінки займають високі керівні пости, стають прогресивними демократичними державами.

Прямий ефір