Понад тисячу російських в'язнів кинуто на війну в Україні: як організовано гібридну мобілізацію

Російські війська. Фото: ap.org

Російські журналісти спільно з фондом "Русь сидящая" з'ясували, що вербувальники від так званої "приватної військової компанії Вагнера" побували вже як мінімум у 17 колоніях 10 регіонів РФ. Їм вдалося відправити на війну в Україну понад тисячу в'язнів. А на базі однієї виправної установи, за повідомленнями засуджених та їхніх родичів, організовано пункт спеціальної підготовки. Там майбутні бійці "ЧВК" тренуються по 20 годин на день, повідомляє "Дом".

За охочих повоювати в Україні конкурують російські "приватні військові компанії", спілки добровольців та "міліція Л/ДНР". Критерії відбору — мінімальні: на вік, хвороби та судимості не зважають.

"Що стосується ув'язнених, то в Росії — це значна кількість людей. Понад 400 тис. ув'язнених у Росії всього, мабуть, і цей ресурс влада також вирішила використати. Відомо, що представники "ЧВК Вагнера", сам керівник цієї компанії Євген Пригожин були в деяких виправних закладах у різних регіонах Росії, де вони проводили відбір та вербування ув'язнених", — зазначає російський адвокат Микола Полозов.

Серед формувань, які відправляють людей на війну в Україну, існує своя градація: у деякі військові компанії потрапити складніше, а до "держструктур" самоназваних "республік" — простіше простого, але на свій страх і ризик.

"Найвищі "стандарти" у "ЧВК Вагнера", бо вони хоча б тренують бійців перед відправкою на фронт і надають екіпірування. Між "ЧВК Вагнера" є ще якісь "приватні компанії" та добровольчі формування з ультраправих, козаків тощо. На самому кінці цього спектра перебуває так звана "народна міліція" "Л/ДНР", де беруть будь-яких людей, навіть без документів, будь-якої перевірки бекґраунду та без підготовки", — каже редактор видання "Нова газета. Європа" Арнольд Хачатуров.

Невисокий поріг відбору підтверджує доброволець із батальйону "Барс".

"Ми навіть медкомісію не проходили: хворий ти, все одно, всіх брали! Нам дали сумки, нагодували, повезли до Новочеркаська. Там нас одягли: все старе, списане з армії, автомати всі іржаві. Ми їх потім відновили. Там ми були 7 днів, потім нас відправили за лінію", — розповів в інтерв'ю "Радіо Свобода" доброволець російського батальйону "Барс".

Ексдобровольець батальйону "Ахмат" поділився своїм бойовим досвідом із журналістами "Нової газети". У його резюме — 3 судимості за особливо тяжкі злочини. Вербувальники обіцяли йому розв'язати питання з силовиками та скасувати адміннагляд. Тиждень готували новобранця у таборі в Гудермесі та одразу відправили на фронт.

"Практично всіх знищили, і я сам дивом вийшов із зони бойових дій. Складалося враження, що нас просто кидали туди до останнього солдата, як "гарматне м'ясо", кожен вихід були "трьохсоті" (поранені, — ред.) і "двохсоті" (убиті, — ред.)", — розповів колишній доброволець батальйону "Ахмат".

За прикладом Чечні батальйони почали створювати і в інших російських регіонах. У Кіровській області ― це "В'ятка", у Пермській ― "Парма" та "Молот", у Марій Ел ― "Іден", "Полтиш" та "Акпатр". Загалом у Росії журналісти та правозахисники нарахували 52 таких формування. Деякі вже вирушили на фронт, деякі ще формуються у 33 регіонах РФ.

"Йдеться ж про гібридну мобілізацію — втрати необхідно поповнювати. Великої кількості йти на війну насправді немає, тобто намагаються їх шукати в бідних регіонах, де суми 150-200 тис. рублів (50-67 тис. грн, — ред.) є значними, там вони ще якусь кількість знаходять", — зазначає адвокат Микола Полозов.

На думку експертів, в Україні воюють близько 10 тис. найманців. Це приблизно 10% всього бойового особового складу російських військ.

"Бійців добровольчих формувань дуже часто використовують, як "гарматне м'ясо", їх відправляють на зачистки, тобто штурмувати укріплені позиції противника, відправляють без підготовки, без будь-якої підтримки з боку артилерії чи регулярної армії, авіації. Їх дуже часто використовують як "гарматне м'ясо", тож втрати дуже високі", — констатує редактор видання "Новая газета. Европа" Арнольд Хачатуров.

Для Росії такі найманці — знахідка. Їх не вносять до офіційної статистики втрат, яку й так не озвучували з кінця березня. Крім того, вони не можуть претендувати на виплати у разі поранення чи загибелі. Для них не передбачені реабілітація, житло та пільги.

Читайте також: Інформація про чоловіків в обмін на харчі: ворог вдається до нових методів мобілізації — подробиці від Гайдая

Медіа-партнери
Прямий ефір