Лікарні переповнені пораненими, морги — "200-ми": мешканці Криму стурбовані "спецоперацією" в Україні

Эскендер Бариев. Фото: atr.ua

Жителі окупованого Криму з кожним днем все більше розуміють, що живуть не в "тихому" російському тилу, а на військовій території. Про це в ефірі телемарафону "Говорить Україна" телеканалів "Дом" та UA розповів глава правління Кримськотатарського ресурсного центру Іскандер Барієв.

Він зазначив, що весна 2014 року — початок окупації Криму — була своєрідним перехідним періодом у встановленні окупаційного російського режиму. Спочатку люди ще виходили на акції протесту, але вже за кілька місяців це стало неможливо.

"Те, що Російська Федерація — це поліцейська держава, ми дізналися відразу ж після активної окупації Криму. Вони, порушуючи міжнародне право, почали встановлювати російські закони. І з кожним роком посилюють закони, особливо це стосується 2020-2021 років. Вони тоді з внесенням змін до Конституції РФ посилили кримінальний кодекс РФ. І з кожним разом застосовували більш репресивні заходи щодо звичайних громадян", — сказав Барієв.

До колишніх статей кримінального кодексу РФ додалися нові — заборона "дискредитувати російську армію", називати війною так звану "спецоперацію" в Україні.

"На території окупованого Криму діє і так званий закон Ярової, коли люди притягуються до відповідальності, якщо навіть у соцмережах назвуть війною "спецоперацію". Їм загрожує до 15 років позбавлення волі", — уточнив він.

І такі ж заборони зараз запроваджено на нових захоплених росіянами територіях. Наприклад, в окупованих частинах Херсонської та Запорізької областей. При цьому для українців, які до 24 лютого жили у вільній країні, це здається дикістю.

"Тому там люди все одно виходять на мітинги, проявляють своє прагнення свободи. І в Херсоні, в Мелітополі були випадки, коли окупанти застосовували вогнепальну зброю проти мирних людей", — нагадав Барієв.

Він наголосив, що згідно з міжнародним правом, навіть на окупованих територіях має діяти законодавство тієї країни, чиєю де-юре є ця територія.

"Але при цьому ми бачимо беззаконня з боку Російської Федерації. І невипадково її днями виключили зі складу Ради ООН з прав людини", — додав експерт.

Справжній волі кримчан росіяни намагаються протиставити свої пропагандистські акції. Наприклад, у найбільших кримських містах Севастополі та Сімферополі вирішили організувати автопробіг на підтримку "спецоперації" РФ проти України.

"Але цей автопробіг у них більш-менш відбувся лише в Севастополі, який вони потім прокручували по всіх каналах. А в Сімферополі вони планували зібрати як мінімум 250-300 машин, дали установку всім, але змогли зібрати всього менш ніж два десятки. Тобто люди вже ігнорують це все", — навів приклад Барієв.

Але, звісно, за 8 років окупації пропаганда дуже змінила свідомість мас. Тому навіть ігнорування будь-яких акцій у російських реаліях — це теж показник опору обивателів.

Це пов'язано також із військовою реальністю нинішнього Криму після 24 лютого.

"Серед людей є стурбованість. Вони бачать, що лікарні в Сімферополі, Севастополі, інших містах Криму заповнені пораненими військовослужбовцями. Морги заповнені російськими військовослужбовцями. До людей доходить інформація (як було в Армянську, у Перевальному) коли масово привозять "200-х", а їх кілька сотень. Таке вже не приховати. Звичайно ж, люди спілкуються між собою і починають непокоїться. Звичайно ж, люди спілкуються між собою та починають турбуватися. А Керченський міст уже називають мостом смерті, бо через нього постачається тяжке озброєння на територію Криму із РФ. Крім того, кримчани вже почали звикати до гулу військових літаків, які злітають кожного ранку для бомбардування українських міст. Тому ігнорування чи дистанціювання від пропагандистських процесів — це теж один зі способів боротьби", — наголосив кримчанин.

Читайте також: Окупаційна влада розширила поле для переслідування громадян у Криму — деталі від Ташевої

Медіа-партнери
Прямий ефір