Благонадійні та неблагонадійні: що відбувається з жителями Маріуполя у фільтраційних таборах "ДНР", розповів депутат

Евакуація з "Азовсталі". Скріншот відео: kanaldom.tv

Російська сторона вивезла з Маріуполя вже понад 40 тис. жителів — усі вони проходять фільтраційні табори, створені на периметрі міста. Тут окупанти ділять людей на благонадійних та неблагонадійних. Про це сьогодні, 2 травня, в ефірі телемарафону "Говорить Україна" телеканалів "Дом" та UA розповів депутат Маріупольської міської ради Дмитро Забавін.

До фільтраційного табору в селі Безіменне (перебуває під контролем так званої "ДНР") потрапила частина маріупольців, яких 1 травня вивезли з укриття металургійного комбінату "Азовсталь". Ще близько 100 людей вдалося вивести у напрямку підконтрольної Україні території.

При цьому евакуація з "Азовсталі" при супроводі ООН та Міжнародного комітету Червоного Хреста мала здійснюватися повністю на підконтрольну Україні територію. Те, що росіяни частину людей вивозять далі в окупацію, Забавін пояснив пропагандистськими цілями.

"Вони хочуть показати гарну картинку, які вони молодці, і випустили частину жителів з "Азовсталі". Вони знімали кадри виключно у своїх пропагандистських цілях, щоб показати, що вони співпрацюють з ООН, із Червоним Хрестом", — сказав він.

Депутат зазначив, що якщо Україна для евакуації надає комфортабельні автобуси, то росіяни пригнали розбиті обстрілами "Богдани", які раніше використовувалися як маршрутні таксі та не призначені для далеких перевезень.

Якщо після евакуації маріупольці потрапляють до центру для переселенців із комфортними умовами у Запоріжжі, то вивезені росіянами — до фільтраційного табору.

"У фільтраційних таборах над людьми знущаються, їх допитують багато годин, чоловіків оглядають на предмет якихось татуювань, повністю перевіряють телефони. І таким чином, вони формують для себе базу, як вони називають, благонадійних і неблагонадійних людей. Вони порушують всі можливі міжнародні норми права щодо людей, яких вони знущально завозять на свою територію. І те, що вони далі пропонують мешканцям нашого міста брати участь у будівництві своїх східних територій, це, по суті, аналог посилання до Сибіру, як це було за Радянського Союзу", — зазначив Забавін.

За його словами, на тих маріупольців, які не пройшли фільтрацію — чекає полон в "ДНР".

"На жаль, дуже багато людей, що зникли безвісти. "Неблагонадійних" відправляють "на підвали", де з ними проводять додаткові "бесіди". Далі людей відправляють углиб так званої "ДНР" — до Донецька, в інші міста. Там проходять ще більше жорстокі допити", — розповів Забавін.

Читайте також: Маріуполь — нові дані щодо загиблих та руйнувань: ситуацію в місті обговорюємо із заступником мера Сергієм Орловим

Нагадаємо, з 1 березня Маріуполь був оточений окупантами та перебуває в блокаді, у місті одразу зруйнували стратегічну комунікацію — немає електрики, водо- та газопостачання, зв'язку. Наприкінці березня російські війська захопили частину міста і почали депортацію маріупольців, що вижили, через фільтраційні табори "ДНР" до Росії. Вже відомо про близько 40 тис. депортованих таким чином українців. Частину з них вдалося повернути до України.

Станом на 28 квітня від дій російських окупантів у Маріуполі загинуло понад 21 тис. мирних жителів (документально оформлено смерть 5400 осіб). З довоєнних 500 тисяч у місті залишаються понад 100 тисяч маріупольців. Обстрілами пошкоджено 90% будівель та споруд, з них не підлягають відновленню 45%.

До травня окупантам вдалося захопити основну частину міста, українські захисники в оточенні утримують територію металургійного комбінату "Азовсталь", у сховищах якого рятуються близько тисячі мирних жителів.

1 травня росіяни погодилися на перший гуманітарний коридор з "Азовсталі", який супроводжували представники ООН та Міжнародного комітету Червоного Хреста. Українська сторона повідомила, що вдалося евакуювати понад 100 мешканців. Російська сторона підтвердила процес, але повідомила, що частину людей (близько півсотні) вивезено до селища Безіменне, де організовано фільтраційний табір "ДНР".

Читайте також: У Маріуполі окупанти створили 4 фільтраційні табори — що там відбувається: інтерв'ю з мером Вадимом Бойченком

Медіа-партнери
Прямий ефір