Безпечне онлайн-спілкування для військових: в Україні створили месенджер Dober

Месенджер Dober. Фото: kanaldom.tv

В Україні створили перший захищений месенджер Dober, яким можна користуватися на окупованих територіях та навіть військовим. Месенджер прив'язаний не до телефонного номера, як усі інші застосунки. Детальніше про те, як працює застосунок, та чи справді він безпечний для усіх, розповідається у сюжеті "Ранок Вдома".

За розробку захищеного месенджера відповідає Дмитро Оберемок. Він навчався на військового звязківця, а пізніше служив в армії. Після звільнення працював в ІТ. Роботу над Dober почав 2021 року. Спершу планували створити корпоративний додаток для бізнес-потреб. Коли почалася повномасштабна війна, зрозумів, що напрацювання можна використати для безпечного публічного додатку для українців. 

"Можна ввести номер і відразу побачити, чи є це людина в Telegram, Viber, WhatsApp. Можна подивитися її фотографії, навіть якщо ви її не знаєте. Ми відмовилися від прив'язки до телефонних номерів або електронної пошти", — каже розробник. 

Месенджер Dober прив'язаний не до телефонного номера, як усі інші застосунки, а до акаунта під паролем на окремому сервері. У застосунку можна зареєструватися анонімно і за бажанням видалити інформацію про користувача і системи. Для відновлення паролю встановили механізм секретного питання-відповіді. Такий же механізм працює при створенні акаунту в Apple ID, Дмитро лише ускладнив його.

"Ми зробили більш складну версію: треба і питання вводити, і відповідь. Щоб і користувач не забув, що він там вводив, зробили підказку. На неї можна натиснути і нагадати, що ви там вводили", — пояснює Дмитро.

Сервером керує адміністратор, він визначає допуск і блокування користувачів. Це унеможливлює несанкціонований доступ для спілкування сторонніх осіб. Захист серверу месенджера полягає у криптографії — всі повідомлення, аудіозаписи, відео, фото, а в майбутньому навіть дзвінки, перебувають у зашифрованому вигляді. Тож навіть якщо зловмисник отримає фізичний доступ до сервера і відкриє базу даних, він не зрозуміє, що саме перед ним є.

Dober пропонує два варіанти застосунку: корпоративний і публічний. У корпоративному можна отримати власний програмний сервер і повністю контролювати його місцезнаходження і доступ користувачів. Його можна використовувати і для військових потреб. Застосунок вже доступний в Play Market, зараз завершують версію для IOS.

Читайте також: Одягни жінку-воїна і вона врятує світ: волонтери показали процес створення форми для захисниць України

Прямий ефір