Безпека, інвестиції, бізнес: візит президента України до США обговорюємо з Олегом Устенком

Олег Устенко. Фото: apostrophe.ua

Зростання промисловості, відродження космічної галузі, розвиток атомної енергетики, посилення цифровий безпеки — лише частина амбітного плану трансформації України, представленого президентом Володимиром Зеленським у Вашингтоні представникам американських аналітичних центрів у межах робочого візиту до США.

Реалізація понад 80 проєктів, закладених у новій президентській програмі, обійдеться у 277 млрд дол.

Реформи, ядерне паливо і NASA

За словами президента, план визначає масштабні цілі щодо розвитку людського капіталу, забезпечення "зеленої" трансформації та енергетичної безпеки України. Документ на презентації представили як "форпост безпеки, цифрового, інфраструктурного та аграрного хабу".

Так, для гарантування безпеки українців в інтернетпросторі Міністерство цифрової трансформації України проводить переговори з представниками компаній Google і YouTube. Це необхідно передусім для боротьби з російською пропагандою.

Під час зустрічі з генеральним директором компанії Apple Тімом Куком Володимир Зеленський заявив, що хорошим маркером розвитку IT-сектора в Україні стало б офіційне відкриття офісу Apple в Україні. Крім того, глава України порушив питання про подальше розширення наявності компанії в Україні, зокрема завдяки команд онлайнпідтримки та модераторів.

Крім того, президент закликав провідних інвесторів і венчурні фонди активно співпрацювати з Україною. Зеленський наголосив, що держава готова взяти до уваги побажання інвесторів і йти назустріч, й Україна є дуже гнучкою з погляду зміни законодавства, яке сприятиме інвестиціям.

"Україна відкрита для інвестицій в IT-сектор у співпраці з американським бізнесом. Ми хочемо, щоб ваш бізнес зацікавився не лише можливостями з відкриття представництв в Україні, а й інвестуванням в українські інноваційні продукти", — закликав Зеленський.

У проєктах програми трансформації також закладено питання розвитку космічної галузі. У межах робочої поїздки Володимир Зеленський зустрівся з керівником NASA Біллом Нельсоном, де сторони обговорили участь вітчизняних підприємств у проєкті "Антарес", програмою дослідження Місяця "Артеміда".

Програма трансформації передбачає й розвиток атомної енергетики. Планують виділити 9,6 млрд дол. на будівництво двох енергоблоків Хмельницької атомної електростанції та малих модульних реакторів, а також проєкт будівництва заводу з виробництва ядерного палива на базі держпідприємства "Східний гірничо-збагачувальний комбінат".

План трансформації України передбачає фінансування коштом державного бюджету країни, а також залучення програм міжнародної допомоги, кредитів та інвестицій.

Перші фінансові підсумки візиту Володимира Зеленського до США:

  • 463 мл дол. на реформи;
  • 60 млн. дол. на підтримку безпеки;
  • 45 млн дол. гуманітарної допомоги сходу України;
  • 12,8 млн дол. на боротьбу з коронавірусом;
  • спільний енергетичний проект у 30 млрд дол. інвестицій;
  • 3 млрд дол. від Експортно-імпортного банку.

Позитивні угоди та місія МВФ

Перші результати поїздки українського лідера до Вашингтона у програмі "Украина на самом деле" телеканалу "Дом" коментує радник президента України з економічних питань Олег Устенко.

Ведуча програми — Альона Чорновол.

— Як ви оцінюєте ефективність візиту Володимира Зеленського до США?

— Я б сказав однозначно, що поїздка більш ніж успішна. І підтвердженням тому є й ті політичні домовленості, якщо хочете, геополітичні домовленості, які були досягнуті впродовж візиту.

Те, що цікавить усіх нас, — економіка. Цілком очевидно, що кожна зустріч президента була пронизана питаннями, пов'язаними з економікою, з можливістю посилення наших економічних позицій, починаючи від зустрічей з бізнесом, які проводив президент у Вашингтоні перед зустріччю з президентом Байденом, і після Вашингтона, виступаючи у Стенфордському університеті, у Сан-Франциско та Лос-Анджелесі.

У президента була блискуча зустріч із директором Світового банку у Вашингтоні. Була більш ніж позитивна зустріч із представниками єврейських організацій у Вашингтоні. Позитивна й корисна зустріч із представниками того, що називається Український кокус у Конгресі США, це друзі України. Дуже позитивна зустріч із керівництвом кількох великих компаній у США. Загалом усе проходило досить позитивно.

— Суть перших цифр, з якими ми можемо ознайомитися після візиту президента до США: що ж конкретно отримає Україна?

— Те, що почне працювати моментально, — ці 3 млрд дол., кредитна лінія, відкрита від американського Ексімбанку для підприємців — і з США, які роблять бізнес в Україні, й українських підприємців, які працюють зі своїми американськими партнерами.

Ідеться передусім про високотехнологічну продукцію, в якій так зацікавлені ми тут в Україні. Наприклад, якщо ви підприємець, який потребує покупки нових верстатів, нового обладнання, він може закупити це у Штатах. Ця тримільярдна лінія означає, що під нульовий майже відсоток можна буде отримувати товарний кредит, фактично безкоштовний. Це дасть нам змогу посилити нашу технологічну присутність у різних галузях нашої промисловості.

Те, що однозначно позитивно, — кредитні лінії, які, ймовірніше, будуть відкриті зараз і для "Укроборонпрому". Крім усього іншого, там ідеться і про пряму допомогу для "Укроборонпрому". Буквально нещодавно Офіс президента офіційно повідомив, що підписано відповідні домовленості з "Укроборонпромом".

Більш ніж значуща для нас подія — це питання, пов'язані з іригацією та зрошенням. Велика програма підписана з Міжнародною фінансовою корпорацією. Є вже заява нашого міністра аграрної політики Романа Лещенка з цього питання. А це дає змогу не просто посилити нашу присутність на ринку аграрної продукції, а й перейти на якісно новий рівень. Тому що іригація для таких областей, як Одеська, Херсонська, може більш ніж значимо впливати на розвиток усього цього сектора економіки.

Позитивна угода — про можливість підтримки "Великого будівництва" в Україні. Є програма, яка активно посилюватиме цей напрям. Ідеться передусім про будівництво нових лікарень, про розвиток медичного сектора. Адже президентська програма містить питання, пов'язані з громадською охороною здоров'я, саме із будівництвом.

— Вересень — час чергової виплати України за зовнішнім боргом. З іншого боку — чи очікувати нам на черговий транш від Міжнародного валютного фонду (МВФ)? Отримали безоплатну допомогу розміром 2,7 млрд дол., це добре. Що далі за програмою?

— Золотовалютні резерви повні, там міститься понад 30 млрд дол. Це фактично понад 5 місяців, майже 6 місяців нашого критичного імпорту, удвічі більше за норму, яка необхідна для того, щоби ми говорили про те, що країна перебуває у стійкій фінансової ситуації з погляду зовнішніх виплат.

Виплати дійсно цього місяці великі, у вересні 2,8 млрд дол. Перша виплата вже була зроблена цього тижня. Ми виплатили 1,5 млрд дол. за європейськими облігаціями, які бралися у 2015 році ще попередньою адміністрацією. Гроші виплачено. Наступна велика виплата, яка повинна бути цього місяця, — ще 1 млрд дол. Знову-таки виплата, яку роблять за боргами, узятими у 2016 році. І незначна виплата у 300 млн дол. повинна буде піти під кінець цього місяця, але "подушка безпеки" повністю сформована. Немає причин для побоювань.

Що стосується нових можливих засобів, які ми повинні отримати від Міжнародного валютного фонду, ви пам'ятаєте, що була більш ніж успішна розмова президента Зеленського із керівним директором МВФ Крісталіною Георгієвою. Досягнуто домовленості: у вересні, буквально найближчими днями, ми чекаємо у Києві на місію МВФ.

Також наш парламент планує проголосувати два досить важливі законопроєкти, один із яких посилює незалежність Національного банку, що так необхідно для країни, де політичні дискусії часом зашкалюють. Другий закон, який повинен бути проголосований у Верховній Раді, стосується посилення нашої антикорупційної архітектури.

Ми вважаємо, що все з нашого боку зроблено. І місія МВФ буде у Києві, й ми можемо винести питання щодо України на засідання Ради директорів. Ми також чекаємо на 600 млн євро — те, що називається макрофінансовою допомогою від Європейського Союзу, до 14 вересня. Тобто ось буквально найближчими днями.

Я боюся говорити про терміни, тому що за це відповідає не Офіс президента, а Кабінет міністрів, але, як ми розуміємо в Офісі президента, від прем'єра все рухається у правильному напрямку.

Прямий ефір