Украина наш дом

Без зв'язку та гривні: як живе в окупації Херсон (ВІДЕО)

Херсон. Скріншот відео: kanaldom.tv

В окупованій Херсонській та частині Запорізької області зникли інтернет та мобільний зв'язок. Вже дві доби відключено всіх українських операторів та провайдерів. Росія намагається змусити жителів захоплених областей підтримати їх і політично, і економічно — в обіг вводять рублі, формують свою "місцеву владу". Але херсонці чинять опір і стверджують: Херсон — це Україна, повідомляє "Дом".

Жителів окупованої Херсонської та частини Запорізької областей тепер відрізано від інформаційного простору України. За даними Держспецзв'язку, причиною є обрив окупантами оптоволоконних магістральних ліній та відключення від енергопостачання обладнання мобільних операторів.

“Проблеми, що виникли одночасно у всіх операторів мобільного зв'язку, а також у постачальників фіксованих інтернет-послуг, не що інше, як чергова спроба окупанта залишити українців без доступу до правдивої інформації про хід війни, яку розв'язала Росія проти України, та зробити свою брехливу пропаганду безальтернативним джерелом інформації, як це робиться у самій Росії", — йдеться у заяві Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України.

Захоплення Херсона та області повністю повторює кримський сценарій 8 років тому під час окупації півострова. За даними розвідки Великобританії, Херсон став стратегічно важливим для Росії.

”Після захоплення південного Херсона на початку березня Росія намагалася легітимізувати свій контроль над містом та прилеглими територіями шляхом встановлення проросійської "адміністрації". Нещодавні заяви цієї "адміністрації" включають оголошення повернення під контроль України неможливим та оголошення про чотиримісячний перехід валюти з української гривні на російський рубль”, — повідомляє британська розвідка.

Політолог Володимир Молчанов — один із тих, хто зміг залишити окупований Херсон. Каже, що відсутність зв'язку з Україною та вакуум в інформаційному полі — сильний психологічний удар по місцевих жителів, котрі з перших днів нинішньої війни виходили на мітинги проти Росії. Проте зараз там відключили навіть українську банківську систему. А це означає, що в місті та області не працюють термінали та перевести в готівку гроші неможливо.

"Термінали відключені у тому числі в магазинах, тому будь-яка торгівля за українську гривню стала неможливою, крім готівки, якої дуже мало і яку всі жителі берегтимуть", — розповів він.

Спочатку окупанти анонсували "референдум" про створення "Херсонської народної республіки" на 27 квітня. Того дня його не провели, але від ідеї не відмовилися — вирішили поєднати з новим "референдумом" в окупованому Криму.

"По-перше, ідею про "ХНР" не підтримує кримська "влада", яка хоче Херсонщину приєднати до себе. І таким чином, отримувати з бюджету Росії більше грошей на "реінтеграцію", а з іншого — тепер грабувати ще й Херсонщину. Вивозять зерно, грабують фермерів, вивозять сільгосптехніку, наступним етапом вивозитимуть добрива", — зазначив Молчанов.

Херсонці відрізані від України – росіяни перекрили шляхи виїзду через лінію фронту. Безпечних "зелених коридорів" немає. І евакуація зараз більш спонтанна, ніж організована. У тих, хто не хоче жити в окупації, єдиний вихід — виїжджати через Крим та Росію.

Україна окупацію своєї території не визнає. У своєму зверненні президент Володимир Зеленський запевнив, що всі захоплені Росією регіонів буде звільнено.

"Ще треба воювати та спрямовувати всі сили, щоб вигнати окупантів. Ми це зробимо. Україна буде вільною. Будуть звільнені й Херсон, і Нова Каховка, Мелітополь, Бердянськ, Дніпрорудне та решта тимчасово окупованих міст і громад, у яких окупанти зображають із себе ніби господарів", — сказав Зеленський.

За останніми даними, покинути лише Херсон планує близько 120 тис. людей.

Прямий ефір