Без води, грошей та з "мобілізацією": як живуть в ОРДЛО після 24 лютого (ВІДЕО)

Рубіжне. Фото: Facebook/Сергій Гайдай

"Ситуація стабільно критична". Так описують очевидці життя в окремих районах Донецької та Луганської областей (ОРДЛО). Примусова "мобілізація", відсутність води та нестача грошей, а ще полювання на всіх, хто має проукраїнську позицію. Їх тероризують та залякують, повідомляє "Дом".

В одному з міст "ЛНР" підсобниця РФ разом з якимсь чоловіком намагалися провести "мобілізацію" в магазині. Але їм відрізали покупці.

"Покажіть мені наказ, що ви маєте право ходити по магазинах. Ви прийшли до магазину, це приватна власність. Хто ви взагалі такі?", — протистояла "мобілізаторам" жінка.

Подібні облави відбуваються й у "ДНР". Потенційні "призовники" шукають можливості сховатися від "мобілізації", щоби не потрапити на війну. Попри тиск, погрози та навіть тортури, кількість відмовників зростає. Чоловіки спеціально хуліганять, воліючи потрапити до в'язниці, але залишитися живими. Ті, хто на фронт все ж таки потрапив, просять батьків підробити їм медичні довідки.

"З траси нас у поля кинули, тут нічого не обладнано. Все вже набридло, всі починають бунтувати. Скільки можна копати та рити це безглуздо? Скажи мамі, нехай мені довідки зробить, що я гіпертонік. Може, вийде додому поїхати", — каже один із "призовників", який потрапив на фронт.

Поки російське командування кидає чоловіків із "Л/ДНР" на передову, їхні дружини та матері виходять на мітинги. На одному з таких протестів жінки окупованої Луганщини розповіли, що їхніх синів та чоловіків під час відступу на Харківщині покинули росіяни, заборонивши відступати.

За поясненнями жінки поїхали до Луганська до так званого "міністра оборони ЛНР". Але той нічого виразного не відповів. Журналіст Денис Казанський пояснює, що мобілізованих чоловіків росіяни оголосили дезертирами.

"Спочатку їх буквально наловили на вулицях, насильно проти їхньої волі відправили на війну. Без підготовки, без будь-якого відповідного озброєння. А коли ті передбачувано воювати не змогли та зазнали прогнозованої поразки, їх просто оголосили дезертирами. Мовляв, самі у всьому винні", — описав ситуацію журналіст.

Примусова "мобілізація" призвела до того, що Донбас залишився без води. Адже на фронт відправили головного інженера та спеціалістів водоканалу. А ще батьки випускників шкіл через загрозу "заклику" ховають синів від вступної кампанії.

"Немає води, проблеми з ліками, проблеми з роботою підприємств. Чоловіки відмовляються працювати, батьки не хочуть віддавати своїх дітей до університетів на окупованій території, бо бояться, що їх мобілізують", — каже засновник громадської організації "Східна правозахисна група" Павло Лисянський.

Демонстративну активність в ОРДЛО показує так званий "глава ДНР" Денис Пушилін. Але експерти заявляють, що він лише пішак у кремлівських планах на ОРДЛО.

"Там є інші люди, які ухвалюють стратегічні рішення. Він просто виконує роль людини, яка зустрічає, проводжає політиків та спілкується з пресою", — уточнює Лисянський.

А плани Кремля на тимчасово окуповані території масштабні. Щоб зберегти своє обличчя, Путін має намір приєднати ОРДЛО до Росії. Тому тепер ударні сили РФ зосереджені саме на сході. Псевдовлада вже готується до проведення "референдуму", який дозволить анексувати окуповану частину Донбасу.

"Чи це буде пряма анексія або через союзну державу, або через якесь інше державне об'єднання, поки що не зрозуміло. Але те, що Кремль ухвалив рішення щодо анексії території, це абсолютно точно", — наголошує Лисянський.

Нова окупована територія — Маріуполь. Місто теж без води, газу та світла. За таких умов тут продовжують жити майже 200 тис. городян.

Вода у місті з'явилася, але не у кранах, а на вулицях. Люди набирають її прямо із люків. Це чревато епідемією. Вчені прогнозують, що у місті може статися спалах інфекційних захворювань.

"Ми отримуємо інформацію від неурядових організацій, що в Маріуполі каналізаційні води змішуються з питною водою. Це може призвести до поширення багатьох хвороб, особливо холери. Ми пам'ятаємо, що до 2011 року були випадки холери в Маріуполі, тож ми готуємось”, — зазначає регіональна директорка з надзвичайних ситуацій Всесвітньої організації охорони здоров'я Доріт Ніцан.

Залишити місто практично неможливо. Тих людей, які хочуть виїхати на підконтрольну Україні територію, відправляють до фільтраційних таборів та депортують. Єдиний варіант виїхати з Маріуполя – через Росію.

"Будь-яка евакуація на територію, підконтрольну Україні, заблокована на сьогодні. Купа людей у Бердянську, Василівці, Токмаку не можуть проїхати — їх не пропускає російська окупаційна влада. Тому це дуже сумна історія евакуації. Частково люди змушені повертатися до міста", — каже радник мера Маріуполя Петро Андрющенко.

Щоб виїхати на територію, підконтрольну Україні, потрібно чекати на відкриття "зелених коридорів". І терпіти свавілля окупаційної влади. Наприклад, "свято на кістках", влаштований у Маріупольському драмтеатрі. У цьому будинку ховалися сотні жінок та дітей, доки російська армія не знищила його ракетним ударом. Близько 300 людей загинули. Після розчищення завалів та вивезення тіл загиблих тут провели "екскурсію". Усі відзначають різкий трупний запах.

Участь знищеного Маріуполя спіткало і місто Рубіжне на Луганщині. Як і в Маріуполі, тут знищено практично все. І таку долю російські війська приготували всьому Донбасу, заявляють експерти.

Читайте також: Як у "ЛНР" готувалися до цієї війни і як живуть після 24 лютого, розповів мешканець Луганська (АУДІО)

Прямий ефір