Украина наш дом

Без посла та консулів: скільки українських дипломатів залишилося в Росії

Василий Боднар. Фото: kanaldom.tv

Дипломатичні відносини між Україною і Росією перебувають на низькому рівні, з 2014 року в обох країнах немає послів, із часом була відкликана або випроваджена низка консулів. Зараз у РФ залишилося кілька десятків українських дипломатів. Про це в програмі "Неофициальный разговор" телеканалу "Дом" розповів заступник міністра закордонних справ України, посол України в Туреччині Василь Боднар.

У квітні 2021 року дипломатичні відносини між РФ і Україною ще більш загострилися: Росія вислала главу українського генконсульства в Санкт-Петербурзі та співробітника посольства в Москві. У відповідь на ці заходи Україна також вислала кількох російських дипломатів.

"З висилкою — це стандартна дипломатична практика. З ініціативи російської сторони був висланий наш консул із Санкт-Петербурга. Звичайно, йому підлаштували якусь зйомку, передачу якихось документів. Відповідно, ми відреагували у відповідь", — зазначив Боднар.

На цьому етапі захист інтересів громадян України в Росії здійснюється на рівні консульських послуг і до завершення збройного конфлікту на Донбасі посилення дипломатичних відносин не очікується.

"Дипломатична присутність між країнами на низькому рівні: у нас немає посла ані України в Росії, ані Росії в Україні. І, найімовірніше, таке представництво тільки зменшуватиметься, оскільки відносини у нас сходять на нуль, і обмежуються лише забезпеченням ось цих консульських потреб. До завершення військового конфлікту і до початку мирних переговорів говорити про відновлення відносин — взагалі нема про що", — заявив заступник міністра.

Наразі в Росії продовжують працювати кілька десятків дипломатів.

"Загалом — кілька десятків. Я не скажу зараз точну цифру, але там вони розкидані: Москва, Петербург, Ростов, і якщо не помиляюся — в Єкатеринбурзі у нас консульство є. Тобто там, де центри проживання українських громад, і де є найбільша потреба в забезпеченні консульських послуг", — сказав Боднар.

Повна версія інтерв'ю: Допомога України та дипвідносини з РФ: "Неофициальный разговор" з новим послом України в Туреччині Василем Боднаром

Нагадаємо, Україна розглядала можливість повністю розірвати дипломатичні відносини з Російською Федерацією.

Росія відкликала свого посла з Києва в лютому 2014 року, Україна відкликала посла з Москви в березні.

У квітні 2021 року ФСБ Росії затримала консула Генерального консульства України в Санкт-Петербурзі Олександра Сосонюка і дала йому 72 години на виїзд із країни. ФСБ ставила Сосонюку в провину зустріч із неназваним громадянином РФ, від якого український дипломат нібито мав отримати засекречену інформацію. Українське МЗС цю інформацію спростувало та назвало провокацією з боку російських спецслужб.

У відповідь на дії ФСБ РФ Україна оголосила співробітника Посольства РФ у Києві Євгена Чернікова персоною нон грата, він покинув територію України.

Також у квітні Україна вислала російського консула в Одесі. Це відповідні дії на оголошення 26 квітня персоною нон грата співробітника Посольства України в Москві.

Читайте також: Як спецслужби викривають російських агентів у посольствах, розповів дипломат

Прямий ефір