Безпрецедентна справа: переселенець з окупованого Луганська отримав пенсію за сім років

Сергей Кендзеерский. Фото: УХСПЧ

Пенсіонер-переселенець з тимчасово окупованого Луганська Сергій Кендзеєрський отримав рішення суду про виплату пенсійного забезпечення за сім років. Правозахисники називають цю справу безпрецедентною. Суд, спираючись на міжнародне право, визнав медичні довідки, видані на непідконтрольних територіях. Про це повідомляє пресслужба Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ) сьогодні, 5 квітня, інформує "Дом".

Чоловік страждав серцево-судинним захворюванням, яке в підсумку призвело до інвалідності. Кендзеєрському спочатку призначили третю групу інвалідності, потім — другу, а з нею і право отримувати пенсію. Після 2014 року він разом з дружиною залишався в Луганську. Виплачувати пенсію по інвалідності чоловіку припинили влітку 2014 року через проведення антитерористичної операції (АТО).

У 2019 році 54-річний Сергій Кендзеєрський переїхав до Дніпра. Там він звернувся до Пенсійного фонду за виплатами, але отримав відмову, як у нарахуванні пенсії за минулий період, і після того, як він виїхав на підконтрольну територію. У нього відмовилися приймати заяву щодо відновлення пенсії. Тоді він звернувся до юристів УГСПЛ, які склали позов до суду.

Юристка Віталія Серебрянська, яка й вела справу Кендзеєрського у Дніпрі, також спочатку звернулась до ПФУ.

"Той відповів, що не вважає війну та неможливість у зв’язку з нею виїхати з тимчасово окупованих територій поважною причиною пропуску звернення до Фонду у передбачений п’ятирічний. Від Кендзеєрського вимагали довідок про місце роботи і зарплату. Хотіли бачити оригінали навіть попри те, що такі довідки представники Фонду могли бачили в електронному вигляді у пенсійній справі. Сергій Миронович пояснював, що приїхав не з курорту, а із зони бойових дій та окупації, і не міг повернутися назад", — розповіла правозахисниця.

Крім того, у ПФУ наполягали, що Кендзеєрський мав щороку проходити медико-соціальну експертну комісію (МСЕК). Він п'ять років проходив МСЕК, але в Луганську. Разом із цим у відділенні Пенсійного фонду України відмовлялися враховувати висновки лікарів з окупованої території. Тому у Дніпрі він пройшов новий огляд — комісія підтвердила II групу інвалідності.

У суді переселенець із юристами довели, що впродовж п’яти років він не міг залишити окуповані території через стан здоров’я, тому й пропустив терміни звернення для відновлення пенсії. Просили виплатити пенсію повністю від серпня 2014 року та відновити виплати нині.

У липні 2020 року Дніпропетровський окружний адміністративний суд став на бік переселенця та визнав, що проведення АТО/ООС є важливою причиною, через яку пенсіонер не міг звернутися до Пенсійного фонду, а також врахував документи щорічної МСЕК, які були видані на непідконтрольній території.

Юристка пояснює: у випадку луганського пенсіонера суд застосував "намібійські винятки", сформульовані в рішеннях Міжнародного Суду ООН та Європейського Суду з прав людини. Вони про те, що документи, видані окупаційною владою, можуть братися судами до уваги та оцінюватись разом з іншими доказами в їхній сукупності та взаємозв’язку, якщо їхнє нехтування веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян. Розгляд судами таких документів не означає автоматичного визнання окупаційної влади.

"Це рішення прецедентне, адже визнає поважною причиною пропуску 5-річного строку  звернення за відновленням пенсії – введення режиму особливого періоду в Україні, проведення АТО/ООС і тимчасову окупацію територій. І вона може застосовуватися як позитивна судова практика", — говорить Віталія Серебрянська.

Рішення набуло чинності — апеляційного оскарження не було. У березні 2021 року Пенсійний фонд виплатив Сергію Кендзеєрському повну суму заборгованості.

Рішення у справі Кендзеєрського, як пояснюють фахівці, вкрай важливе, адже воно дає надію й іншим людям отримати те, що їм належить. Зокрема, рішення важливе, адже:

  • може застосовуватися як позитивна судова практика,
  • додавати упевненості іншим громадянам, які опинилися в подібній ситуації, боротися за свої права.

Читайте також: Як підтвердити трудовий стаж мешканцям ОРДЛО та Криму, розповів юрист (ВІДЕО)

Нагадаємо, що через коронавірусні обмеження багато пенсіонерів, які проживають в окремих районах Донецької та Луганської областей, не можуть виїжджати на підконтрольну Україні територію та отримувати пенсію самостійно. На період карантину "Ощадбанк" продовжив дію карток і не зобов'язує проходити особисту ідентифікацію, проте такі вимоги почали надходити від Пенсійного фонду.

Медіа-партнери
Прямий ефір