Безоплатна правова допомога для жителів окупованих територій: "5 вопросов на злобу дня" з Оксаною Савицькою

Иллюстративное фото: minjust.gov.ua

10 років тому в Україні ухвалили закон "Про безоплатну правову допомогу". За ці роки було відкрито мережу центрів по всій країні, а допомогу отримали сотні тисяч громадян.

Чим корисні такі послуги, як часто і з якими питаннями до центрів правової допомоги звертаються жителі тимчасово окупованих територій України — розповіла заступниця директора Центру з надання правової допомоги в Донецькій і Запорізькій областях Оксана Савицька у програмі "5 вопросов на злобу дня" телеканалу "Дом".

Ведучий — Олег Борисов.

— Що таке безоплатна правова допомога і для кого вона доступна?

— Безоплатна правова допомога гарантована кожному жителю України, зокрема особам без громадянства та громадянам інших країн, які проживають на території держави. Ця допомога гарантована Конституцією України. А закон про безоплатну правову допомогу святкує цього року десятиліття.

Цей документ регламентує, що таке безоплатна правова допомога, хто її надає, які є її види. Тут важливо розуміти два моменти. Є поняття первинної правової допомоги та поняття вторинної правової допомоги. Оскільки це абсолютно різні послуги і, відповідно, доступ до них теж різний.

— Як і з яких питань за правовою допомогою можуть звернутися люди з тимчасово непідконтрольних територій України?

— Люди з тимчасово непідконтрольних територій до нас звертаються часто. У деяких випадках вони змушені перетинати лінію дотику для того, щоб розв'язати своє питання в судовому порядку, тому що інакше його розв'язати неможливо. Наприклад, з найбільш частих питань — це встановлення факту смерті або народження, які відбулися на непідконтрольній території. В Україні це можна зробити лише в судовому порядку. Для цього люди змушені сюди приїхати, щоб згодом вже оформляти в разі смерті, припустимо, спадок, недоотриману пенсію тощо. Також вони можуть проконсультуватися, і вони це і роблять.

До нас звертаються по телефону, в Viber і за допомогою інших месенджерів, електронною поштою. Також у нас діють точки доступу на трьох КПВВ — "Майорське", "Новотроїцьке" і "Мар'їнка". З 2017 року наші юристи щодня туди виїжджають.

Але, як ми знаємо, сьогодні пропуск на КПВВ "Мар'їнка" і "Майорське" не здійснюється. На "Новотроїцькому" тільки двічі на тиждень відкривають зелений коридор з непідконтрольної території. Наші юристи там теж надають правову допомогу, допомагають координувати людей, які їдуть з правовими питаннями, для того, щоб їх розв'язати на підконтрольній території. Допомагають, розповідають, куди їм потрібно звернутися, які документи необхідні. Тобто повністю супроводжують, обмінюються телефонами, і надалі підтримують зв'язок з цими людьми.

— Центри безкоштовної правової допомоги надають послуги онлайн? Чи є в планах запуск нових платформ, чатботів?

— Так, звичайно. У нас є чатбот, Telegram-канал. Також у нас є мобільний додаток "Безоплатна правова допомога". Його можна встановити за наявності смартфона і доступу до інтернету. Через нього також можна звернутися до центру правової допомоги.

Наразі розв'язується питання про можливість подачі заяви про надання безоплатної вторинної правової допомоги за допомогою електронного цифрового підпису для того, щоб спростити доступ до цієї послуги, щоб, зокрема, люди з непідконтрольної території були змушені перетинати лінію дотику та їхати до нас в офіс, щоб подати документ.

— Як часто до центрів звертаються люди з тимчасово непідконтрольних територій?

— Не завжди люди зізнаються, про те, що вони дзвонять з тимчасово непідконтрольних територій. Але за суттю питання нам стає зрозуміло, де людина проживає. Таких звернень близько 20%. Якщо говорити про вторинну правову допомогу, то внутрішньо переміщені особи, зокрема і ті, які проживають в Україні, і ті, які мають довідку внутрішньо переміщеної особи, але приїжджають періодично до України, а переважно перебувають на непідконтрольній території — від таких осіб у нас близько 50% звернень за вторинної правової допомогою. Це найбільший показник в Україні порівняно з іншими регіонами.

— Що найбільше хвилює людей з тимчасово окупованих територій України?

— Зазвичай люди звертаються тоді, коли вони вимушені. Просто так, звичайно, ніхто не дзвонить і не цікавиться. Правова проблема не тягнеться роками. Вона виникає спонтанно, і коли люди опиняються в такій ситуації, вони звертаються до нас. Часто — з питанням про те, як отримати статус. Дуже багато було питань, коли запровадили карантинні обмеження на соціальні виплати, пенсії. Багато звернень, пов'язаних з призначенням пенсій, оскільки, на жаль, особам з непідконтрольних територій необхідно підтверджувати свій стаж, незважаючи на те, що у них така сама трудова книжка, як і у місцевого населення, з тими самими печатками, ще з часів Радянського Союзу. Але вони змушені доводити всі ці записи в судовому порядку, надавати ще додаткові довідки. Переважно питання пов'язані з подальшим благополуччям, з призначенням якихось виплат і встановленням фактів.

Прямий ефір