Автоматичний арешт і списання коштів на рахунках боржників — чи стосуються зміни переселенців

Иллюстративное фото: shutterstock.com

Автоматизований арешт та списання коштів з банківських рахунків боржників, що запроваджено в Україні, не має застережень для пільгових категорій осіб, які є боржниками у виконавчому провадженні. Це означає, що арешт і списання коштів відбуватиметься і з рахунків внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Про це розповіли правозахисники проєкту "Юридичний порадник для ВПО", інформує "Дом".

"Ще декілька місяців тому в Інтернеті почала з’являтися інформація про те, що незабаром на всіх боржників без виключень очікує автоматичне списання боргів та арешт коштів на банківських рахунках. Поштовхом до подібних публікацій стало ухвалення Міністерством юстиції України наказу від 23.03.2021 № 1061/5 про внесення змін до наказу Мін'юсту України 16.04.2019 № 1203/5 "Про затвердження Порядку автоматизованого арешту коштів боржників на рахунках у банках". Відповідний наказ набув чинності ще 6 квітня 2021 року, проте фактично запрацював лише 6 липня 2021 року, враховуючи передбачену в ньому норму про відстрочення запуску процедури на три місяці", — йдеться в повідомленні.

Так, згідно з чинною редакцією наказу Мін'юсту України від 16.04.2019 № 1203/5, в Україні запроваджена автоматизована система списання з банківських рахунків боржників заборгованостей щодо:

  • аліментів;
  • житлово-комунальних послуг;
  • штрафів (зокрема, за порушення правил дорожнього руху);
  • зарплати;
  • кредитів тощо.

Починаючи із 6 липня 2021 року, державним та приватним виконавцям дозволено за допомогою Автоматизованої системи виконавчого провадження (АСВП) направляти в банки боржників, щодо яких відкрито виконавче провадження:

  • вимогу на отримання інформації про рахунки боржників;
  • постанову про арешт коштів на рахунках;
  • платіжні вимоги на примусове списання коштів з рахунків боржника і перерахування їх на рахунки виконавчої служби для зарахування кредиторам.

Банки, відповідно, мають надати виконавцеві запитувану ним інформацію, арештувати на його вимогу кошти на рахунках боржника та провести списання зазначеної при цьому суми коштів. Разом з тим, враховуючи норми ст. 40 Закону України "Про виконавче провадження", якщо коштів на рахунках боржника буде достатньо для виплати заборгованості, виконавець має закрити виконавче провадження та повідомити банки про зняття арешту. Однак якщо коштів буде недостатньо для сплати боргу, рахунки будуть заарештовані, і виконавець матиме право здійснювати стягнення вже коштом іншого майна.

Правозахисники зазначають, що тут є "підводні каміння". Так, в ідеалі арешт і списання мають здійснюватися лише на суму існуючої заборгованості (підтвердженої рішенням суду), однак у виконавця є повне право додати до цієї суми також виконавчий збір, витрати виконавчого провадження, штрафи та пені за простроченою заборгованістю. Таке право надається йому ч. 6 ст. 48 Закону України "Про виконавче провадження".

Крім того, соціальні рахунки, куди перераховується пенсія, соціальна допомога, стипендія, в ідеалі не можуть бути арештовані.

"Однак, якщо такий банківський рахунок визначено банком як поточний, то арешт може бути накладено на всі доступні на ньому кошти відповідно до постанови виконавця про арешт коштів боржника. Перевіряти рахунки та визначати, звідки відбуватиметься списання коштів, мають при цьому самі банки після надходження постанови державного чи приватного виконавця", — пояснили юристи.

Під час арешту та списання коштів з рахунків не має застережень для пільгових категорій осіб, які є боржниками у виконавчому провадженні. Це означає, як пояснюють правозахисники, що арешт і списання коштів відбуватиметься і з рахунків ВПО, і малозабезпечених сімей, і пенсіонерів, і осіб з інвалідністю, і одиноких матерів тощо.

"У незахищеному становищі опиняються жертви шахрайських схем, на яких оформлено кредити, тим більше якщо вони не знають, що є боржниками. У цьому випадку в разі списання коштів та/або блокування банківського рахунку/ів їм необхідно буде звернутися за поясненнями до банків, а після цього залежно від ситуації проходити тривалий шлях від оскарження судового рішення або виконавчого напису, що стали підставою для відкриття виконавчого провадження, до повернення коштів на рахунки", — додали правозахисники.

Читайте також: Чи може виїхати на окуповані території людина із боргами за кредитом, відповіли у ДПСУ

Нагадаємо, що Верховна Рада звільнила ВПО від неустойки за несплату кредитів, взятих до квітня 2014 року.

Прямий ефір