"Архів Пандори" — українська частина: хто пов'язаний з офшорами та як вивчали документи

Эфир программы "Украина на самом деле". Фото: kanaldom.tv

3 жовтня Міжнародний консорціум журналістів-розслідувачів опублікував матеріали про офшори світових лідерів і чиновників. Масив отримав назву Pandora Papers ("Архів Пандори") — це терабайти внутрішніх документів 14 компаній, які допомагали оформляти офшори. "Архів Пандори" називають найбільшим за всю історію витоком файлів і найбільшим за кількістю учасників спільним розслідуванням в історії журналістики — у ньому були задіяні 600 журналістів із 117 країн.

Хто в офшорах?

Архів містить відомості про майже 30 тис. власників офшорних компаній, серед них — понад 330 політиків, зокрема 35 колишніх і чинних глав держав. "Архів Пандори" — це близько 12 млн файлів.

Інфографіка: bbc.com

Так, з'ясувалося, що президент Російської Федерації Володимир Путін має таємну розкішну віллу в Монако, записану на Світлану Кривоногих, яку вважають матір'ю його дочки. Також у списках — генеральний директор "Першого каналу" Костянтин Ернст, голова адміністрації президента Антон Вайн, зять міністра закордонних справ Сергія Лаврова Олександр Винокуров та інші.

Крім Путіна та низки російських чиновників, у розслідуванні фігурують також колишній прем'єрміністр Великої Британії Тоні Блер, прем'єрміністр Чехії Андрій Бабіш, сім'я президента Азербайджану Ільхама Алієва, король Йорданії та інші світові лідери.

Головною інвестицією офшорних компаній стала нерухомість у Великій Британії — такий вклад часто слугує інструментом відмивання незаконних доходів.

Високопоставлені чиновники України теж опинилися в списку. У складі консорціуму українську частину аналізували розслідувачі видання "Слідство.Інфо". Зокрема це глава СБУ Іван Баканов і президент Володимир Зеленський. Йдеться про 10 компаній, пов'язаних із "Кварталом 95". Зазначено, що була створена низка офшорних компаній, на які йшли оплати за телепродукти. Однак усе це відбувалося у 2012 році, ще до того, як Зеленський посів пост глави держави.

Генеральна прокурорка України Ірина Венедіктова зазначила, що інформація Pandora Papers не є сюрпризом для українських правоохоронців. І що оприлюднені дані давно перебувають у розпорядженні Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) і їх вони вже перевіряли раніше й перевіряють зараз майже "під мікроскопом".

"Як і багато інших, завершила перегляд фільму авторства редакції "Слідство.Інфо". Журналісти припускають, що ціла низка офшорних володінь безпосередньо стосується топменеджменту держави. Як юрист і людина, що обіймає посаду генерального прокурора, я не маю права робити якісь які коментарі щодо цього та давати оцінки пропонованої глядачеві екранізації. Іншими словами, для працівників правоохоронної системи весь цей матеріал не став і не міг стати сюрпризом", — зазначила Венедиктова.

Український бізнес і політики користувалися та продовжують користуватися офшорними механізмами. Однак незабаром ховати активи стане важче. Про це заявив глава комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев. Він додав, що саме Зеленський та його команда у січні 2020 року, вперше за весь час незалежності України проголосували за антиофшорний закон, який набуде чинності у 2022 році.

"Саме цей антиофшорний закон покладе край використанню офшорних компаній будь-ким із українського бізнесу й української політики, будь-ким на території України. Крім того, наша команда восени 2019 року проголосувала дуже важливі два законопроєкти, які з 2022 року дадуть змогу отримувати Україні інформацію про всі активи наших резидентів, розташованих за кордоном. Це так званий автоматичний обмін податковою інформацією відповідно до угоди. І з цього моменту Україна буде знати про те, де і як ховає свої гроші будь-який громадянин", — сказав Гетманцев.

"Навіть не верхівка айсберга"

"Архів Пандори" та його українську частину у програмі "Украина на самом деле" телеканалу "Дом" аналізуємо з політологом Володимиром Фесенком і головною редакторкою агентства журналістських розслідувань "Слідство.Інфо" Анною Бабинець.

Ведучий програми — Денис Похила.

АННА БАБИНЕЦЬ, головний редактор "Слідство.Інфо"

— Як "Слідство.Інфо" отримало таку величезну кількість документів?

— "Слідство.Інфо" — це частина міжнародної мережі розслідувань OCCRP (Центр з дослідження корупції та організованої злочинності, — ред.). Ми давно співпрацюємо з OCCRP.

Це вже не перший такий витік. Якщо пам'ятаєте, була Panama Papers. Ми працювали з цим витоком. Потім Paradise Papers, тепер Pandora Papers. Тобто ми давно є частиною міжнародного ком'юніті журналістів-розслідувачів і ми в Україні завжди працюємо з такими документами. Нам дають доступ, і ми робимо найважливіші розслідування з України. Ось саме з Pandora Papers ми працювали близько року.

— Чому до теми офшорів така увага? І чому в центрі цієї теми у нас завжди опиняються політики?

— Тому що офшори — це не зло, офшори — це інструмент. І дуже часто інструмент для того, аби щось приховати. Якщо нема чого приховувати, відкриваються компанії в Україні, працюють, платять податки.

Коли використовуються офшори — це завжди щось підозріле. Тому, звісно, цікаво й нам, журналістам, розкрити, з якою метою відкрили, наприклад, цілу конструкцію з офшорів, як зараз ми бачимо. І, звісно, політикам це цікаво використовувати. Це було і з попереднім президентом Петром Порошенком, коли була Panama Papers, і з нинішнім президентом, коли є Pandora Papers.

Тобто виходить, що кожен український президент (крім, напевно, Януковича, у якого була готівка), має ось цю пристрасть завести офшорні компанії, кудись щось сховати.

І ми намагаємося зрозуміти — навіщо. І, напевно, політики теж намагаються зрозуміти — навіщо, і, звісно, використовують це в політичній боротьбі.

— Генпрокурорка Ірина Венедіктова звинуватила журналістів у спекуляціях. Вона заявила, що контент складається із припущень. Головне слово, до речі, про яке говорять і ваші зокрема колеги журналісти — це "нібито". "Нібито були", "нібито брали участь", "нібито підписували", "нібито отримували". Що б ви відповіли на це?

— Насправді це не головне слово, але ОК. Пані Венедіктова відмовила нам в інтерв'ю, ми домагалися його кілька місяців. Просили, щоб нам це прокоментувала.

Приємно, що вона, звісно, подивилася наш фільм, і очевидно, що генеральному прокурору відомо набагато більше, ніж журналістам. І взагалі, оскільки справа резонансна, цим варто було б ділитися, як мені здається.

Ми показали ту картину, яку ми можемо довести. Ми прекрасно розуміємо, що те, що ми зараз маємо, це все повинно перейти до слідчих органів і це повинні розслідувати компетентні органи.

Проте Зеленський там точно фігурує і не "нібито". З цим вийшли сьогодні перші шпальти The Washington Post, BBC, Süddeutsche Zeitung та інших партнерів у всьому світі. Можна, звісно, вважати, що "нібито", але насправді це підтверджено кількома сотнями журналістів.

— Ваша колега Олена Логінова заявила, що інформація щодо Pandora Papers, можливо, ще з'являтиметься. І можливо, що там є ще українці. Чи є у вас інформація, хто саме може стати фігурантом подальших розслідувань?

— Я б хотіла відзначити заяву Гетманцева — це дуже хороший сигнал. Маю на увазі його слова, що офшори закриватимуть. Це все-таки, я думаю, великий тиск з боку журналістів теж. Деофшоризацію починав Петро Порошенко, але вона якось не закінчилася. Можливо, зараз це дійсно працюватиме. Саме у 2022 році закінчується контракт між "Кварталом 95" та [Ігорем] Коломойським. Це 10-річний контракт, за яким, можливо, виплачували ці гроші. І саме можна, власне, починати деофшоризацію.

Щодо інших фігурантів, хто ще є. На сайті "Слідство.Інфо" є ціла стаття, де ми описуємо, хто ще з українців, зокрема політиків, є в Pandora Papers. Там є міністр культури пан Ткаченко. Там історія про Одеську кіностудію, можна детальніше почитати, як він отримував на неї право власності. А також там є Борис Ложкін, колишній керівник Адміністрації президента [Петра Порошенка], точніше, квартира в Лондоні, пов'язана з його донькою. Ахметов також фігурує.

Всього 38 українців, які мають якийсь політичний бекграунд, є в Pandora Papers. І, якщо я не помиляюся, то це найбільша кількість політиків з усіх країн, які з'явилися в Pandora Papers.

— Є думка, що це розслідування має стати відправною точкою боротьби з офшорами. Це зважаючи на те, що наступного року в нашій країні запрацює антиофшорне законодавство. І ми зможемо, хоча б частково, перемогти це явище.

— Ми сподіватимемося. Ми сподівалися й після Panama Papers, що все згорнеться. Можливо, дійсно буде воля це зробити. Ми дуже сподіватимемося, що все-таки ті гроші, які виробляють та заробляють в Україні, і працюватимуть в Україні. Тому що, якщо ми говоримо, наприклад, про "Квартал 95" — продукт виробляли тут, Коломойський купував його тут, показували його тут, але вся фінансова частина крутилася за кордоном. Це спроби оптимізувати податки, гроші виходять з України, відповідно, не наповнюється бюджет. І це велика проблема всіх, хто використовує офшори.

Тому було б дуже хорошим знаком, якби все-таки гроші залишалися в Україні, й бюджет би наповнювався, й те, що зароблено та зроблено в Україні, залишалося в Україні, а не в Белізі, не на BVI і на всіх інших юрисдикціях. Так, мені б хотілося, щоб ми, українські журналісти, міжнародні журналісти, також допомогли цьому процесу прискоритися.

Анна Бабинець. Фото: kanaldom.tv

ВОЛОДИМИР ФЕСЕНКО, політолог

— Яке ваше ставлення до розслідування журналістів?

— Я думаю, що це дуже правильна й корисна діяльність. І такі міжнародні журналістські консорціуми спрямовані на те, щоби поступово розкривати офшори. І, можливо, інформаційно, іміджево дискредитувати схеми мінімізації та ухилення від податків через офшори. Це така, я би сказав, глобальна кампанія боротьби з офшорами.

Але ось те, що ми зараз бачимо, читаємо — попереднє та нинішнє розслідування — це навіть не верхівка айсберга. Це маленький шматочок на верхівці айсберга.

Я наведу один приклад. Ні для кого не секрет, офшорами користується весь великий бізнес в Україні, весь без винятку. І значна, якщо не переважна, більшість середнього бізнесу. І ось ці розслідування на майбутнє є сигналом: треба йти від офшорної діяльності, необхідна детінізація української економіки. Власне, чим зараз і намагається займатися нинішня влада, пробувала займатися, хоча без особливого успіху, й попередня влада. Але це неминуча тенденція.

А політичні скандали, які виникають з офшорами, — це привіт із минулого й сигнал у майбутнє. Краще цим не займатися.

— Ось у бесіді з Анною ми згадали президента Януковича, який утік. І документи свідчать про 2012 рік, саме коли він був президентом. А ці роки — це був сильний тиск на бізнес, особливо з боку сина Януковича Олександра. І тоді, як кажуть бізнесмени та підприємці, дуже мало було варіантів. Або ти йдеш до такої тіні, як офшори, або до тебе приходить податкова й починає на тебе тиснути. Ви згодні з такою думкою?

— Так, безсумнівно. Але це почалося ще навіть не за Януковича. Почалося в 90-ті роки. Це знають усі, хто займався бізнесом. Особливо серйозним бізнесом. Якщо бізнес був пов'язаний із зарубіжними операціями, теж користувалися офшорами.

Офшори — це інструмент. А інструментом можна користуватися і на благо, і на зло.

А що стосується часів Януковича, то дійсно намагалися в такий спосіб іти від надмірного впливу тодішньої влади, правоохоронних структур. Тому що тиск був великий.

І дійсно за Януковича більше оперували кешем, готівкою. І "данину" з різних бізнесів збирали готівкою переважно. Але я думаю, що деякі компанії — не самого Януковича, а пов'язані, напевно, з людьми з оточення Януковича, — займалися теж офшорними схемами. Думаю, що це все ретельно маскували та створювали довгі ланцюжки. Не було видно відразу бенефіціара, хто міг бути до цього причетний.

А так ситуація за Януковича багатьох бізнесменів, особливо середнього бізнесу, примушувала йти до тіні від гріха далі.

Так, не лише великий, але й середній бізнес уже давно, із 90-х років, користується офшорами. Така реальність, так у нас розвивався бізнес.

Крім того, про інформацію щодо Зеленського, щодо "Кварталу 95", яка зараз з'явилася в розслідуванні, було відомо. Адже це не секрет. Те, що Коломойський платив "Кварталу 95" за контент, який транслювали на телеканалі "1+1". Навіть сума 40 млн, яка фігурує у розслідуванні, називалася під час президентських виборів 2019 року.

Інша справа, це розслідування показало конкретні документи. Ось це важливий момент.

Але саме сенсації з чимось невідомим — такої сенсації немає. Інформація про це була.

Мені здається, що в цьому разі офшорна схема оплати багато в чому диктувалася інтересами Коломойського передусім. Зараз Коломойського звинувачують у незаконному виведенні коштів із "ПриватБанку", йдуть розслідування щодо цієї справи, суди. Така дуже складна та неоднозначна ситуація.

Але Зеленський та його товариші за "Кварталом 95" повинні були отримати оплату за свою працю. І була ситуація, до речі, теж відома ще до виборів — про неї, здається, писали у 2018 році — Коломойський заборгував "Кварталу 95", не розплатився. І вони навіть публічно до нього зверталися, аби він покрив свої борги.

Тому, якщо запропонували оплату через офшори, ну, скористалися. За це можна, звісно, критикувати. Але треба було отримати гроші за свою працю. А в якій формі отримували, можливо, тоді "кварталівці" на це не зважали. Але тієї миті, ймовірно, проблема в тому, що ці не надто чисті інструменти використовував Коломойський, а його партнери змушені були приймати правила гри.

Хоча, насправді це було не лише з Коломойським пов'язано. Це така широко поширена практика.

Але тепер на майбутнє всім бізнесменам треба зважати на те, що така інформація може стати публічною. А це може мати неприємні наслідки.

— Крім України у розслідуванні вказані багато інших країн. Велика Британія взагалі на першому місці за кінцевими бенефіціарами, Росія, Китай тощо. Останнє місце — за США. Водночас в українських ЗМІ щодо нашої країни ходила цифра 38. Про що свідчить така кількість країн?

Ілюстративний скріншот відео: kanaldom.tv

— 38 — це кількість фігурантів, конкретні фізичні особи. А в інфографіці представлені компанії.

На перший погляд може здатися дивним, що лідирує Велика Британія. Все-таки шанована країна, одна із найвпливовіших у Західному світі, з великою історією.

Але у мене припущення, що ось ці британські офшорні компанії відкривали саме представники пострадянського бізнесу. Можливо, й деякі люди теж із країн із тіньовою економікою, Латинської Америки зокрема. Тому там не так сам британський бізнес "вражений", як це участь представників країн із тіньовою економікою.

Україна тут присутня, тому що це друга за розмірами країна пострадянського простору. Але й інші пострадянські країни там є. Просто в таблиці, можливо, невеликий масив інформації представлений. А насправді офшорів багато різних. І ми маємо поки інформацію лише про невелику їхню кількість.

На що б я ще звернув увагу. Щодо Зеленського все-таки йдеться про період, коли він не був президентом. Він був бізнесменом, як його колеги. А ось попередній скандал стосувався попереднього президента Петра Порошенка. І там ішлося про офшори вже в період, коли Петро Олексійович був і президентом, а ще раніше був народним депутатом і певний період часу був двічі міністром. Ось це конфлікт інтересів.

Треба розслідувати ці всі речі. Але передусім — те, що стосується конфлікту інтересів. Тобто коли бізнесом займаються державні службовці. Ось це прямий конфлікт інтересів навіть за нашим законодавством. Це хоча й не прямо, але це корупція.

Перша ганьба й більш масштабна була пов'язана саме з Порошенком. Ось у чому біда. І ця історія п'ятирічної давнини досі так і не розслідувана. Питання — чому?

Володимир Фесенко. Фото: kanaldom.tv
Прямий ефір