Операція "Світанок": успіхи армії Ізраїлю та позицію країни щодо війни в Україні обговорюємо з військовим експертом Віктором Верцнером

Віктор Верцнер. Фото: lb.ua

З 5 до 7 серпня у секторі Газа армія оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ) провела антитерористичну операцію "Світанок". У ході 55-годинної операції було ліквідовано лідерів палестинського радикального руху "Палестинський ісламський джихад". Завершилася операція 7 серпня підписанням угоди про припинення вогню.

Як ізраїльській армії вдалося за 55 годин провести одну із найкращих військових операцій у секторі Газа. Чи є паралелі у військовій ситуації Ізраїлю із ситуацією в Україні. Чому Ізраїль досі не постачає озброєння Україні. І коли Київ зможе отримати знамениту систему "Залізний купол". Про це в ефірі телемарафону "Говорить Україна" телеканалів "Дом" та UA розповів військовий експерт, майор резерву армії ЦАХАЛ Віктор Верцнер.

"Ми просто хочемо, щоб звідти не летіли ракети"

­­ –– Чи можете пояснити, чому операція "Світанок" –– найкраща, адже не перший рік відбувається протистояння?

–– Ця операція одна з найкращих з однієї простої причини –– ініціатива була з самого початку за нами.

Розгляньмо контекст операції, з чого все почалося? Почалося все з того, що за 3 дні до початку операції було заарештовано одного з лідерів "Ісламського джихаду" на західному березі річки Йордан. На що "Ісламський джихад" відреагував погрозами терактів уздовж кордону із застосуванням протитанкових ракет (до речі, палестинці використовують переважно російські ракети). Саме тому Ізраїль був змушений закрити на три дні усі сусідні населені пункти до сектора Гази.

Звичайно, Ізраїль не міг змиритися з такою ситуацією, коли багато ізраїльтян не можуть вийти зі свого дому. Тому було розроблено план, отримано достовірні розвіддані про перебування де-факто начальника генерального штабу "Ісламського джихаду" у Секторі Гази. Його вдало знищили.

Він перебував у квартирі на четвертому поверсі багатоповерхової будівлі і був знищений разом зі своїм оточенням, з мінімальною шкодою для мирного населення.

До речі, кілька разів ця операція скасовувалась, оскільки поряд були діти чи інші цивільні особи. І тільки після того, як було видно, що там мінімум цивільних, було дано зелене світло на проведення операції.

Наступного дня було знищено його колегу, командира південної бригади Сектора Газа, а також командирів ракетного та протитанкового підрозділів ісламського джихаду.

Вся верхівка "Ісламського джихаду" була знищена за 55 годин проведення операції.

Цю операцію можна назвати безпрецедентною перемогою держави Ізраїль.

Терористичні організації дуже люблять "гарні" картинки –– зруйновані будинки в Ізраїлі, багато крові, багато жертв. За ці 55 годин було випущено по території Ізраїлю близько 1100 ракет. У нас є військовослужбовці з легкими осколковими пораненнями та один цивільний із пораненням середньої тяжкості, який, до речі, є мешканцем Гази та легально працював на території Ізраїлю.

–– "Палестинський ісламський джихад" відрізняється за силою від ХАМАСа ("Ісламський рух опору")?

–– "Ісламський джихад" і ХАМАС –– союзники, у них є спільні штаби, відпрацьовані плани дій. Однак це не та сама організація. Деякі бачать "Ісламський джихад" як радикальнішу організацію.

"Ісламський джихад" –– організація слабша, ніж ХАМАС (що раніше отримував фінансування від Ірану), сьогодні вони мають розбіжності з Іраном щодо Сирійського питання, тому вони навряд чи вже отримують фінансування.

"Ісламський джихад" безпосередньо фінансується Іраном, і це знакове питання, тому що це частина нашого протистояння з Іраном –– це, по-перше. По-друге, те, що Ізраїлю вдалося утримати ХАМАС осторонь цього конфлікту –– це теж велике досягнення оперативне та політичне, тому що Ізраїль не був зацікавлений у прямому конфлікті з ХАМАС. І ще одна ключова відмінність –– це те, що цього разу в нас була ініціатива Ми обирали, коли атакувати, ми вибирали кого атакувати, а не дослухалися до терористичних організацій.

–– Була інформація, що ЦАХАЛу вдалося вмовити лідерів ХАМАСу, що не в їхніх інтересах втягуватися в те, що відбувається.

–– У тому, що ХАМАС вибрав у цьому випадку не брати участі та не підтримати "Ісламський джихад", можна бачити досягнення Ізраїлю. А може, досягнення ще попередньої операції, де обидві організації отримали серйозний удар.

Паралелі з Україною

–– У Держдепартаменті США заявили, що повністю підтримують право Ізраїлю на самооборону, але водночас Вашингтон закликав сторони уникати подальшої ескалації. І тут мимоволі проводиш паралелі з Україною та так званими угрупованнями "Л/ДНР", коли українські війська мали сили повністю звільнити частини Донбасу від квазіреспублік та представників армійських корпусів РФ. Тоді світ казав Україні: самооборона без ескалації, не треба ескалації, нумо домовлятися. Самооборона, але не ескалація? Вам не здається, що це два взаємно протилежні терміни?

–– Це не зовсім правильне порівняння, хоча деякі паралелі є.

Чому порівняння не зовсім правильне? Тому ні для кого не є секретом, що армія оборони Ізраїлю може досить швидко захопити Сектор Газа.

Проблема лише в тому, що для того, щоб убезпечити громадян Ізраїлю, нам доведеться там залишитися. А залишатись ми там не хочемо, ми не хочемо ці землі, ми не хочемо ці території. Ми хочемо жити з ними у світі, ми просто хочемо, щоб звідти не летіли ракети.

–– Чи є причини до того, що ситуація повернеться до процесу ескалації?

–– Безперечно, вона повернеться. Це лише був один із витків цього конфлікту. Ми виграли бій, але не виграли поки що війну. Ми показали в цьому бою, на що здатні.

–– Відбувається зближення РФ з Іраном. В Ізраїлю подібне зближення спричиняє сильну тривогу, але, незважаючи на це, країна чомусь не поспішає спалювати мости з Москвою та надавати Україні необхідну допомогу у необхідному обсязі. Чому?

–– Політичне керівництво Ізраїлю намагається мінімізувати збитки, які будуть завдані безпеці держави Ізраїль, у зв'язку з цим потепління у відносинах Росії та Ірану. Вони ніколи не були холодними, вони завжди були теплими, але сьогодні є серйозне потепління, яке диктується ситуацією в Україні.

Однак, якщо там буде тотальне зближення, то, мені здається, Ізраїль таки допомагатиме Україні більше.

–– У цьому аспекті дивно, що наприкінці липня спалахнув скандал через загрозу закриття в Росії представництва єврейського агентства "Сохнут". Але ж мости все одно залишаються?

–– Причина проста –– наші військові льотчики та повітряно-космічні сили Росії літають у небі Сирії, і для цього між нашими країнами потрібно підтримувати якісь переговорні можливості.

Ви самі розумієте, що від конфлікту між Ізраїлем та Росією нікому не буде добре, тому найкраще його уникнути.

–– Чи є, на вашу думку, сценарій, за якого Ізраїль поступиться нейтралітетом і постачатиме Україні необхідне озброєння?

––  По-перше, я відразу хочу сказати, ні, ніякого нейтралітету. Ізраїль однозначно підтримав Україну в цій війні, і не раз наш уряд заявляв про цю підтримку і в ООН, і в заявах прем'єр-міністра та інших міністрів.

Тут справа в іншому, у військовій допомозі, але від нас йде інша допомога. З іншого боку, не обов'язково безпосередньо постачати озброєння Україні. Ізраїль може продати, наприклад, свої старі літаки F16 третій стороні, а третя сторона може робити з ними, що хоче.

–– Але санкційний тиск із боку Ізраїлю у бік Російської Федерації ще не почався.

–– Крім олігархів, ні, не почався. На олігархів є тиск, тобто дуже складно сьогодні російським олігархам переказати свої фінанси до Ізраїлю та й просто переїхати сюди.

–– Дуже часто говорять про "Залізний купол", необхідний для України. Але Ізраїлю самому не вистачає "Залізного купола". У разі достатньої кількості та відсутності загрози для держави Ізраїль передача "Залізного купола" можлива?

–– Де-юре, напевно, можлива. Де-факто, я не бачу такий процес можливим.

Тому що Ізраїль має всього 10 батарей "Залізного купола", цього не вистачає для того, щоб закрити Ізраїль.

Так, цього вистачить, щоби закрити Київ, але не вистачає, щоби закрити Ізраїль. Ми є свідками того, наскільки потрібен "Залізний купол" тут, принаймні поки не з'явиться "Залізний промінь", який поставлять на озброєння десь за два роки. "Залізний промінь" –– це лазерна система, яка може збивати цілі, що низько летять. По-перше, це два роки, по-друге, він не дуже ефективний у хмарному небі, тому вони працюватимуть разом –– і "Залізний купол", і "Залізний промінь". А щоб говорити про майбутні постачання [Україні] –– для цього потрібно спочатку ці батареї зробити, а це триватиме довго.

Читайте також: Операція "Світанок" — одна з найкращих: експерт дав оцінку (ВІДЕО)

Медіа-партнери
Прямий ефір