Америка повертається: Ендрю Мак, Євгеній Єнін та Володимир Дубовик про пріоритети політики Байдена

Анна Нитченко и гости программы "На самом деле: Мир"

Америка повертається. Такий ключовий меседж політики 46-го президента США Джозефа Байдена. Чітко позначивши напрям своєї діяльності ще на інавгурації, господар Білого дому послідовно відновлює зв'язки та зобов'язання своєї країни, порушені або ж зовсім розірвані його попередником Дональдом Трампом.

"Ось мій посил всім, хто перебуває за нашими кордонами: Америка пройшла через випробування і вийшла з них тільки сильнішою. Ми відновимо наші союзи та знову знайдемо спільну мову зі світом. З метою протидіяти викликам не вчорашнього, а сьогоднішнього і завтрашнього дня. І ми очолимо рух вперед, демонструючи не свідчення нашої сили, а силу нашого прикладу. Ми знову станемо сильними партнерами, яким можна довіряти, які прагнуть до миру, прогресу та безпеки", — заявив Байден.

Основну увагу Джо Байден зверне на глобальну безпеку та відновлення ролі США як її гаранта. Одну тему президент США позначив як особливо важливу — протидія Росії. За його словами, настала пора щось робити зі вседозволеністю, з якою Кремль під керівництвом Володимира Путіна втручається в справи не тільки сусідніх країн, а й самих Сполучених Штатів.

Основні пріоритети політики президента Джо Байдена обговорюють гості програми "На самом деле: мир" телеканалу "Дом":

  • Ендрю Мак, позаштатний радник президента України Володимира Зеленського;
  • Євгеній Єнін, заступник міністра закордонних справ України;
  • Володимир Дубовик, директор Центру міжнародних досліджень.

Чому Байден не дзвонить Зеленському

Протягом місяця після вступу на посаду Джозеф Байден розмовляв по телефону майже з усіма керівниками країн-союзниць США. Однак вже березень, а з президентом України Володимиром Зеленським спілкування поки ще не було. Експерти ж не вбачають в цьому будь-якого сигналу невдоволення з боку США. Рекомендують не переоцінювати вагомість телефонного спілкування між президентами та запевняють — за президентства Байдена українсько-американські відносини лише посиляться.

— Чому досі не відбулася бесіда Джозефа Байдена з Володимиром Зеленським?

Ендрю Мак: Мені здається, цьому телефонному дзвінку приділяється занадто багато уваги. Простий факт полягає в тому, що Україна отримала колосальну підтримку з боку адміністрації Байдена. Всі обговорення на різноманітних рівнях сьогодні відбуваються набагато швидше, ніж при попередній адміністрації, — і підтримка, яку Держдепартамент і президент США надають Україні, дійсно дуже позитивно сприймається в США.

Це свідчить про те, що Україна залишатиметься у фокусі головних зовнішньополітичних пріоритетів для нинішньої адміністрації США.

Наприклад, позиція американської адміністрації щодо анексії Криму: нинішня заява прозвучала набагато вагоміше, ніж заяви, зроблені попередньою адміністрацією. Буквально в найближчому майбутньому очікується посилення санкцій проти Росії. І це лише в перші 60 днів роботи нової американської адміністрації! Якщо згадати перші два місяці правління Трампа, то в той період обговорювалося "потепління" і розвиток відносин з Росією, а питання України — як ключова перешкода в цих відносинах — намагалися відсунути з порядку денного якнайдалі.

Тому підтримка України не просто не припинилася — на мій погляд, вона значно посилилася.

І, на мою думку, робити висновки про політику адміністрації Байдена щодо тих чи інших країн на підставі телефонних дзвінків їхнім лідерам — некоректно. Якщо мені не зраджує пам'ять, то президент Байден поки не дзвонив президентові Польщі, так? Чи має це означати, що США не підтримують Польщу або незадоволені її поведінкою на міжнародній арені? Звичайно ж, ні!

Думаю, адміністрація Байдена і сам президент Байден проводитимуть обговорення і переговори з президентом України в нормальному режимі, а в майбутньому відновиться і звичайна практика регулярних візитів світових лідерів до Вашингтону. Єдина причина, по якій цього поки не відбувається, — це пандемія COVID-19. Поки з моменту зміни американської адміністрації жоден зі світових лідерів не зміг здійснити візит до Вашингтону через несприятливу епідеміологічну ситуацію.

Володимир Дубовик: Двосторонні відносини неможливо зводити лише до розмови безпосередньо двох президентів. Двосторонні відносини — це набагато більше. І ці відносини нормальні. Нещодавні кроки з боку США показали, що американська підтримка України зберігається, що вона має стратегічний характер і визначена на кілька років вперед.

А розмова двох президентів на якомусь етапі відбудеться. Можливо, це очікування того, що українське керівництво має зробити певні кроки в правильному напрямку для того, щоб такий діалог на вищому рівні відбувся. Я це допускаю. Але з іншого боку, впадати в якусь паніку, говорити, що це криза двосторонніх відносин, я б не став.

Володимир Дубовик

Євгеній Єнін: Наші відносини набагато глибші та ширші, ніж дзвінки навіть на найвищому рівні. Діалог між українською владою та американською новою адміністрацією триває повним ходом. Уже поспілкувалися міністри закордонних справ, міністри оборони. Найближчими днями очікується розмова на рівні міністрів інфраструктури. І цей телефонний дзвінок з Вашингтону рано чи пізно буде.

Американська сторона вже зазначила, що відсутність дзвінка до сьогоднішнього дня пов'язана, насамперед, із надзвичайною завантаженістю американського лідера і відсутністю якихось кадрових призначень, узгодження яких вимагає проходження через Сенат.

Ось власне всі ті причини, які не дозволили цьому дзвінку відбутися до сьогоднішнього дня. Але ми не робимо з цього ніякої трагедії.

— Як змінюється комунікація між президентами США та України в порівнянні з їхніми попередниками?

Ендрю Мак: Думаю, навіть не варто порівнювати президента Байдена і президента Трампа. Трамп — політик зовсім іншого типу: він був бізнесменом, забудовником, і справді не розумів усієї складності того, що відбувається в Україні. Тоді як президент Байден давно "в темі", він багато років займається цими питаннями та приділяє їм велику увагу. Тому, на мій погляд, лідери наших країн дуже добре порозуміються.

Євгеній Єнін: Ми дуже сподіваємося, що під час першого дзвінка та подальших контактів, зокрема особистих, вдасться налагодити дружній робочий діалог. Ми точно знаємо, що президент США надзвичайно добре обізнаний про українське досьє, і вважаємо, що це є надзвичайно великим плюсом в нашій ситуації.

Володимир Дубовик: Думаю, що з Трампом прямої комунікації як такої й не було, за винятком тих кількох дуже відомих розмов. Комунікація здійснюється, в основному, не на рівні "президент — президент", а на рівнях інших структур: Державного департаменту, Міністерства закордонних справ з нашого боку, на рівні послів, на рівні посадових осіб зі зовнішньополітичних міністерств і відомств. А така комунікація є. І це важливіше, ніж суто символічна розмова двох президентів.

Загострення відносин між США і Росією

Раніше Вашингтон вже ввів санкції проти РФ і за агресію в Україні, і за порушення прав людини. Серед останніх — за використання хімічної зброї, отруєння опозиціонера Олексія Навального і суд над ним. Світова спільнота заговорила про різке похолодання відносин між Росією і США. І буквально нещодавно сам американський президент чітко позначив — з Росією компромісів не буде.

В інтерв'ю телеканалу АВС 16 березня Джо Байден заявив, що Володимир Путін відповість за свої агресивні дії:

Журналіст АВС: Ви ж знаєте Володимира Путіна. Ви вважаєте його вбивцею?

Байден: Так, вважаю.

Журналіст АВС: Яку ціну він заплатить?

Байден: Він заплатить свою ціну, незабаром побачите.

На репліку президента США Володимир Путін відреагував прикладом з дитинства: "Я згадую — в дитинстві ми у дворі, коли сперечалися один із одним, говорили так: хто як обзивається, той так і називається. Це не випадково, це не просто дитяча приказка і жарт. Сенс дуже глибокий в цьому, психологічний. Ми завжди в іншій людині бачимо свої власні якості".

— З приводу фрази Путіна, яка вже у всіх на слуху, "хто як обзивається, той так і називається". Що вона означає з боку дипломатії? Тому що зовнішньо така реакція схожа на якусь образу. І взагалі, з приводу відносин між США та Росією, як вони будуть змінюватися з новим президентом Байденом?

Євгеній Єнін: Реакція Путіна — це миттєва людська рефлексія на те, що ти отримуєш, м'яко кажучи, не найлюб'язніші компліменти на свою адресу з боку партнера. Безумовно, російська сторона вважає, що це саме Сполучені Штати загнали відносини в глухий кут. Що деградація діалогу з Російською Федерацією може мати надзвичайно серйозні наслідки на міжнародній арені.

І безумовно, як вже не раз путінський режим це демонстрував, це все може звестися до "гри м'язами" Росії в певних регіонах. А це вона на сьогодні може дозволити.

Нас найбільше насторожує непередбачуваність, яку ми бачимо з російської сторони. Чим ми можемо відповісти? Безумовно, посиленням нашої обороноздатності, посиленням нашої міжнародної коаліції, яка останні сім років російської агресії активно підтримує українську сторону.

Євгеній Єнін

Володимир Дубовик: Було ясно, що з приходом нового президента Байдена відносини будуть, найімовірніше, ставати більш жорсткими. З різних причин. По-перше, позиція Демократичної партії США в останні роки щодо Росії була досить критична, по-друге, були точні дані про те, що Росія працює проти перемоги Байдена на виборах, і, власне кажучи, в нещодавно оприлюдненій доповіді офісу директора Національної розвідки США про це багато йдеться. Тому Байдену потрібно було показати, що він, дійсно, має намір досить жорстко спілкуватися з російським керівництвом. Що загалом він і зробив в інтерв'ю ABC.

Читайте також: РФ вела кампанію з очорнення Байдена під час виборів, — розвідка США

Що стосується реакції Путіна, то вона цілком в його манері, в такій вулично-хулігансько-уркаганській, до якої ми вже звикли за багато років його управління Росією. Тому тут особливо дивуватися, думаю, не варто.

Протистояння США та Китаю

Китай і США називають наддержавами найближчого десятиліття. Попри відоме протистояння між країнами, Байден в статусі президента серед перших поспілкувався з лідером Китаю — президентом Сі.

— Якими будуть подальші взаємини лідерів цих двох країн?

Ендрю Мак: Що стосується президента Байдена та президента Сі — на мою думку, вони продовжать розпочатий діалог. Думаю, безумовно існують сфери, в яких Сполучені Штати та Китай можуть плідно співпрацювати.

Разом з тим, здебільшого відносини наших двох країн переживають не найкращий період, особливо в тому, що стосується зовнішньополітичних пріоритетів. Але абсолютно точно, що адміністрація Байдена буде приділяти найпильнішу увагу питанню дотримання прав людини в Китаї — набагато більше, ніж це відбувалося при президенті Трампі.

Анна Нитченко та Ендрю Мак

Євгеній Єнін: Як ми спостерігали впродовж попереднього року, китайський фактор став одним із важливих моментів передвиборчих перегонів двох кандидатів на пост президента США. І обидва кандидати цим користувалися. Проте нещодавно державний секретар США підтвердив, що вони мали серію досить непростих переговорів та ідентифікували ті сфери, в яких є суттєві розбіжності.

І, безумовно, все цивілізоване людство зацікавлене, щоб дві найбільш потужні в економічному та військовому планах держави взаємодіяли. Це, безумовно, сприятиме вирішенню низки інших проблем, які стоять перед усім людством.

Володимир Дубовик: Конкуренція між США та Китаєм, звичайно, є. Але є і співпраця. І Байден багато разів говорив, що відносини з Китаєм — вони багатопланові, десь ми співпрацюємо, десь сперечаємося, десь ми не погоджуємося.

Нещодавня зустріч на Алясці керівників зовнішньополітичних відомств двох країн показала, що в їхніх стосунках є потенціал. Давно не було такого роду зустрічей між китайським і американським керівниками, де б відбувся такий взаємний жорсткий діалог. Тому подивимося, які будуть відносини. Зараз американці не готові поліпшувати відносини з керівництвом Китайської Народної Республіки. Китай також намагається показати, що він є великою державою. Тому поступатися в якихось для себе принципових питаннях не буде. Думаю, що це тільки початок діалогу.

— Які ризики можуть бути? До чого може призвести таке жорстке спілкування?

Володимир Дубовик: Головний ризик — пряме військове зіткнення. Це можливо, якщо Китай спробує силою інтегрувати, припустимо, Тайвань, або ще якісь радикальні дії. Знову-таки, якщо загостряться відносини між Китаєм і Японією. Тут будуть порушені точки дотику, в яких США виступають гарантом безпеки. І якщо проти об'єктів, гарантом безпеки яких є Сполучені Штати, будуть силові дії з боку Китаю, це може викликати ризик прямого зіткнення.

Але думаю, що і в Пекіні, і в Вашингтоні розуміють, що потрібно зробити все для того, щоб уникнути прямого військового зіткнення, і все-таки вирішити питання в мирній площині.

Євгеній Єнін: На сьогодні будь-яких очевидних ризиків переходу політичних або економічних розбіжностей у військове протистояння не спостерігається. І ми будемо розраховувати на те, що дипломати обох країн якісно попрацюють в цьому напрямі. Щоб знизити будь-який одномоментний ризик.

Читайте також: США VS Китай VS Росія: хто правитиме світом?

Медіа-партнери
Прямий ефір