Алгоритм вже працює: як приїхати з Донецька до Харкова та не отримати штраф на кордоні

Таможенный пункт "Гоптовка". Фото: comments.ua

Жителям ОРДЛО для того, щоб потрапити на підконтрольну Україні територію, доводиться перетинати неконтрольовану ділянку кордону з Росією. Причина: незаконні збройні формування обмежили в'їзд через підконтрольні їм пункти пропуску на Донбасі.

У таких випадках при в'їзді з Росії на митних пунктах українські прикордонники найчастіше накладають штраф — 1700 грн. Правозахисники організації "Східна правозахисна група" розробили новий алгоритм дій, який дозволяє уникнути адміністративного стягнення. Про те, як потрібно діяти — розповів засновник правозахисної організації Павло Лисянський у програмі "5 вопросов на злобу дня" телеканалу "Дом".

— Питання від нашого глядача: "Якщо я буду їхати з Донецька до Харкова, які санкції та штрафи чекають на мене? Їхати ж треба".

— Найімовірніше, на вас складуть постанову на штраф. Якщо ви раніше з підконтрольної Україні території їхали в Донецьк через КПВВ, а зараз в'їжджаєте в Україну через Російську Федерацію, то на думку прикордонників, ви порушуєте статтю 204-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП) — "Порушення порядку в'їзду/виїзду з тимчасово окупованої території". (Тому що на цьому шляху людина спочатку виїжджає з ОРДО в Росію, тим самим перетинає неконтрольовану Україною ділянку кордону з Російською Федерацією, — ред.).

Вам можуть виписати штраф у сумі 1 700 грн. Якщо ж ви надасте всі необхідні докази, чому в такий спосіб в'їжджаєте на підконтрольну Україні територію, на вас можуть все одно скласти постанову, але прикордонники можуть винести усне попередження. Стаття 22 КУпАП передбачає, що при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення уповноважена для ухвалення рішення посадова особа може звільнити порушника від адміністративної відповідальності та обмежитись усним попередженням.

— Але була інформація, що такі штрафи планують скасувати.

— Фактично за перетин неконтрольованої ділянки кордону з Російською Федерацією можна винести усне попередження. Тому, в принципі, зміни до законодавства України на сьогодні не потрібні. Достатньо політичної волі. Тому скасовувати цей закон, вважаю як правозахисник, немає сенсу.

Тому що процедура скасування закону триватиме рік мінімум. Поки законопроєкт розгляне профільний комітет Верховної Ради, поки парламент внесе його до порядку денного й так далі — це все буде дуже довго.

Ми, правозахисники, стоїмо на принципах мирної реінтеграції тимчасово окупованих територій і ведемо боротьбу за кожного жителя ОРДЛО.

Але якщо ми будемо штрафувати кожного жителя за в'їзд в Україну з Росії за те, що окупант закрив КПВВ (тобто це окупант створює такі проблеми), то ситуація, звичайно, буде погіршуватися. І у жителів ОРДЛО, коли вони будуть приїжджати та бачити ці штрафи, буде залишатися поганий осад, і вони будуть негативно налаштовані до України.

Тисячі штрафів кожен день, десятки тисяч на місяць — це негативно позначиться для України.

— Давайте тоді по факту. Ось, наприклад, звичайна ситуація: мій знайомий їздив у Донецьк провідати своїх рідних. Але коли він повертався з Донецька, незаконні формування відмовили йому в перетині лінії зіткнення. Тепер йому потрібно їхати в Росію, звідти в'їжджати в Україну, на кордоні йому випишуть штраф. Як йому пояснити нашим прикордонникам, що він потрапив в безвихідну ситуацію: йому потрібно повертатися до Києва, але через лінію зіткнення його не пропускають? Може, написати якусь заяву? Як бути?

— Ми розробили новий алгоритм. Ми про нього не заявляли, поки його не випробували.

Через митний пункт пропуску "Мілове" (який розташований на українсько-російському кордоні, — ред.) їхала жінка з літнім чоловіком. Ми заздалегідь написали на неї клопотання та відправили це клопотання в Східне управління Держприкордонслужби України та Луганський прикордонний загін (бо ситуація відбувалася в районі смт Мілового Луганської області, — ред.). Прикордонники взяли це клопотання та винесли жінці та чоловіку усне попередження.

Коли ми побачили, що це працює, ми заявили про свій алгоритм привселюдно.

Суть алгоритму: коли ви збираєтеся їхати (з ОРДЛО через Росію, — ред.), необхідно просто написати заяву, чому ви збираєтеся їхати на підконтрольну Україні територію таким шляхом. Ви відправляєте цю заяву електронною поштою на адресу Східного управління Держприкордонслужби — того прикордонного загону, через зону відповідальності якого ви збираєтеся їхати. Якщо це Луганська область (пункт пропуску "Мілове") — то це Луганський прикордонний загін, якщо це Харківська область (пункт пропуску "Гоптівка") — це Харківський прикордонний загін.

Роздруковуєте цю заяву і берете її з собою. Коли прикордонники при в'їзді вас запитують, ви їм показуєте цю заяву та говорите: ми заздалегідь повідомили, що збираємося їхати, тому що у нас не було іншого виходу, адже окупаційні адміністрації закрили КПВВ. І все.

Як мінімум, ми гарантуємо, що такі випадки вже були, й прикордонники йшли назустріч.

Але ми розробляємо й кілька інших механізмів з даного питання.

— Юридичні нюанси складні для людини, яка в них не розбирається. Можливо, є якась онлайндопомога, номери телефонів, сайт, де людина може ознайомитися з усіма подробицями перед тим, як перетинати кордон?

— Наразі ми намагаємося наростити обсяг людей, які звернулися з цього питання саме до нас, в "Східну правозахисну групу".

Ми виступаємо як "адвокати" жителів ОРДЛО. Ми доступні 24/7. Люди нам дзвонять. Ми створили спеціальний Telegram-канал "Оскарження штрафів прикордонників". Він працює з 1 січня. Там є відповіді на всі питання. Ми пишемо зрозумілою мовою, скажімо так.

Якщо наш алгоритм не спрацював і штраф виписаний, ми приймаємо заяви від людей і оскаржуємо їх у суді абсолютно безкоштовно. Людина оплачує тільки судовий збір, якщо у неї немає пільг згідно із законом. А суд на даний момент стає на сторону людей. Вже є понад 40 рішень на нашу користь. Причому різних судів — Харківської, Луганської, Донецької областей.

Тому людині абсолютно не варто турбуватися, штраф — це не кінець світу. Так, у прикордонників є право винести постанову і оголосити штраф. Але ми живемо в демократичній країні, і у людини є право на оскарження цього рішення в суді. Якщо суд ухвалює рішення на нашу користь, тоді проблеми будуть вже у самих прикордонників. Тому що, якщо вони помилково винесли таку постанову, то це — перевищення їхніх повноважень. І ми вже самі за юридичним напрямом знайдемо, як їх притягнути до відповідальності за це.

Але головний меседж: ми живемо в демократичній країні, людині боятися немає чого. Тут у людини є права і закон має дуже вагому роль.

Тому, нехай люди до нас звертаються, і ми оскаржимо всі постанови.

Читайте також: Як потрапити на підконтрольну Україні територію з ОРДЛО через РФ без штрафів: алгоритм дій

Медіа-партнери
Прямий ефір