Агресія Росії — пакет заходів для стримування підготували Україна та НАТО (ВІДЕО)

Флаги Украины и НАТО. Фото: ua.news

Росія підготувала плани агресивних дій проти України, зокрема щодо дестабілізації ситуації всередині країни, заявив очільник Держдепартаменту США Ентоні Блінкен. У Вашингтоні впевнені, що Москва має план щодо вторгнення в Україну, сказав він. Тим часом Україна та НАТО домовилися про пакет заходів для стримування Кремля та запобігання подальшому загостренню — у Ризі підбивають підсумки другого дня зустрічі міністрів закордонних справ НАТО та країн-партнерів, інформує "Дом".

Після загроз гіперзвуковими ракетами, в черговий раз перейнявшись запевненнями Північноатлантичного Альянсу в повній підтримці України, Кремль висуває нові вимоги до НАТО: цього разу — не розширюватися.

"Нам потрібні саме правові, юридичні гарантії, оскільки західні колеги не виконали взяті на себе відповідні усні зобов'язання. Зокрема, всім відомо про усні запевнення, що давалися, що НАТО не буде розширюватися на схід. Але все було зроблено рівно навпаки", — заявив Володимир Путін.

Що це за усні домовленості, і коли та ким вони нібито були зроблені — Путін вирішив не уточнювати. Тим більше, що рішення про приєднання до Альянсу ухвалюють лише охоча сторона та країни-члени, наголосив генсек блоку Єнс Столтенберг після зустрічі міністрів закордонних справ НАТО в Ризі.

"Основний наш меседж полягає в тому, що тільки Україна та 30 країн-членів НАТО мають вирішувати, коли Україна буде готова приєднатися до НАТО. Росія не має ні слова, ні права вето в цьому питанні. Так само як немає у Росії права визначати які сфери впливу, намагаючись контролювати своїх сусідів", — сказав Столтенберг.

Міністри закордонних справ країн НАТО та України погодили низку заходів для стримування Росії від подальшої агресії. За словами очільника українського МЗС, якщо РФ і зважиться на загострення, вона заплатить високу економічну та політичну ціну. До того ж будь-які дії Москви вже ніяк не зможуть зупинити євроатлантичну інтеграцію України, зазначив Дмитро Кулеба.

"Росія не може зупинити зближення України та НАТО, так само як і не має права на будь-які висловлювання в цьому питанні. Будь-які пропозиції Росії обговорювати з НАТО, зі США чи будь-якою іншою країною будь-які так звані "гарантії" не розширення Альянсу на схід не легітимні", — наголосив Кулеба.

Якщо Москва зважиться на загострення, то нові економічні санкції обіцяють і США. За словами Блінкена, це будуть заходи, від яких раніше утримувалися у Вашингтоні. І щоб їх уникнути, РФ має відвести війська.

"Ми закликаємо всі сторони повернути режим припинення вогню, яким він був у липні 2020 року. Ми закликаємо Росію до деескалації. Закликаємо припинити нарощування військ та повернути їх до місць дислокації. Закликаємо відвести тяжке озброєння та сили від лінії дотику на сході України. Закликаємо також утриматися від спроб залякування та подальшої дестабілізації України зсередини, так само як відмовитися від будь-яких військових дій", — зазначив він.

У НАТО запевняють: підтримка України є незмінною. Проте Київ наполягає — для гарантій безпеки Альянсу необхідно розглянути можливість надання Україні Плану дій щодо членства. Як було зазначено на саміті НАТО в Бухаресті у 2008 році. За словами міністра закордонних справ України, про відповідне рішення блоку Київ хотів би почути на саміті у Мадриді наступного року.

Читайте також: Загроза з боку Росії вздовж кордонів України зберігається — коментар Кулеби та Столтенберга (ВІДЕО)

Нагадаємо, у Ризі 30 листопада — 1 грудня під головуванням генсека НАТО Єнса Столтенберга триває зустріч міністрів закордонних справ країн НАТО. Участь у зустрічі бере державний секретар США Ентоні Блінкен.

Серед питань порядку денного — російське військове нарощування поблизу України, а також ситуація з мігрантами на кордоні Білорусі.

Глава українського МЗС Дмитро Кулеба у Ризі проінформує про ситуацію з безпекою та обговорить кроки щодо стримування Росії від подальшої агресії.

Учасники ризької зустрічі вже пообіцяли протистояти "гібридним загрозам", спричиненим кризою з мігрантами в Білорусі та нарощуванням російської військової присутності поблизу України.

Читайте також: Світ посилає дедалі жорсткіші сигнали Росії, — нардеп

Прямий ефір