Адресну допомогу переселенцям призначають по-новому — що змінилося

Ілюстративне фото: gettyimages.com

В Україні діє оновлений порядок призначення щомісячної адресної допомоги (так званих переселенських) внутрішньо переміщеним особам (ВПО) для покриття витрат на проживання, зокрема на оплату житлово-комунальних послуг. Зміни впроваджено від 9 листопада. Про це повідомили правозахисники проєкту "Юридичний порадник для ВПО", інформує "Дом".

"Відповідно до постанови Кабміну від 03.11.2021 № 1134 під час звернення за виплатою допомоги на наступний 6-місячний строк ВПО більше не потрібно надавати жодних інших документів, крім самої заяви, якщо у них не змінилися обставини, що впливають на призначення таких виплат", — йдеться у повідомленні.

Такими обставинами, зокрема, можуть бути:

  • зміни у складі сім'ї (наприклад, народження дитини, одруження тощо);
  • скасування довідки про взяття на облік ВПО заявника чи членів його родини;
  • переїзд до іншого місця проживання;
  • зміна даних, що підтверджують особу;
  • набуття права власності заявником чи членами його родини на житло, розташоване поза межами тимчасово окупованих територій та населених пунктів поблизу лінії зіткнення;
  • відкриття депозитного рахунку заявником чи членами його родини на суму, що перевищує 25-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб (до 30 листопада ця сума становить 59 475 грн; від 1 грудня — 62 025 грн);
  • перебування заявника або членів його сім’ї на повному державному утриманні або в місцях позбавлення волі;
  • звільнення з роботи та набуття статусу безробітного працездатним членом сім’ї, включаючи заявника.

Як зазначають правозахисники, органи соціального захисту населення самостійно перевірятимуть інформацію про перебування заявника та членів його родини на обліку як ВПО. Дані ж про працевлаштування, навчання, отримання пенсії тощо братимуть з попередньої заяви ВПО.

"Разом із цим саму заяву щодо призначення допомоги на наступний 6-місячний строк, як і раніше, можна подавати впродовж останніх 15 днів строку, на який призначена допомога, або одразу після його завершення", — додали юристи.

Крім того, постановою № 1134 також передбачено можливість подання заяви щодо призначення та припинення виплати допомоги в електронній формі за допомогою порталу "Дія". Однак технічно така можливість поки не реалізована.

Водночас, як нагадують правозахисники, у разі, коли закінчення поточного 6-місячного строку виплати адресної допомоги відбулося в період дії карантину та протягом 30 днів від дня його скасування, строк виплати такої допомоги в раніше встановленому розмірі продовжується на період карантину та на один місяць після його скасування без звернення особи. Уповноважений орган протягом одного місяця після скасування карантину проводить перерахунок розміру виплаченої допомоги ВПО на підставі поданих особою або уповноваженим представником сім’ї заяви та необхідних документів.

Читайте також: Механізм надання адресної допомоги переселенцям потрібно переглянути весь, — заступниця міністра

Нагадаємо, що від 1 грудня збільшується розмір окремих видів державної допомоги та виплат, зокрема для переселенців. Підвищення відбудеться автоматично.

Також повідомлялося, що послуга на подовження отримання "переселенських" або її припинення онлайн на порталі "Дія" буде доступна тим переселенцям, у кого не змінились умови для її призначення.

Читайте також: Як ставлення до переселенців змінилося в Україні від 2014 року, розповіли в Мінреінтеграції

Медіа-партнери
Прямий ефір