8 популярних питань про вакцинацію: "Утро Дома" з інфекціоністкою Станіславою Риковою

Станіслава Рикова. Фото: kanaldom.tv

Чим відрізняються COVID-вакцини, як оцінюється їхня ефективність, чи можна змішувати вакцини, які симптоми після вакцинації є нормальними та кому рекомендована третя (бустерна) доза вакцини. Про це та багато іншого в програмі "Утро Дома" розповіла інфекціоністка Станіслава Рикова.

Ведуча — Валентина Лук'янець.

— Які вакцини доступні в Україні та чим вони відрізняються одна від одної?

— На сьогодні в Україні є чотири вакцини.

Це вакцина CoronaVac ("Коранавак") — інактивована вакцина, яка має найзвичніший для нас механізм виготовлення. Це проста інактивована вакцина, така сама, як, наприклад, вакцина від грипу.

Є ще вакцина AstraZeneca ("Астразенека") — це векторна вакцина, у якої як вектор виступає молекула аденовірусу і яка є провідником частинки вірусу в організм людини.

Є ще звані мРНК вакцини. Це вакцина Сomirnaty ("Комірнаті") виробництва Pfizer та вакцина Moderna ("Модерна"). Вони містять певну послідовність мРНК, яка схожа на таку саму послідовність у білка вірусу.

Усі вакцини дозволені Всесвітньою організацією охорони здоров'я (ВООЗ) та Європейським агентством лікарських засобів (EMA), яке затверджує усі лікарські препарати. Також ці вакцини затверджено нашими Міністерством охорони здоров'я та Національною технічною групою експертів імунізації (НТГЕІ).

— А чи можна говорити, що якісь вакцини ефективніші, якісь менші? Чи всі вони ефективні?

— Ефективність вакцин оцінюють не тим, скільки людей занедужає після вакцинації. Хоча цей показник також беруть до уваги.

Насамперед ефективність вакцинації оцінюють за тим, скільки людей захворіє на важкий COVID-19, тобто скільки людей потрапить до реанімації.

І всі вакцини, які ми маємо сьогодні, у цьому сенсі є ефективними. Тобто люди не хворіють тяжко після вакцинації та люди не потрапляють до реанімації після вакцинації. Це факт доведений, перевірений, він перевірений у всьому світі.

Зокрема й у нас у клініці теж є відділення з лікування хворих із COVID-19. Ми маємо реанімацію. У нас у реанімації немає жодного пацієнта, який був би вакцинований. І не було за всю останню хвилю, коли вже багато стало вакцинованих людей, то вакцинованих у реанімації не було.

— Чи можна змішувати вакцини? Наприклад, зробити одну дозу "Коронаваком", а іншу — "Пфайзером"?

— CoronaVac, на жаль, ні з чим не можна змішувати.

А ось вакцину, наприклад, Сomirnaty (Pfizer) та Moderna можна робити одну дозу однією вакциною, другу — іншою. Але це рекомендується все-таки робити в тому випадку, якщо у нас з якихось причин немає можливості, немає доступу до цієї вакцини. Наприклад, закінчилася зараз в Україні Moderna, а постачання поки нових не було, а людина першу дозу вже отримала, то ми можемо її прищепити вакциною Pfizer.

Або, наприклад, був період, коли не було AstraZeneca. Ось після AstraZeneca можна було щепити Pfizer чи Moderna. Але зараз вакцина AstraZeneca є.

— Один із найпоширеніших фейків що вакцини спричиняють ускладнення — від тромбозу та безпліддя до погіршення зору, проблем із кістками, із зубами. Чи так це?

— Я не можу сказати, що це зовсім не так. У нас є рекомендації тієї самої Національної технічної групи експертів МОЗ, ці рекомендації затверджені нашими законодавчими актами. І в них ідеться про те, що дуже невелика частота вакцини AstraZeneca може спричинити тромбози у молодих жінок. Ця частота дуже невелика, обчислюється в одиницях на десятки тисяч.

У тих самих рекомендаціях сказано про те, що вакцина Сomirnaty (Pfizer) у дуже поодиноких випадках може спричинити міокардит у молодих чоловіків. Але це буває вкрай рідко. Там ще менша частота, там одиниці на 100 тис. випадків, тобто майже дорівнює міокардитам після інших вакцинацій тощо. Тому що таке ускладнення загалом описано раніше.

Ось це дві речі, які справді можуть відбуватися. Але наголошу: їхня частота дуже невелика.

До речі, частота міокардиту як ускладнення коронавірусної інфекції — приблизно 1 на 100 випадків. Тобто в 100 разів вища ймовірність того, що якщо людина захворіє на коронавірусну інфекцію, у неї може бути ускладнення у вигляді міокардиту.

Це приблизно у 100 разів частіше, ніж після вакцинації.

Якщо говорити про тромбози. Тут у нас є більше даних щодо людей похилого віку — десь 1 на 50 людей, які перехворіли на тяжкий перебіг COVID-19, матиме тромбоз більшою чи меншою мірою, що клінічно виливається в інсульт чи інфаркт теж як наслідок, ну, чи тромбоз як такий.

— Як розрізнити реакцію на вакцину та ускладнення після вакцини? Які симптоми після вакцинації нормальні?

— Після вакцинації від коронавірусної інфекції можуть бути такі самі симптоми, як після будь-якої вакцинації. Це насамперед підвищення температури протягом перших трьох днів після вакцинації, загальне нездужання, біль у місці введення вакцини, також може бути набряк або почервоніння в місці введення вакцини.

Ці реакції насправді описані дуже давно, відколи людству відомо про вакцинацію. І вони пов'язані з реакцією імунної системи на запровадження антитіл, на які вона починає виробляти антигени, тобто починає працювати імунітет.

І навпаки — іноді буває дещо дивно, коли людина взагалі не дає жодної реакції на вакцинацію, і в деяких випадках ми можемо навіть припустити, що немає імунної відповіді.

— Тобто якась реакція все одно має бути?

— Так, організм має зреагувати на те, що він дає імунну відповідь. Тобто відбувається певна робота організму і коли активізуються самі імуноглобуліни — завжди підвищується температура. Просто у когось вона підвищується вища, у когось нижча, і хтось може просто цього не помітити.

— А якщо температура 38 та вище?

— Це добре. Отже, добре працює імунітет.

— Тобто не варто цього боятися?

— Абсолютно. І це є нормальна реакція на вакцину.

І що ще треба зазначити: у молодих людей, в яких активніше працює імунітет, — у них набагато частіше підвищується температура, ніж у людей похилого віку.

І це зрозуміло. Тому що, на жаль, люди похилого віку гірше дають імунну відповідь. Водночас люди похилого віку й дуже важче хворіють на коронавірусну інфекцію, тому вони є групою ризику й повинні насамперед бути вакциновані.

Можу те саме сказати щодо наших пацієнтів, і навіть за власними родичами старшого віку, що вакциновані люди навіть старшого віку хворіють набагато легше, ніж невакциновані.

На жаль, невакциновані люди віком від 70 років мають майже 50% ризику тяжкого перебігу коронавірусної інфекції.

Тяжкий перебіг — це передусім дихальна підтримка, кисень, реанімація тощо.

— Як ви вважаєте, чи потрібна третя (бустерна) доза? Кому вона показана та кому буде корисна?

— Щойно у нас буде 70% населення первинно щеплено, тоді можна переходити до того, щоб робити бустер. Бустер із найбільшою ймовірністю потрібний. До того ж деякі країни вже внутрішнім своїм законодавством запровадили бустерну вакцинацію.

І насамперед її роблять тим самим групам ризику. Групи ризику — це люди старшого віку. Крім того, дуже сильно бустерна доза рекомендована людям, які отримують гормональну терапію або отримували хімієтерапію, тобто там, де ми підозрюємо імунодефіцит.

Тому наше завдання, як лікарів, пропагувати вакцинацію, щоб якомога більше людей прищепилося двома дозами, щоб ми могли переходити вже до бустерної вакцинації. Думаю, що зрештою буде ухвалено рішення Всесвітньою організацією охорони здоров'я робити це локально. Тобто якщо в країні є 70% щеплених — країна має право робити бустерну дозу.

Тому наше завдання тут, в Україні, — якнайшвидше досягти цих 70%. Це нас врятує від багатьох речей, зокрема і локдауну, і дефіциту кисню в наших лікарнях, і відмов у госпіталізації, недоїзду "швидких" тощо.

— У США розпочалася вакцинація дітей віком від 5 до 11 років. Яка ситуація з цим у Європі та в Україні?

— В Україні на сьогодні ми можемо щепити дітей із 12 років. Ця вакцинація рекомендована сьогодні для всіх груп дітей. Тобто раніше це була рекомендація лише для дітей віком від 12 років груп ризику. На сьогодні для всіх груп дітей рекомендовано вакцинацію.

Молодшого віку — поки що в Україні дітей щеплювати не дозволено. Бо на те немає поки що рекомендації нашого МОЗ та Національної технічної групи експертів.

А, наприклад, у США, в Ізраїлі, можливо, якісь ще країни прищеплюють дітей уже з 5 до 11 років меншою дозою вакцини та вакциною Сomirnaty (Pfizer).

Звичайно, ми, як лікарі, розуміємо, що діти теж хворіють і підлітки можуть мати якісь фактори ризику — той самий діабет, метаболічний синдром, надмірна вага, гіпертонічна хвороба або епізодична гіпертонія. Тому вони мають бути обов'язково щеплені, й це дуже гарне рішення — вакцинувати дітей із 12 років. Не кажучи вже про те, що майже всі європейські країни на сьогодні приймають дітей віком від 12 років тільки щеплених.

— А чи можна поєднувати вакцину проти грипу з вакциною проти коронавірусу?

— Так. На сьогодні Національною технічною групою експертів з імунізації дозволено вводити одночасно вакцину проти грипу та проти коронавірусу.

У цьому нічого дивного та екстраординарного немає. Тому що і те, і те — інактивована вакцина. І всі вакцини, які нам відомі, були раніше, завжди було дозволено інактивовані вакцини вводити одночасно або з будь-яким проміжком між ними.

І чому не дозволено для решти вакцин? Просто тому, що ще нема досліджень. Тобто насамперед провели дослідження саме з приводу вакцини проти грипу та коронавірусу, наскільки вони сумісні. Вони сумісні, їх можна вводити одночасно. Чому грипу? Ну, тому що це актуально. Зараз осінь, триває вакцинація проти грипу і, щоб не відкладати вакцинацію проти коронавірусу, було проведено дослідження та ухвалено рішення — так, можна вводити одночасно.

Прямий ефір