60 театрів з 11 країн — вперше у новому форматі відбувається фестиваль "Мельпомена Таврії" (ВІДЕО)

Ілюстративний скриншот відео: kanaldom.tv

Голос Херсонщини — під таким гаслом цьогоріч відкрили XXIV міжнародний театральний фестиваль "Мельпомена Таврії". 23 роки поспіль його проводили у Херсоні. Цьогоріч через тимчасову окупацію регіону російськими військами фестиваль проводять у Львові і вперше у зміненому форматі — вистави покажуть дистанційно, повідомляє "Дом".

Актори херсонського театру, які залишилися у рідному місті та перебувають під окупацією, записали відеозвернення з піснею "Ой, у лузі червона калина", яка стала символом боротьби українського народу. Цьогоріч головним завданням театрального фестивалю стала підтримка всіх людей, котрі тимчасово змушені жити в окупації.

"Нам хочеться підняти цю тему, сказати за кордоном, що ми є. Там у Херсонській області, люди страждають, вони вже понад три місяці під окупацією, соціальна сфера не отримує вже 1,5 місяця зарплату, грошей немає, продуктів немає, окупанти роблять усе для того, щоб люди йшли до них або брали їхні пайки", — повідомив генеральний директор, художній керівник Херсонського обласного академічного музично-драматичного театру імені Миколи Куліша Олександр Книга.

Місцем проведення фестивалю "Мельпопена Таврії" від 1999 року був Херсон. Тоді до міста приїжджали зі спектаклями театри з різних країн світу. За 23 роки існування показали 488 вистав 214 театрів із 98 міст світу. Святкування завжди відбувалося на вулиці та на різних майданчиках.

"Все місто перетворювалося на театральний майданчик, спектаклі були скрізь, — у храмах, на вулицях, у парках. У нас, у самому театрі, 5 сценічних майданчиків. Вистави можуть йти де завгодно, також є кафе-театр, є театр у лісі — це унікальне місце, в Україні більше немає ніде такого", — згадує художній керівник.

Підтримати Україну та людей в окупації зголосилися понад 60 театрів із 24 міст, 11 країн світу. Цьогоріч, вперше за всі роки існування, фестиваль змінив формат. Вистави учасники покажуть дистанційно у місцевих театрах. Під час виступів усі згадуватимуть про Україну.

"Український фестиваль, українського Херсона буде почутий не лише в Україні, а й у всьому світі, я в цьому більш ніж впевнена", — заявила голова Державного агентства України з питань мистецтв та художньої освіти Галина Григоренко.

"В черговий раз ми демонструємо єдність. Я щороку відвідувала вистави, моя сім'я, всі жителі Херсона, вони насправді закохані в театр, бо це таке місце сили, важливо показати, що ми незламні", — поділилася жителька Херсонської області Тетяна Гасаненко.

До фестивалю приєдналися усі театри Львова. Одним із перших — Львівський ляльковий театр. Першу виставу, яку вирішили показати глядачам, назвали "Ой, у вишневому саду".

"Дуже скучила за позитивом і добром, треба дітям трохи більше цього добра зі світу казок, зі світу мистецтва, щоб вони відволікалися від думок, життя триває. Тато наш на війні, а ми тут намагаємося трохи відволіктися", — сказала жителька Києва Олена.

Актор Львівського академічного обласного театру ляльок Олександр Довгань 11 років живе у Львові, але сам родом із Херсона. Зараз на його батьківщині залишилися під окупацією багато його знайомих та друзів. Каже, що боротьба на культурному фронті така ж важлива, тому, коли почув про таку можливість долучитися до фестивалю, дуже зрадів.

"Дуже сумую, за його теплом, за річками, за його морем. Нам дуже шкода, що там таке зараз відбувається. Батьки мої поїхали, бо неможливо було там існувати, роботи, медикаментів не було. У мене є в сім'ї хворі люди, яким вони були потрібні, тому вони змушені були виїхати, але чекають на повернення. Стежимо щодня, як за кілометрами повертають наші землі наші славні воїни", —розповів він.

Київська команда Project Art Theater спеціально підготувала театралізоване дійство "МИ" за поезією відомого українського співака та композитора Анатолія Матвійчука.

"Наші хлопці, які захищають нашу країну, зараз на передовій. Вони борються за те, щоб ми, артисти, могли тримати тут культурний фронт. І не дарма у цій поезії весь час звучить "ми", бо ми боремося сьогодні так, як можемо", — сказала режисерка Надія Агєєва-Швед.

Фестиваль триватиме до 19 червня. За всіма виставами можна стежити онлайн на офіційному YouTube-каналі Херсонського театру імені Миколи Куліша.

Читайте також: Кінофронт — як діячі української культури роблять свій внесок у боротьбу з РФ (ВІДЕО)

Як повідомлялося раніше, російська пропаганда вдалася до тактики віддзеркалення. Тепер у своїх гріхах звинувачують опонентів. Не обходиться і без відвертої крадіжки українського контенту, переінакшеного на потрібний Кремлю лад. Привласнюють собі навіть українську мову. Такі спроби "єднання" експерти називають ознаками імперських настроїв у Росії.

Прямий ефір