"5 вопросов на злобу дня": коли планують завершити COVID-вакцинацію медиків і людей похилого віку

Вакцинация в Украине. Фото: adm.dp.gov.ua

В Україні нарощують темпи COVID-вакцинації. На сьогодні, 25 березня, 155 тис. 587 людей вже щеплені вакциною CoviShield. За останню добу вакциновано понад 18,5 тис. осіб.

Хто отримає вакцину в межах другого етапу імунізації і скільки знадобиться часу, щоб прищепити людей із пріоритетних груп — розповіла епідеміолог Наталія Виноград в ефірі програми "5 вопросов на злобу дня" телеканалу "Дом".

Ведучий — Олег Борисов.

— Скільки потрібно часу, щоб вакцинувати всіх пенсіонерів і лікарів України?

— У нас перша група ризику, найвища, від якої залежить здоров'я інших, — лікарі. Тому перша лінія захисту — це, звичайно, медичні працівники. Деякі країни пішли іншим шляхом: вони захищали старші вікові групи передовсім, а вже потім інших.

Вибір тактики залежить від можливостей держави. У нас сьогодні мало медичних працівників і багато хворих. Ми не маємо права мати втрати особового медичного складу. Як на мене, тактика захисту груп найвищого ризику зараження обрана правильно.

Ми плануємо прищепити медиків в кілька етапів. Перші — ті, хто безпосередньо стоїть біля ліжка хворого на коронавірус, друга група — сімейні лікарі. Ще групи, які проводять вакцинацію. А потім — всі інші медики.

Якщо дивитися за прогнозованою кількістю вакцини, яка до нас приїде і яка вже надійшла, то ми зможемо "закрити" медпрацівників до кінця квітня.

Що стосується старшої вікової групи, є обмеження. Давайте одразу теж з'ясуємо. 60+, 70+ або 80+ — це дуже різні підходи. У нас все залежатиме від того, яка вакцина до нас прийде. Оскільки частина препаратів має обмеження за віком застосування. І це буде теж впливати.

Якщо дивитися на те, що ми замовили і що ми чекаємо, це три вакцини. Одна вже є — CoviShield. На підході — CoronaVac. Таким чином, тільки до осені зможемо прищепити старші вікові групи. Багато буде залежати від того, яку вакцину ми отримаємо і коли.

— Чи означає старт другого етапу вакцинації продовження впровадження "дорожньої карти", яку раніше затвердив МОЗ?

— Так, абсолютно. Якщо ми прописали програму, її треба виконувати. Зараз ми чітко йдемо обраним шляхом, як і більшість країн. Наша ідея — в тому, щоб захистити тих, у кого або дуже високий ризик зараження, або дуже високий ризик важких випадків захворювань і летальних наслідків. Тому старші вікові групи є пріоритетними. Поки що ми не змінюємо тактику.

— Хто найбільше схильний до ризику захворіти на коронавірус, крім медиків?

— До такої категорії належать люди з порушенням обміну речовин. І давайте тут теж відразу розділимо. Це хворі на діабет. Це дуже серйозно. Там завжди був імунодефіцит, це було зрозуміло. А друга — люди, у яких або маленька вага, що не відповідає віковій нормі, або ті, у кого є зайві кілограми.

Зараз з'ясувався такий цікавий факт: люди, у яких до вікової норми є ще +15% ваги, виявилися найбільш перспективними щодо розвитку захворюваності та виживання. А ті, у кого є недолік ваги понад 15%, опинилися в групі ризику. Це серйозна проблема. Також ризику підлягають ті, у кого є серцево-судинна патологія, гіпертонія.

Особлива наша стурбованість — люди, у яких імунодефіцитний стан або первинний, або внаслідок якогось нового фактора. Наступні — люди, які мають хронічне захворювання легеневої системи. Проте однією з перших "цілей" для вірусу є нижні відділи респіраторного тракту.

Тепер вірус вражає і молодих людей. Це дуже сумно, адже вони теж помирають. І діти хворіють. До того, що є "групи медичного ризику", ми були готові.

Складним виявилося для нас інше — непрогнозованість важкого перебігу хвороби у тих, хто клінічно здоровий і в кого немає певних обтяжливих обставин.

Медіа-партнери
Прямий ефір