"5 вопросов на злобу дня": як жителям Криму та ОРДЛО повернути відібране житло

Иллюстративное фото: investigator.org.ua

В Україні триває впровадження онлайнсервісів і розширення спектру адмінпослуг для внутрішньо переміщених осіб і жителів окупованих Донбасу і Криму.

Які державні послуги доступні для жителів тимчасово окупованих територій і як вони можуть захистити свої майнові права — розповів засновник "Східної правозахисної групи" Павло Лисянський в ефірі програми "5 вопросов на злобу дня" телеканалу "Дом".

Ведучий програми — Олег Борисов.

— Які держпослуги діють і які стануть доступними в подальшому для жителів тимчасово окупованих територій України?

— Найперше, це оформлення паспорта — до нас звертаються багато людей. Багато змушені виїжджати на підконтрольну територію України через Російську Федерацію для того, аби оформити паспорт. Крім того, люди звертаються, щоб вклеювати фотографію в паспорт.

Також йдеться про банківські картки: у багатьох закінчується термін дії банківських карт, і вони змушені приїжджати на підконтрольну територію України для того, щоб оформити нові. У "Приватбанку" можна зробити заявку онлайн на перевипуск карти або продовжити її дію.

Питань по оформленню документів дуже багато. Це стосується і права власності, і довіреностей: для того, щоб щось продати, ту ж машину, необхідно укласти довіреність. Тому питання дуже актуальне.

Зараз в Україні реалізується так звана політика "Держава в смартфоні". Прискорення цієї програми в значній мірі спростило б життя українцям, жителям тимчасово окупованих територій в Луганській та Донецькій областях.

— Що потрібно робити людям вже зараз, щоб після деокупації повернути право власності на свої будинки, квартири, земельні ділянки?

— Передовсім, якщо у вас відібрали житло — квартиру або будинок — і у вас збережені українські документи, необхідно зробити заяву в правоохоронні органи, в Національну поліцію і задокументувати ситуацію. Коли ми повернемо контроль, то в базах поліції збережеться, що людина зверталася в конкретний час для того, аби повернути собі житло. І таким чином воно буде збережене. В принципі, цей алгоритм підходить і до іншого майна.

Ви повинні пам'ятати: документи тимчасово окупованих адміністрацій Російської Федерації на території України не визнаються. Всі документи українського зразка необхідно зберігати, вони будуть визнаватися.

Тому, якщо у вас є право власності на квартиру, не слухайте нікого, що нібито необхідно їх переоформити. Повинні зберігатися тільки оригінали українських документів.

— Як жителям тимчасово окупованих територій Донбасу і Криму захиститися від переслідувань за наявність у них українських документів?

— У плані безпеки можуть допомогти адвокати на підконтрольній території України, правозахисники. Можна звертатися в нашу організацію. У нас були випадки, коли ми документували в правоохоронних органах факти зникнення людей, які були викрадені на тимчасово окупованих територіях представниками окупаційних адміністрацій РФ. Коли до вас прийдуть так звані правоохоронні каральні органи окупаційної адміністрації, ви можете сміливо сказати, що це дії правозахисних груп або конкретно адвокатів, що ви про них не знаєте і вони діють самостійно. Таким чином претензій з боку окупаційних адміністрацій до вас не буде.

— Що ви порадите робити жителям Криму після введення указу Володимира Путіна про заборону іноземцям володіти землею на півострові?

— В даному випадку заява Путіна — ще один доказ окупаційних дій і те, що він сказав, підтверджує саме його злочинні діяння. В даному випадку необхідно домагатися вирішення у правовому полі і шукати правди в міжнародних інстанціях. Тобто проходити всі інстанції в Україні і подавати позов до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ). Кваліфікація — "Відсутність права на захист". Росія є підписантом Європейської хартії з прав людини, і вона ще поки виконує рішення ЄСПЛ. Зрозуміло, що РФ всьому цьому протидіє, але якщо ми ставимо собі за мету реінтеграцію мирним шляхом, повинні діяти саме такими мирними методами.

Не можна зменшувати градуси. Правозахисні організації України та все європейське громадянське суспільство мають систематично виходити на акції протесту під дипломатичними місіями РФ, щоб нагадувати світові, що в наш час діє окупант, який забирає землі, ламає долі, вводить війська і через якого гинуть мирні люди.

Прямий ефір