Як діяти під час обшуку в Криму: "5 вопросов на злобу дня" з аналітиком Анастасією Донець

Обыски в Крыму. Фото: crimean-solidarity.org

На Кримському півострові протягом всього періоду окупації не припиняються переслідування кримчан, "незручних" для Кремля. З обшуками в будинку силовики часто вриваються вночі або рано вранці, без попереджень.

Як себе захистити в такій ситуації і що важливо знати кримчанам, розповіла аналітик організації "КримSOS" Анастасія Донець у програмі "5 вопросов на злобу дня" телеканалу "Дом".

Ведучий — Олег Борисов.

— Як правильно поводитися під час обшуку і чи можна фіксувати все на камеру?

— Безумовно, фіксувати дії так званих правоохоронних органів на камеру не заборонено. Це навіть потрібно робити в тому випадку, коли відбуваються політично мотивовані обшуки. Саме через це в Криму розвинувся феномен так званої громадянської журналістики. Коли звичайні люди, активісти приходять на обшуки і намагаються висвітлювати те беззаконня, яке відбувається в Криму щодо кримських татар, українських активістів, а також інших людей, які мають певну політичну позицію в Криму, незручну для Кремля.

— Що можна зробити на міжнародному рівні, куди звернутися і як зафіксувати порушення прав, щоб притягнути до відповідальності винних?

— Дискримінація на півострові відбувається як щодо кримських татар, так і українців. На міжнародному рівні є механізми, які можна використовувати.

Це і спеціальні процедури ООН, так звані спецдоповідачі, і робочі групи, які саме займаються контролем за тим, щоб держава, зокрема, Росія, виконувала свої міжнародні зобов'язання, взяті відповідно до членства в ООН. Можна звертатися до таких процедур.

Але, на жаль, вони можуть лише робити запит на інформацію у Росії і змушувати її звітувати про те, як вона виконує свої зобов'язання.

Що стосується дискримінації кримських татар, ми бачимо, що зобов'язання не виконуються не тільки добровільно взяті, але також ті, які були покладені на Росію Міжнародним судом ООН, коли він у своєму рішенні про застосування заходів тимчасового характеру зобов'язав Росію припинити дискримінацію кримських татар і українців у Криму, зокрема припинити заборону Меджлісу.

Також можна звертатися до Європейського суду з прав людини. Якщо ми говоримо про компенсації, то це, мабуть, найефективніший спосіб. Але потрібно розуміти, що це займе не один рік. І якщо ми хочемо певних змін вже зараз, то найефективнішим способом буде інформувати наших міжнародних партнерів, зокрема міжнародні організації, держави, які співчувають Україні, як-от США, Канада, країни ЄС і низка інших. Щоб вони чинили дипломатичний тиск на Росію задля припинення порушення прав людей, які живуть у Криму.

І, безумовно, це робота громадянського суспільства як на материковій частині України, так і в Росії, і в Криму, тому що в Криму також існує активне громадянське суспільство, незважаючи на те, що його постійно намагаються "задавити". Є люди, які постійно піднімають питання порушення прав людини і звертаються до всіх можливих інстанцій для того, щоб вони припинилися.

— Що можна зробити на місці, в Криму, щоб себе убезпечити?

— Піднімати інформаційний шум. Бо що більше публічною буде ситуація, то менша ймовірність того, що РФ захоче мати ще якісь проблеми на міжнародному рівні. Що більше буде висвітлюватися питання в ЗМІ, то більше його будуть порушувати правозахисники, журналісти, адвокати, то більша ймовірність, що люди не захочуть створювати собі зайвих проблем і постараються діяти щонайменше в межах закону. Хоча в ситуації з окупованим Кримом ці межі закону є дуже розмитими. Тому я б сказала так: максимальна публічність, якщо ми говоримо про Крим.

— Якщо трапилася облава в будинку, як варто поводитися? Розкажіть за пунктами.

— По-перше, відразу потрібно дзвонити адвокату, тому що це та людина, яка може грамотно порадити, як поводитися в цій ситуації. Часто обшуки здійснюють тими днями, коли окупаційна влада знає, що в адвокатів є засідання, завантажений робочий день і їм складно дістатися до клієнта. Я б так само інформувала "Кримську солідарність" — правозахисну організацію, яка діє в Криму і захищає права політв'язнів, зокрема фіксує порушення під час обшуків, арештів і судових засідань.

Обов'язково потрібно уважно читати протокол. Тому що їх дуже часто складають з купою порушень.

У протоколі обов'язково потрібно писати. Часто до слідчих дій залучають людей, які нібито є понятими, насправді це друзі та товариші ФСБ. Це потрібно фіксувати, а також ті моменти, коли є підозра, що були підкинуті докази, що часто буває в так званих справах Хізб ут-Тахрір, коли підкидають релігійну, нібито заборонену літературу. І заявляти необхідно саме відразу після того, як відбувається порушення. Це вже робота адвоката. Вони повинні заявляти про всі порушення, які треба належним чином фіксувати, оскаржувати.

Якщо порушення відбувається вже в суді, суддями, то це заперечується в апеляційному порядку для того, щоб можна було потім, зібравши всі ці докази, аби не голослівно заявляти про порушення, а показувати документи, за якими видно, що докази фальсифікуються. Що є "приховані свідки", які насправді не свідки, а працівники ФСБ. Щоб це все потім і на міжнародному рівні можна було довести. Тому що рано чи пізно ці речі будуть розслідувати як в ЄСПЛ, так і в Міжнародному кримінальному суді. І суд ООН також буде займатися питаннями дискримінації.

Прямий ефір