5% учасників бойових дій: як жінки воюють на Донбасі (ВІДЕО)

Іллюстративне фото: news.liga.net

У цьому році Україна вперше відзначатиме День захисників і захисниць. Свято перейменували, щоб підкреслити силу жінок в армії. Але проблеми з гендерною дискримінацією залишаються, повідомляє "Дом".

З 400 тис. учасників бойових дій на Донбасі 19,5 тис. (5%) — жінки. З 2014 року вони довели, що можуть захищати країну нарівні з чоловіками. У профільному міністерстві кажуть, що за останні роки були зняті майже всі обмеження, які раніше існували для реалізації жінок на військову службу.

"Було прийнято відповідне законодавство, завдяки якому жінки у Збройних силах отримали можливість займати відповідні посади — бойові. Такого раніше не було. Жінка, наприклад, отримувала поранення, а їй говорили: так ти ж десь у бухгалтерії сиділа. Жінка не мала навіть юридичних підстав, щоб отримати відповідну медичну допомогу", — пояснила міністерка у справах ветеранів України Юлія Лапутіна.

Андріана Арехта у 2014 році поїхала на Донбас як доброволець. У складі штурмової групи брала участь у бойових діях у Луганській області. Але за документами була швачкою.

"Я була у батальйоні "Айдар", ми звільняли міста, штурмували, закріплювалися, розвідку проводили. І вже після повернення додому я побачила, що я — "начальниця швейного цеху з ремонту та пошиття речового майна". І тут мене нагороджують "Народним героєм України", орденом "За мужність". Кого? Швачку?", — розповідає Арехта.

Після півтора року на Донбасі Андріана повернулася до цивільного життя. Усвідомивши, наскільки цей перехід складний, вона об'єдналася з іншими жінками-ветеранами. Тепер вони допомагають один одному впоратися з травмами війни та проблемами мирного життя.

"2015 рік. Ми після гарячої фази бойових дій, після великих дуже втрат. Хлопців сприймали як "наші сонечка". А дівчатами або пишаються й захоплюються, або просто дискримінують, кажучи "знаю, чим ти там займалася". Плюс ніякої реабілітаційної програми не було. І коли я зустріла інших дівчат, зрозуміла, що не я одна. Інші також воювали, ми почали говорити про свої проблеми та зрозуміли, що у всіх вони однакові", — додала Андріана Арехта.

У Міністерстві оборони України кажуть, що за роки реформ ситуація з гендерною рівністю значно покращилася. Але проблеми в армії все ще є. Особливо з доступом до зручностей та медобслуговування на бойових позиціях.

"Військова інфраструктура у принципі не була пристосована для того, що там будуть служити жінки. У Збройних силах стоїть питання надання гінекологічної допомоги лікарями-гінекологами. Ми напрацювали вже певний алгоритм дій, як розв’язати проблему доступу жінок до медичної допомоги такій специфічної, яка потрібна саме жінкам", — повідомила заступниця міністра оборони України Ганна Маляр.

Експерти кажуть, що гендерна нерівність в оборонній сфері не можна побороти тільки законами й указами. Потрібно міняти соціальне сприйняття жінок в армії. У цьому році 14 жовтня українці вітатимуть і дякувати за службу не тільки захисників, а й захисниць України. Назву свята змінили, щоб ніхто не забував про роль жінок у збереженні цілісності та незалежності країни.

Прямий ефір