5 фактів про Україну та ядерну зброю: чи можна було її зберегти

Ядерное оружие. Фото: kanaldom.tv

В перші роки незалежності Україна мала третій ядерний арсенал у світі. 1996 року ми добровільно відмовилися від смертельного арсеналу. Проте це зробило нас беззахисними перед кровожерливими сусідами. Чи можна було зберегти це озброєння, аби потім убезпечитися від російського вторгнення дізнавайтеся у сюжеті "Ранку Вдома". 

1. Україна ніколи не розробляла ядерну зброю самостійно. У радянській ядерній програмі 1940-х брали участь вчені українського походження, зокрема фізик Володимир Мостовий та хімік Павло Похил. Однак процесом створення атомної бомби повністю керувала Москва, і відбувався він на території Росії. Українські конструктори розробили міжконтинентальні балістичні ракети для доставки стратегічних ядерних боєголовок. Станом на 1991 рік в Україні було розміщено 176 таких комплексів.

2. Україна була лише майданчиком для ядерного арсеналу та не контролювала його. Так звана "ядерна валізка" після розпаду Радянського Союзу залишалася в Москві. Теоретично перший президент Росії Борис Єльцин міг запустити міжконтинентальні ракети з території незалежної України. 

3. Дозволити собі обслуговування третього у світі ядерного арсеналу нова незалежна країна просто не могла. Крім 176 балістичних ракет в Україні розміщувалася понад 30 стратегічних ядерних бомбардувальників. У сховищах лежало 3000 тактичних зарядів і близько 2000 стратегічних. Зараз ядерний арсенал Китаю в сім разів менший, і при цьому Пекін витрачає на його утримання близько 12 мільярдів доларів щорічно. Україна у 1990-ті роки переживала економічну кризу і не мала таких грошей. Крім того у 1997 році у більшої частини радянського ядерного арсеналу на українській території минув би термін служби, що призвело б до астрономічних витрат на його оновлення. Проте справа була не лише в грошах. 

4. Відмова від ядерної зброї забезпечила незалежній Україні міжнародне визнання, стверджує український дипломат Володимир Василенко

"Питання стояло так: або відмовляємося від ядерної зброї, або залишаємось прив'язаним політично, економічного і у воєнному сенсі до Росії. Залишаємось сам на сам з Росією при негативному ставленні США. Тобто опиняємося в ситуації міжнародної ізоляції", — каже Василенко. 

В обмін на відмову від ядерної зброї США, Великобританія та Росія пообіцяли поважати територіальну цілісність України, не розв'язувати проти неї війну та захистити у разі зовнішньої агресії. Так сказано у Будапештському меморандумі, укладеному між лідерами чотирьох країн 5 грудня 1994 року. Чому США та Великобританія не оголосили війну Росії одразу ж після того, як Москва анексувала Крим 2014 року, пояснив один із підписантів меморандуму американський дипломат Стівен Пайфер.  

"В англійському тексті меморандума є фраза "запевнення в підтримці", а не слово "гарантії". Це слабше формулювання. По-друге, у меморандумі не був прописаний жоден механізм дій, крім звернення до Ради безпеки ООН, якщо проти України застосовують ядерну зброю", — пояснив Пайфер.

5. Останню ядерну зброю вивезли з території нашої країни до червня 1996 року. В якості компенсації Україна отримала постачання ядерного палива для атомних електростанцій майже на мільярд доларів та часткове списання боргів за російський газ. Будапештський меморандум так і залишився на папері. 

Читайте також: "За перші 2 місяці війни ми врятували понад 1700 пацієнтів": Володимир Жовнір розповів про роботу лікарні “Охматдит” під обстрілами

Прямий ефір