Украина наш дом

30 років без СРСР — чому українці досі ностальгують за радянським минулим (ВІДЕО)

Ілюстративний скриншот відео: kanaldom.tv

25 грудня 1991 року перший та останній президент СРСР Михайло Горбачов пішов у відставку. Після його виступу на центральному телебаченні було спущено червоний прапор, що був над Кремлем. Але навіть через десятиліття у незалежній Україні є люди, які ностальгують за радянським минулим, повідомляє "Дом".

Так, за результатами соціологічних опитувань, кожен третій українець жалкує про розпад СРСР. Разом із цим 35% українців вважають, що Радянський Союз приніс Україні більше користі, ніж шкоди. Серед тих, хто так відповів, і старше покоління, і молоді люди. Експерти кажуть, що останніми роками українці усвідомили негативний вплив Радянського Союзу на Україну.

"У 2013 році 48% вважали, що було більше користі, ніж шкоди для України. Тобто за 7 років кількість таких респондентів зменшилася з 48% до 35%. Чому респонденти так реагують? Насамперед для старшого покоління це певна ностальгія. Для молодшого покоління це якийсь образ Радянського Союзу, особливо той образ, про який їм розповідають, по-перше, батьки. По-друге, читати у книжках та особливо дивитися у кінофільмах", — розповів заступник директора Київського міжнародного інституту соціології Антон Грушецький.

Для багатьох українців образ СРСР складається з уявлень про стабільність та соціальну захищеність. Проте розкулачування, голодомори, депортація та розстріли — це теж частина радянської історії України. За 70 років під коток каральних органів потрапили мільйони українців.

"Політичні репресії — це не тільки позбавляння волі, позбавлення життя. Це і заслання, це і переселення, це і депортація. Це і примусове влаштування у медичні заклади, застосування кримінальної медицини в цих масштабах. Підрахувати дуже важко, але ми можемо говорити про мільйони осіб", — каже провідний науковий співробітник відділу історії державного терору радянської доби Інституту історії України Олег Бажан.

Водночас російська пропаганда досі культивує міфи про те, як добре жилося у СРСР. І вони впливають, зокрема, на українців.

"Вилизується вся радянська історія, подаються тільки найкращі моменти, разом із цим замовчуються інші. Про безплатну освіту, що всі могли отримати цю освіту. Про медицину. Ніхто не говорить про якість цієї освіти та медицини. Які були низькі ціни на продукти? А треба розповідати, які це були продукти, про черги розповідати", — сказав керівник Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки Ігор Соловей.

Викривлене уявлення про Радянський Союз можна перемогти, кажуть експерти. Для цього треба доносити правду про те, що відбувалося у той період історії. Нові покоління українців не ностальгуватимуть за дешевою ковбасою, адже вони вже знають про злочини радянського режиму.

Читайте також: Чому розпався Радянський Союз

Нагадаємо, Михайло Горбачов вважає, що Радянський Союз можна було зберегти навіть після серпневого путчу 1991 року за допомогою утворення Союзу Суверенних Держав.

Читайте також: Підсумки 25 грудня: 30 років без СРСР, ситуація на кордонах України та Різдво (ВІДЕО)

Прямий ефір