30-річчя розпаду СРСР: що передувало і чому Горбачов вважає, що Союз можна було врятувати

Горбачов перевіряє час на годиннику перед своєю відставкою 25 грудня 1991 року. Фото: ap.org

25 грудня 1991 року перший та останній президент СРСР Михайло Горбачов пішов у відставку. У телезверненні він заявив, що складає повноваження президента СРСР, і підписав наказ про передачу управління стратегічною ядерною зброєю президентові Росії Борису Єльцину, інформує "Дом" із посиланням на Babel.

"Суспільство отримало свободу, звільнилося політично та духовно. І це найголовніше завоювання, яке ми до кінця ще не усвідомили, і тому ще не навчилися користуватися свободою [...]. Життєво важливим мені видається зберегти демократичні завоювання останніх років. Вони вистраждані всією нашою історією, нашим трагічним досвідом. Від них неможливо відмовлятися за жодних обставин і за жодного приводу. Інакше всі надії на краще будуть поховані", — заявив Горбачов у своїй прощальній промові.

Наступного дня, 26 грудня 1991 року, Рада Республіки СРСР ухвалила декларацію, що закріпила розпад Радянського Союзу у зв'язку з утворенням напередодні Співдружності незалежних держав (СНД). Ця дата вважається останнім днем ​​СРСР, хоча фактично країни вже не існувало. Колишні радянські республіки здобули незалежність, серед яких і Україна.

Референдум у нашій державі відбувся 1 грудня 1991 року і водночас вибори першого президента. Вже наступного дня країни світу почали визнавати незалежність України. Першими були Польща та Канада. 25 грудня Українську державу визнали США, Мексика, Ізраїль, Вірменія, Іран, Таджикистан та Туніс.

Сьогодні у Росії пропонують зробити 26 грудня "днем пам'яті розпаду СРСР". Про внесення відповідних поправок до закону про дні військової слави та пам'ятні дати виступив віцеспікер Держдуми Борис Чернишов. Політик називає припинення комуністичного режиму "головною геополітичною катастрофою ХХ століття".

Михайло Горбачов вважає, що Радянський Союз можна було зберегти навіть після серпневого путчу 1991 року за допомогою утворення Союзу Суверенних Держав, пише УП.

В одному з нещодавніх інтерв'ю він зазначив, що метою влади Радянського Союзу було "створення реальної федерації з реальним суверенітетом республік, які передають центру частину повноважень".

За його словами, Союз Суверенних Держав став би конфедеративною державою із ще ширшими повноваженнями республік.

"Ми спочатку недооцінили масштаб і глибину проблем міжнаціональних відносин, відносин центру та республік. Не відразу дійшли висновку, що Союз потребує оновлення", — заявив він.

Читайте також: Чому розпався Радянський Союз

Медіа-партнери
Прямий ефір