20% зростання всієї економіки — втрати України від запуску "Північного потоку-2" спрогнозував Милованов

Тимофей Милованов. Фото: kmu.gov.ua

На Україну чекають економічні втрати в разі запуску "Північного потоку-2", однак за умови вибудовування ефективної зовнішньої політики та розвитку економіки Київ впорається із ситуацією. Таку думку в програмі "На самом деле" телеканалу "Дом" висловив президент Київської школи економіки, міністр розвитку економіки (2019-2020 рр.), радник керівника Офісу президента України Тимофій Милованов.

" Зараз у нас є контракт на кілька років із транзиту газу — до 2024 року. Питання в тому, що станеться після 2024 року. Адже 2024-й — це не так далеко", — зазначив він.

Якщо після запуску "Північного потоку-2" повністю припиниться транспортування російського газу через Україну, то країна недоотримуватиме щорічно 1,5 млрд дол.

"1,5 млрд дол. — це немало. Якщо порівняємо з ВВП України, валовим внутрішнім продуктом, — він близько там 150-180 млрд дол., залежно від курсу валют, то 1,5 мільярди — це 1%. Це багато. Економіка України, наприклад, втратила кілька відсотків через пандемію. І ми це відчули — людям стало складніше, наприклад, знайти роботу або втримати її. Економіка зараз відновлюється, зростання ВВП буде 4,5% цього року. Тобто, здається, 1% — це не так багато, але це 20% зростання всієї економіки. І це відбуватиметься щороку!", — оцінив ризики Милованов.

За його словами, щоб мінімізувати втрати, Україна повинна продовжувати вибудовувати ефективну зовнішню політику та налагоджувати економіку.

"Тепер за суттю. Що із цим робити? Ну, це реальність. Реальність — вести зовнішню політику, намагатися отримати максимально можливі гарні економічні умови. І розвивати свою економіку. Якщо у нас за кілька років економіка буде 300 млрд дол. або 400, або 500 — це вже будуть не такі значні втрати", — сказав радник керівника Офісу президента.

Серед переваг України у разі запуску "Північного потоку-2" він зазначив зміцнення незалежності від Росії, яка "спалює дедалі більше мостів" зі світовою спільнотою.

"Ми будемо економічно більш незалежні від Росії. Вона спалює дедалі більше й більше мостів — і політичних, й економічних. Це процес із боку РФ системний, він триває десятиліттями. Війна, окупація, торгові війни, кібератаки...", — перелічив Милованов.

Він нагадав, що Києву вдалося переорієнтувати експорт товарів в умовах російської агресії, відповідно — вдасться й переорієнтувати економіку в разі реалізації газового проєкту РФ.

"Український експорт до Росії [з 2014 року] впав на 78%. Але ми переорієнтували експорт, переорієнтували економіку. І тут (після запуску "Північного потоку-2", — ред.) теж переорієнтовується економіка. Це займе якийсь час, це не буде безкоштовно для економіки, але ми економіку свою переорієнтуємо, зароблятимемо гроші для нас усіх інакше", — резюмував Милованов.

Повна версія інтерв'ю: Позов РФ проти України та "Північний потік—2": альтернативну реальність Кремля обговорюємо з Тимофієм Миловановим і Володимиром Фесенком

Зазначимо, що "Північний потік-2" — це російський газопровід, який будують в обхід України з 2018 року. Його прокладають дном Балтійського моря з Росії до Німеччини. Вартість будівництва оцінюють в 9,5 млрд євро. Єдиним акціонером проєкту є ВАТ "Газпром". Газопровід вже побудований на 99%.

Читайте також: Нам нема чого втрачати: ризики запуску "Північного потоку—2" обговорюємо з Сергієм Лещенком та Андрієм Золотарьовим

Прямий ефір