150 фактів на день: як розслідують злочини армії РФ в Україні та в світі

Російський окупант. Фото: focus.ua

Вбивства цивільних осіб, знущання з полонених, обстріл лікарень, мародерство… За три місяці з початку повномасштабної війни армія Росії скоїла щонайменше 13,5 тис. воєнних злочинів в Україні. Таку цифру озвучують в Офісі генерального прокурора. Це в середньому 150 злочинів на день. Першого російського окупанта цього тижня у Києві вже засудили. Він отримав довічне ув'язнення за вбивство мирного жителя, повідомляє "Дом".

Харків, Чернігів, Маріуполь, Буча, Миколаїв, Київ… Ці міста з перших днів російського вторгнення зазнають масованих ракетних, артилерійських та авіаударів. Найбільше страждає мирне населення. А це — воєнний злочин.

"Населені пункти знищуються цілеспрямовано не для того, щоб знищити наших солдатів, а для того, щоб змусити їх звідти піти, щоб їм не було сенсу обороняти цей населений пункт", — пояснює доцент кафедри міжнародного права Київського національного університету ім. Т. Г. Шевченка Захар Тропін.

У Харкові район, що найбільш обстрілюється, — Північна Салтівка. Вцілілих будинків — одиниці. Українські військові кажуть, що окупант б'є по цивільних об'єктах свідомо.

"Коли російський винищувач кошмарив Харків, ми його збили. Пілота взяли в полон — це виявився підполковник, замкомандира Воронезької бригади авіації. Під час допиту він сказав шокуючу фразу: "Нам поставлено завдання — знищити вас як націю", — наводить приклад начальник Харківського військового гарнізону Сергій Мельник.

За відмову співпрацювати з російськими окупантами українців катують до смерті. Усю родину старости села Мотижин (Бучанський район Київської області) вбили через те, що вони не перейшли на бік Росії. Хто вчинив цей злочин, в Офісі генпрокурора вже знають.

"Слідством встановлено, що у березні 2022 року під час окупації вони викрали з будинку старосту села Мотижин Ольгу Сухенко, її чоловіка та сина. У місці свого базування загарбники катували їх, вибиваючи інформацію про ЗСУ та тероборону. На очах у матері вони спочатку прострілили ногу сину, а потім убили його пострілом у голову. Уся сім'я загинула від множинних вогнепальних поранень", — розповіла генеральна прокурорка України Ірина Венедіктова.

Російські окупанти по-звірячому ставляться не лише до мирного населення України. Про правила війни вони не згадують ані на полі бою, ані за його межами.

"Наші лікарі військового шпиталю рятують їхніх поранених, а вони після цього примудряються бомбардувати наші медичні установи. Як можна це робити, мені зовсім незрозуміло, це варварство", — зазначає начальник Харківського військового гарнізону Сергій Мельник.

Розслідуванням воєнних злочинів Росії зараз займається не лише Офіс генпрокурора. Держдепартамент США оголосив про створення нового підрозділу для розслідування, документування та публікації російських військових злочинів. Власні розслідування розпочали понад 10 держав ЄС, серед них Німеччина, Франція, Естонія, Литва та Польща. Міжнародний кримінальний суд у Гаазі веде слідство на глобальному рівні.

"Міжнародний кримінальний суд — це серйозна міжнародна установа, яка у своєму складі має Офіс прокурора та судові палати. Передбачено механізм відбування покарання, механізм виплати компенсацій жертвам", — уточнює доцент Захар Тропін.

Організація Об'єднаних Націй уже виключила Росію із Ради з прав людини. На черзі — виключення із ЮНІСЕФ. Відповідний законопроєкт уже зареєстровано у Верховній Раді та у разі успішного голосування буде передано до ООН.

А поки що українські військові продовжують захищати свій дім, попри те, що ворог веде війну підло, не дотримуючись жодних правил.

"Я жив у Харкові на Салтівці. Мого будинку немає, він був знищений у перші дні війни. З Харкова я їхати не буду, що б не сталося з Харковом, я залишусь тут", — заявляє Сергій Мельник.

Читайте також: Перший суд над російським військовим — аналіз справи Шишімаріна (ВІДЕО)

Медіа-партнери
Прямий ефір